Ostatky Parksové byly vystaveny v Kongresu

rst, ČTK
31. 10. 2005 12:57
Washington - Rosa Parksová, symbol boje za občanská práva amerických černochů, se stala první ženou, jejíž ostatky byly vystaveny v Kongresu

Tato pocta byla dosud vyhrazena pouze prezidentům a významným politikům nebo vojákům.

Parksová zemřela 24. října ve věku 92 let.

Tisíce lidí stály frontu sahající daleko před budovu. Před nimi uctil památku Parksové prezident George Bush. Pohřební vůz provázel autobus z 50. let s černými prapory.

Před ceremonií v Bílém domě se konala smuteční bohoslužba na počest Parksové v jejím rodném městě Montgomery. "Myslím, že mohu říci, že bez Rosy Parksové bych tady nestála jako ministryně zahraničí," řekla Condoleezza Riceová, která je také z Alabamy.

Parksová vstoupila do moderních amerických dějin 1. prosince 1955, kdy odmítla v Montgomery ve státě Alabama uvolnit místo v autobuse bělochovi. Byla tehdy odsouzena k pokutě 14 dolarů a uvězněna.

Po jejím zatčení začali místní černoši bojkotovat autobusy v Montgomery. Bojkot, který trval 381 dní, zorganizoval tehdy ještě málo známý reverend Martin Luther King, později oceněný Nobelovou cenou míru. Podle tehdejších zákonů byla v jižních státech USA povinná rasová segregace v dopravě, restauracích a hotelích.

Bojkot byl začátkem moderního hnutí za občanská práva černochů, které vyvrcholilo v roce 1964 přijetím zákona zakazujícího rasovou diskriminaci v hotelích a dalším veřejném ubytování.

Parksová bude pohřbena ve středu v Detroitu, kde žila od konce 50. let a kde zemřela. V den pohřbu budou z rozhodnutí prezidenta Bushe spuštěny vlajky na půl žerdi.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Hokejisty Slavie bude po Říhovi trénovat Štrba

Novým trenérem hokejistů prvoligové Slavie se stal Martin Štrba. Na střídačce nahradí Miloše Říhu mladšího, jemuž skončila smlouva a klub již v polovině března avizoval, že s ním dále nepočítá. Štrbovým asistentem bude další bývalý útočník Jiří Doležal, trenérem brankářů zůstal Roman Málek. Pražané o tom informovali na webu.

"Martina Štrbu jsme si vytipovali jako mladého progresivního trenéra, který má ambice a potenciál. Jeho výhodou je také to, že má za sebou úspěšnou hráčskou kariéru," řekl sportovní manažer Jiří Veber.

Čtyřiačtyřicetiletý Štrba trénoval naposledy rovněž ve druhé nejvyšší soutěži Chomutov. S Piráty se dohodl na odchodu koncem listopadu. V minulosti pracoval jako asistent trenéra v Českých Budějovicích, kde působil rovněž u mládeže.

Další zprávy