Ostře sledovaný dopis k Babišovi dorazil do Bruselu. Provázejí ho nebývalé manévry

Kateřina Šafaříková Kateřina Šafaříková
24. 9. 2021 12:14
Česká odpověď na poslední výzvu Evropské komise (EK) ke kontrole střetu zájmů v zemi dorazila do Bruselu. Dopis od ministerstva pro místní rozvoj, jehož termín k odeslání vypršel ve středu 22. září, komise dostala a začíná analyzovat jeho obsah. Deníku Aktuálně.cz a Hospodářským novinám to potvrdila mluvčí EK v Bruselu Veronica Favalliová. 
Český premiér Andrej Babiš v Bruselu.
Český premiér Andrej Babiš v Bruselu. | Foto: Reuters

"Můžeme potvrdit, že jsme dopis z Prahy dostali. Naše oddělení začala analyzovat českou reakci k jednotlivým bodům," řekla v pátek Favalliová. Jak dlouho budou úředníci odpovědi studovat, než pošlou české vládě svoje stanovisko, mluvčí neupřesnila. "Jistě to ale budou spíše týdny než dny," dodala.

Obsah posledního dopisu z Prahy do Bruselu není znám. Komise tvrdí, že ho může veřejně komentovat až poté, co vláda obdrží následnou reakci úředníků. A české ministerstvo pro místní rozvoj odmítá o věci dlouhodobě informovat s odvoláním na diskrétnost procesu na přání EK. 

Komise nikdy žádný zvláštní režim oficiálně nepotvrdila. Naopak to byla její oddělení, která už ukončený audit evropských dotací pro Agrofert kvůli střetu zájmů zakladatele holdingu a nynějšího premiéra Andreje Babiše loni na jaře zveřejnila.

Komunikaci mezi Bruselem a Prahou kvůli Babišově kauze provázejí nebývalé manévry. Hlavní evropské úřadovně trvalo 24 hodin, než oficiálně potvrdila příjem dopisu, přestože centrální místo EK pro sběr korespondence ho dostalo už ve čtvrtek 23. září. Podle zdrojů z evropské exekutivy, s nimiž mluvily deníky Aktuálně.cz a HN, je to proto, že komise čekala, až dopis dostanou na stůl všichni klíčoví euroúředníci. 

"Celá věc je tady velmi citlivá, protože jde o konflikt přímo s premiérem členské země. Takové situace běžně neřešíme," sdělil mimo záznam pracovník EK z oddělení pro regionální politiku, který si nepřál být jmenován. Na českém zastoupení při EU je pak kopie dopisu uložená v sejfu, podobně jako byl například zmíněný audit, a může k ní jen omezený okruh lidí.

Babišovi ani Česku přitom bezprostředně nic nehrozí. Korespondence mezi Bruselem a Prahou, v níž se EK snaží českou vládu dotlačit k důslednější kontrole střetu zájmů při rozdělování dotací, může ještě nějaký čas pokračovat, aniž by země riskovala plošné zastavení penězovodu z Bruselu. Požadavky směrem k zamezení situacím střetu zájmů, které obsahuje nový Plán obnovy pro Česko za 180 miliard korun, mají čas na zavedení do příštího roku.

Firmám v holdingu Agrofert, který dal Andrej Babiš převést do dvou svěřenských fondů, pak EK už od roku 2018 neproplatila žádnou dotaci ze strukturálních fondů. Evropský rozpočet je tak zatím chráněn, jak potvrdila naposledy tento týden komise. Agrofert dál pobírá zemědělské přímé platby, loni za téměř dvě miliardy korun, ty však nebyly předmětem auditu. Peníze na projekty ze strukturálních fondů pro Agrofert od roku 2018 odešly jen z českého státního rozpočtu.

Komise se s Prahou rozchází v interpretaci toho, jak fungují svěřenské fondy a zda nejde jen o trik, jak schovat existující střet zájmů veřejných funkcionářů. Jak už Aktuálně.cz a HN informovaly, Brusel proto neproplatí případné dotace ani žádným dalším českým firmám a společnostem ve svěřenských fondech, dokud se spor o ně mezi EK a českou vládou nevyřeší. Jací další příjemci v těchto fondech jsou, dosud nebylo zveřejněno.

Nynější spěch na poslední českou odpověď, která měla odejít do Bruselu nejpozději 22. září a o které jako první informoval server iRozhlas.cz, nesouvisí s hrozbou možných sankcí pro Česko, nýbrž s dynamikou mezi evropskými institucemi. 

V pondělí 27. září se na půdě výboru Evropského parlamentu pro rozpočtovou kontrolu koná slyšení zástupců EK k tomu, jak se jim daří hlídat utrácení peněz v členských státech. Na horkou půdu výboru tehdy půjdou i ti vrcholní euroúředníci, kteří jsou podepsaní pod dopisy do Prahy kvůli Babišově střetu zájmů. Podle informací Aktuálně.cz a HN chtěli proto po české vládě odpovědi ještě před nadcházejícím slyšením, aby nepředstoupili před europoslance s prázdnýma rukama.

Video: Evropská komise ztrácí s Českem trpělivost, tvrdí Eibl

Česká strana předvádí celý balíček obstrukcí, zdržovací taktika je první strategií ČR, která v problému střetu zájmů premiéra Babiše je. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy