Na letišti v USA útočil muž s mačetou, po střelbě zemřel

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 3. 2015 23:47
Útočník na letišti v New Orleans měl u sebe rovněž podomácku vyrobené výbušniny. Zranil pracovnici letiště.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

New Orleans - Muž, který v pátek v letištní hale terminálu v New Orleans zaútočil na pracovníky ostrahy mačetou a sprejem proti hmyzu, v nemocnici na následky střelby zemřel. Uvedla to místní policie, která v jeho batohu rovněž našla šest podomácku vyrobených výbušnin.

Útočníka, který pořezal jednu z pracovnic, ostraha letiště postřelila a muž byl odvezen do nemocnice s vážnými zraněními. "Byl prohlášen za mrtvého v 16:02 (místního času, 22:02 SEČ)," řekl podle agentury Reuters mluvčí místního úřadu šerifa.

Třiašedesátiletý Richard White přišel na letiště a chtěl projít přes místo, kde se kontrolují palubní vstupenky. Zde se ho pokusil zastavit jeden z pracovníků bezpečnostní služby. Muž v tu chvíli vyndal sprej proti hmyzu, postříkal příslušníka ostrahy a několik okolostojících pasažérů. Poté vytáhl mačetu, kterou měl strčenou za opaskem, a pořezal jednu z pracovnic kontroly.

Pak se podle šerifa Newella Normanda pokusil s mačetou proběhnout rámem na detekci kovů a zaútočil na dalšího ze členů ostrahy, který však úder mačetou zablokoval pomocí kufru. Když prošel rámem, začal pronásledovat prchající členku ochranky, která na něj začala střílet. Střely zasáhly útočníka do obličeje, hrudníku a stehna.

Jedna ze střel poranila i dalšího z agentů ochranky. Jeho zranění však bylo pouze lehké.

Policie na sobotní tiskové konferenci oznámila, že ve Whiteově batohu nalezla šest zápalných lahví připravených k použití. V jeho autě navíc objevila nádrž s acetylenem a několik dýmových pum. Policisté mají podezření, že muž je duševně nemocný.

Jak se útočník, který bydlí ve městečku Kenner vzdáleném asi tři kilometry od letiště, do odletové haly dostal, policie zatím neví, stejně tak, zda měl v plánu někam letět. Motiv jeho činu policisté vyšetřují.

Úřad starosty New Orleans v prohlášení uvedl, že situace na letišti je pod kontrolou a terminál bezpečný. Veřejnost není nijak ohrožena a provoz na letišti se vrátil do normálu. Letištní hala B, kde se incident uskutečnil, byla po dočasném uzavření znovu otevřena.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Europarlament je připraven brexitovou dohodu schválit včas, ale až po Britech

Evropský parlament je připraven hlasovat o brexitové dohodě do konce října, aby nebyl nutný další odklad odchodu Británie z Evropské unie. Řekl to po dnešním jednání s prezidenty a premiéry unijních států předseda EP David Sassoli. Nejdříve však podle něj musí dohodu podpořit lídři EU a schválit britský parlament.

Zdroj: ČTK
Další zprávy