Ženeva - Z občanskou válkou zmítané Sýrie uprchly od března 2011 už více než dva miliony lidí. A to je více než při obdobném exodu ze Rwandy v roce 1994.
"Sýrie se stala největší tragédií tohoto století - ostudnou humanitární krizí s utrpením a počtem uprchlíků nemajícím v nedávné historii obdoby," prohlásil vysoký komisař OSN pro uprchlíky António Guterres.
Nekončící příliv běženců navíc nadále zvyšuje tlak na sousední země, do nichž míří, uvedl Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).
Organizace spojených národů upozorňuje na neutěšenou situaci uprchlíků takřka od počátku krvavého konfliktu. Příliv žen, dětí a mužů překračujících hranice se za posledních 12 měsíců zvýšil téměř desetinásobně.
Zastánci úderu na režim prezidenta Bašára Asada dostali další argument, proč zasáhnout.
Pět tisíc denně
Podle zprávy nyní denně vyhledává útočiště v některé ze sousedních zemí průměrně téměř 5000 syrských uprchlíků.
"Pokud se bude situace nadále zhoršovat tímto tempem, počet uprchlíků bude dál stoupat a některé ze sousedních zemí se mohou dostat na pokraj kolapsu," dodala vyslankyně UNHCR a hollywoodská hvězda Angelina Jolie.
Ministři z Iráku, Jordánska, Libanonu a Turecka, tedy čtyř hlavních zemí, kam syrští uprchlíci míří, se mají ve středu sejít v Ženevě s oficiálními činiteli UNHCR, aby projednali způsoby, jak získat víc mezinárodní pomoci.
Povstání v Sýrii proti čtyři desetiletí trvající vládě rodiny prezidenta Bašára Asada začalo v roce 2011 a postupně se změnilo na občanskou válku. Podle údajů syrské opozice si boje v Sýrii od března 2011 vyžádaly přes 110 000 mrtvých, z toho víc než 40 000 civilistů.