OSN žádá vyšetření izraelské palby na školu v Gaze

Roman Gazdík
7. 1. 2009 10:34
Při incidentu zahynulo na 40 lidí. Izrael tvrdí, že jen opětoval střelbu
Izrael útočil během soboty také letadly a z moře
Izrael útočil během soboty také letadly a z moře | Foto: Reuters

Gaza- Zástupci OSN požadují nezávislé prošetření úterního incidentu, při němž si střelba izraelského tanku na jednu ze škol, které v Gaze mezinárodní společenství provozuje, vyžádala na čtyřicet lidských životů.

Dva tankové náboje explodovaly v těsné blízkosti školy, kam se před boji mezi izraelskými jednotkami a ozbrojenci z palestinských organizací uchýlily stovky civilistů. Šrapnely z nábojů zabíjely jak v budově, tak před ní.

Izrael tvrdí, že jen opětoval palbu na své jednotky, která údajně od školy přicházela. Zástupci Úřadu pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) ale podle agentury AP trvají na tom, že jejich zařízení žádní ozbrojenci Hamásu k útokům na izraelské vojáky nevyužívali.

Podle Christophera Gunnesse z UNRWA si je jeho organizace "na 99,9 procenta jista, že v naší škole žádní ozbrojenci nebyli". Agentura proto požaduje nezávislé vyšetření události včetně vyslechnutí svědků, prozkoumání fotodokumentace izraelské armády a dalších důkazů.

Humanitární krize

Počet obětí v sobotu zahájené izraelské pozemní ofenzivy se podle dostupných statistik blíží číslu 150. Celkový počet obětí od začátku izraelského bombardování 27. prosince je odhadován na více než 580.

Podle konzervativních odhadů OSN je mezi nimi nejméně 25 procent civilistů.

Mezinárodní výbor Červeného kříže (ICRC) mezitím varoval, že pásmo Gazy čelí "humanitární krizi obrovského rozsahu".

"Po deseti dnech ustavičných vojenských operací v pásmu Gazy čelíme podle mě bezpochyby humanitární krizi obrovského rozsahu," řekl BBC šéf ICRC v Gaze Pierre Kraehenbuhl. "Pro lidi v Gaze se situace stala nesnesitelnou."

Izraelci oplákávají jedinou sobotní oběť ostřelování ze strany Palestinců
Izraelci oplákávají jedinou sobotní oběť ostřelování ze strany Palestinců | Foto: Reuters

Střelba do vlastních řad

Izraelská armáda hovoří o tom, že od soboty zabila 130 příslušníků militantních palestinských skupin. Jelikož jejich těla pravděpodobně ještě leží na bojišti, může celkový počet palestinských obětí přesáhnout sedm stovek.

Podle palestinských svědků už nyní izraelská armáda neútočí pouze na severu pásma, ale její jednotky také pronikly do okolí města a uprchlického tábora Khan Younis v jižní Gaze.

Na izraelské straně si zatím celkem jedenáctidenní boje vyžádaly životy čtyř civilistů a pěti vojáků. Tři vojáci zahynuli v noci na úterý pod palbou vlastního tanku, který zranil dalších 24. Tank vypálil omylem na budovu ve východní části Gaza City, ve které právě odpočívali.

Další voják zemřel při jiné chybné střelbě tanku. Hamás tvrdí, že zabil 10 izraelských vojáků, to však Tel Aviv odmítl.

Příměří. Ale jaké?

Podle izraelského serveru DEBKAfile, který je znám svými úzkými kontakty na izraelskou armádu, ozbrojenci z Hamásu a Islámského džihádu tohoto incidentu využili při rozpoutání protiofenzivy, kterou se však izraelským vrtulníkům a dělům podařilo po více než hodině bojů zastavit.

Foto: Aktuálně.cz

Palestinští doktoři hovoří o tom, že počet obětí za úterý dosáhl nejméně osmnácti.

Podle izraelského ministra obrany Ehuda Baraka dostal Hamás ofenzivou "smrtící ránu", pozorovatelé ale upozorňují, že svrhnout jeho vládu se Izraeli nepodaří. Cílem je tak další příměří - podmínky, které si obě strany kladou, se však velmi liší.

Izrael požaduje, aby s konečnou platností přestala palba raket na jeho území a aby mezinárodní pozorovatelé mohli v tunelech pod hranicí s Egyptem monitorovat pohyb zbraní a zamezit jejich pašování. Jedině díky tunelům však Hamás udržuje své vojenské síly a zajišťuje, že ekonomika v odříznuté Gaze zatím zcela nezkolabovala.

Hamás si především přeje ukončit egyptskou a izraelskou blokádu teritoria, která trvá od jeho "preventivního puče" proti konkurenčnímu Fatáhu v červnu 2007.

Foto: Aktuálně.cz
Blogeři se přou: Ničení Gazy, nebo oprávněný útok?

Diplomatické rošády

Do oblasti se v neděli vydala mise EU vedená českým ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem a v pondělí sem přiletěl i francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Ani jedné z delegací se zatím vyjednat příměří nepodařilo.

Jeho dosažení maří i rozdílný pohled na věc, který mají Spojené státy. Ty v Radě bezpečnosti OSN rezoluci požadující okamžitý klid zbraní zablokovaly.

S napětím se také očekává, jak bude v případě pokračující invaze v Gaze reagovat libanonský Hizballáh, který v podobné situaci v létě 2006 na Izrael zaútočil, což rozpoutalo válku, která si vyžádala přibližně 1500 obětí.

Jeho vůdce Hassan Nassralláh vyzval Hamás, aby pokračoval v boji, vojensky jej však zatím nepodpořil.

Foto: Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy