OSN zoufale shání vojáky pro Libanon

Red Zah, ČTK, Reuters
19. 8. 2006 22:08
New York - Generální tajemník OSN Kofi Annan naléhavě vyzval členské státy, aby urychleně poskytly další vojáky pro misi v Libanonu.
Izraelští výsadkáři na území Libanonu.
Izraelští výsadkáři na území Libanonu. | Foto: Reuters

Ta je vážně ohrožena, neboť sbírání "dobrovolníků" pro jednotky OSN se zatím nedaří. Francie se rohodla poslat místo zvažovaných pěti tisíc mužů pouze dvě stovky vojáků.

Do jiholibanonského přístavu Nakúra připlula v sobotu ráno padesátka francouzských ženistů. Na místo je za doprovodu bitevníku Jean de Vienne dopravila velitelská a nákladní loď Mistral, ze které se vojáci s technikou přesouvali na člunech střežených vojenskými vrtulníky.

Složení celého kontigentu, který by měl mít až 15 tisíc mužů, ale bude složité. Francie podmínila případné další posily zárukami bezpečnosti pro vojáky. Prezident Chirac naléhal v telefonickém rozhovoru s Kofi Annanem na jasnější mandát. Nevyloučil přitom, že Francie svůj příspěvek navýší.

I další země váhají, neboť se obávají, že jednotky nebudou mít dostatečný mandát.

Belgické noviny například soudí, že bez silného mandátu by však členové UNIFIL jen pasivně přihlíželi případné válce a zbytečně umírali. Zdůraznil, že v jižním Libanonu, kde se stále nacházejí islámští ozbrojenci i izraelští vojáci, je příměří velmi křehké.

  • Přehled zemí, jejichž vojáci by mohli posílit jednotky UNIFIL

Jednomyslně v pátek odsouhlasila vyslání svých vojáků do jižního Libanonu italská vláda. Premiér Romano Prodi po mimořádném zasedání kabientu oznámil, že o počtu vojáků bude rozhodnuto v nadcházejících dnech. Itálie už dříve oznámila, že je ochotna urychleně poskytnout na 3000 mužů.

Patnáct dní na vyslání jednotek

O vyslání rozšířených sil UNIFIL (Prozatímní síly OSN) rozhodla minulý pátek RB OSN rezolucí 1701.

Infobox
Autor fotografie: Reuters

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

  • Prohlédněte si Izrael očima Aktuálně.cz
    Měsíc zmítala Izraelem a Libanonem válka. V poslední dny bojů a prvních dnech příměří byl na místě náš zvláštní zpravodaj Martin Novák.
  • Taková byla izraelská válka: Den po dni
    Deník Aktuálně.cz pro vás měsíc trvající izraelsko-libanonskou válku sledoval den po dni v on-line reportážích, a to hned od jejího vypuknutí.

Po skromném příspěvku Francie bude klíčové, kolik vojáků se rozhodne vyslat Itálie, Belgie a Španělsko. To bude klíčové pro dodržení termínu 15 dnů, dokdy má do Libanonu podle rezoluce OSN dorazit předvoj o síle 3500 mužů. Nejvíce vojáků, až 3000, by měla dodat právě Itálie.

Tisícovku mužů chce vyslat Indonésie, Španělsko na 700. Turecko uvažuje dokonce o 5000 vojácích, ale konečné rozhodnutí prý v Ankaře dosud nepadlo.

Zklamání z Francie

OSN je zklamána postojem Francie, protože na ni spoléhala, že bude tvořit základ sil. Paříž, od níž se očekávalo až 5000 vojáků, jich nabídla jen 200, čímž by zdvojnásobila svůj dosavadní počet modrých přileb v UNIFIL.

Francouzská ministryně obrany Michele Alliotová kritizovala mandát, který jednotkám uděluje rezoluce OSN i nejasné vymezení povinností. Francii se nelíbí ani skutečnost, že vedením mise je pověřena právě OSN. To však žádala libanonská vláda.

"Musíme se vyhnout tomu, aby mír v muslimské světě prosazoval výlučně západní svět," dodala Alliotová. Podle slov francouzské ministryně je tak třeba přizvat k řešení situace na Blízkém východě i další země světa.

Paříž podle Browna ale ještě neřekla své poslední slovo a slíbila, že poskytne na podporu UNIFIL 1700 vojáků. Ti by se měli účastnit humanitární operace Baliste, během níž byly z Libanonu evakuovány desetitisíce obyvatel. Nespadali by však pod velení OSN.

Německo vyšle námořníky

Podle  nejmenovaného diplomata nabídly čtyři státy - Bangladéš, Indonésie, Malajsie a Nepál - každý nejméně jeden prapor a Dánsko dvě válečné lodě.

Španělsko, Egypt, Maroko a Belgie daly najevo, že nejprve prostudují situaci, než udělají závaznou nabídku.

Velvyslanec Německa v OSN Thomas Matusek potvrdil předchozí slova spolkové kancléřky Angely Merkelové, že Berlín je připraven vyslat námořní síly ke střežení libanonského pobřeží, aby se tudy nepašovaly zbraně. O případném zapojení Německa do posílených UNIFIL má odpoledne jednat spolkový parlament.

Izraeli se nelíbí případná účast zemí, které neuznávají právo Izraele na existenci. Přijmout účast takových států bude podle velvyslance při OSN Dana Gillermana pro Izrael "těžké, ne-li nepředstavitelné". Prohlásil to poté, co se jednotek OSN přihlásily Indonésie a Malajsie.  

 

Právě se děje

Další zprávy