Ostatky Parksové byly vystaveny v Kongresu

rst, ČTK
31. 10. 2005 12:57
Washington - Rosa Parksová, symbol boje za občanská práva amerických černochů, se stala první ženou, jejíž ostatky byly vystaveny v Kongresu

Tato pocta byla dosud vyhrazena pouze prezidentům a významným politikům nebo vojákům.

Parksová zemřela 24. října ve věku 92 let.

Tisíce lidí stály frontu sahající daleko před budovu. Před nimi uctil památku Parksové prezident George Bush. Pohřební vůz provázel autobus z 50. let s černými prapory.

Před ceremonií v Bílém domě se konala smuteční bohoslužba na počest Parksové v jejím rodném městě Montgomery. "Myslím, že mohu říci, že bez Rosy Parksové bych tady nestála jako ministryně zahraničí," řekla Condoleezza Riceová, která je také z Alabamy.

Parksová vstoupila do moderních amerických dějin 1. prosince 1955, kdy odmítla v Montgomery ve státě Alabama uvolnit místo v autobuse bělochovi. Byla tehdy odsouzena k pokutě 14 dolarů a uvězněna.

Po jejím zatčení začali místní černoši bojkotovat autobusy v Montgomery. Bojkot, který trval 381 dní, zorganizoval tehdy ještě málo známý reverend Martin Luther King, později oceněný Nobelovou cenou míru. Podle tehdejších zákonů byla v jižních státech USA povinná rasová segregace v dopravě, restauracích a hotelích.

Bojkot byl začátkem moderního hnutí za občanská práva černochů, které vyvrcholilo v roce 1964 přijetím zákona zakazujícího rasovou diskriminaci v hotelích a dalším veřejném ubytování.

Parksová bude pohřbena ve středu v Detroitu, kde žila od konce 50. let a kde zemřela. V den pohřbu budou z rozhodnutí prezidenta Bushe spuštěny vlajky na půl žerdi.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Lidé a firmy zatím odevzdali 349 tisíc přiznání, loni 2,7 milionu

Lidé a firmy zatím odevzdali 348 602 daňových přiznání za loňský rok. V případě firem je to 48 525 a fyzických osob 300 077. Data v úterý zveřejnila Finanční správa na twitteru. Loni správa evidovala za rok 2019 zhruba 2,7 milionu daňových přiznání k daním z příjmů. Z toho 2,3 milionu od fyzických osob a 470 000 od firem. Pro letošní rok zatím odhad počtu správa s ohledem na situaci kolem pandemie neuvedla.

Přiznání je třeba letos odevzdat do 1. dubna, v případě využití služeb daňového poradce do 1. července. Nově je pak od letoška i další lhůta, pro ty kteří podají přiznání elektroniky. Těm se termín prodlužuje o měsíc, tedy do 3. května.

Češi mohou daňové přiznání podat více způsoby. Přiznání lze podat v listinné podobě osobně na podatelnách finančních úřadů, poštou nebo elektronicky. Nově je také možné letos podat přiznání přes on-line finanční úřad, který funguje od neděle.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Rohlik Group získala od investorů asi 5 miliard Kč, bude expandovat

On-line prodejce potravin Rohlik Group získal od investorů 190 milionů eur (asi pět miliard Kč). Finance firmě pomohou k rychlejší expanzi na stávajících trzích, pro plánovaný vstup do Německa, ale i v pokračování investic do technologií a zlepšování služby. Společnost o tom v úterý informovala v tiskové zprávě.

Hlavními investory jsou Partech a Index Ventures, dále investice poskytly EBRD, J&T Banka, Quadrille Capital, R2G a dosavadní investor Enern.

Rohlik Group uplynulý kalendářní rok uzavřela s obratem přes 300 milionů eur (7,8 miliardy Kč), což je roční nárůst o více než 100 procent, a 750 000 zákazníky. Rohlik.cz funguje v Česku od roku 2014, předloni vstoupila společnost na maďarský trh a loni v prosinci do Rakouska.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Lidovci budou ve sněmovně žádat zřízení vyšetřovací komise k Bečvě

Na aktuální schůzi Poslanecké sněmovny chce opoziční KDU-ČSL zařadit bod o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě. Na tiskové konferenci to řekl lidovecký předseda Marian Jurečka. ODS, KDU-ČSL a TOP 09, které budou v podzimních volbách kandidovat v koalici Spolu, o tom hovořily už v lednu.

"Budeme chtít i nadále usilovat o to, aby i na půdě Sněmovny vznikla vyšetřovací komise expertů, poslanců, aby se tématu věnovala pozornost, aby se upravily třeba i legislativní záležitosti. Budeme chtít zařadit na projednání programu této sněmovní schůze bod zřízení vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě," řekl Jurečka. Opoziční strany už v lednu uvedly, že pokud by neuspěly s žádostí o zřízení komise, založí vlastní expertní tým.

Závažná ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb. Kriminalisté případ nadále prověřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy