OSN vyzvala Evropskou unii: Podělte se o 200 tisíc migrantů

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 9. 2015 13:03
Komisař OSN řekl, že jediným způsobem, jak vyřešit současnou uprchlickou krizi, je strategie založená na "odpovědnosti, solidaritě a důvěře".
Uprchlíci na nádraží v Maďarsku.
Uprchlíci na nádraží v Maďarsku. | Foto: Reuters

Ženeva - Vysoký komisař Organizace spojených národů pro uprchlíky (UNHCR) António Guterres vyzval v pátek státy Evropské unie, aby si na základě povinných kvót přerozdělily přinejmenším 200 000 osob, které požádaly o azyl v hraničních zemích schengenského prostoru, především v Řecku, Maďarsku a Itálii. Informovala o tom agentura AFP.

Osoby, které mají nárok na ochranu na území členských zemí evropské osmadvacítky, by se měly stát podle Guterrese součástí masivního programu, v rámci kterého by se mělo v Unii přerozdělit až 200 000 žadatelů o azyl.

Účast jednotlivých členských zemí EU na něm by přitom podle něj měla být povinná.

"Evropa čelí největšímu přílivu uprchlíků za poslední desetiletí," uvedl Guterres. Vzniklá situace tak prý vyžaduje "masivní společné úsilí", které ale není se současným roztříštěným přístupem členských zemí EU možné vyvinout.

"Žádná země to nezvládne sama a žádná země nemůže odmítnout svůj podíl odpovědnosti," řekl Guterres. Jediným způsobem, jak vyřešit současnou uprchlickou krizi, je strategie založená na "odpovědnosti, solidaritě a důvěře", dodal komisař.

Na cestě do Evropy zemřelo přes 2600 lidí

Středozemní moře letos překonalo na cestě do Evropy více než 350 000 migrantů. Přinejmenším 2643 jich přitom přišlo o život.

Po příchodu do Evropy pak další cesta uprchlíků podle Guterrese pokračuje chaoticky. Vysoký komisař zároveň odsoudil, jak se s běženci na mnoha místech údajně nedůstojně zachází. Migranti, kteří nemají důvod zůstávat v Evropě, by podle něj měli být ale obratem vráceni do zemí původu.

Šéfové německé, francouzské a italské diplomacie ve čtvrtek znovu apelovali na "spravedlivé rozdělení" uprchlíků mezi unijní země. Opět k němu vyzvala i německá kancléřka Angela Merkelová. Představitelé zemí východní části EU včetně Česka naopak povinné kvóty na rozdělení žadatelů o azyl odmítají.

Portugalec Guterres rovněž oznámil, že na konci roku odstoupí ze své funkce v čele UNHCR. O další mandát se prý již ucházet nebude. Dánsko oznámilo, že bude usilovat o to, aby se Guterresovou nástupkyní stala bývalá premiérka Helle Thorningová-Schmidtová. OSN by měla jméno nového vysokého komisaře pro uprchlíky oznámit v průběhu podzimu.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Sesuv půdy v nelegálním dole na zlato v Indonésii si vyžádal tři mrtvé

Při sesuvu půdy v nelegálním dole na zlato přišli v Indonésii o život tři lidé a pět se pohřešuje. S odvoláním na místní představitele o tom ve čtvrtek informovala agentura AP. Podle přeživších bylo v dole, který se nachází na ostrově Sulawesi, ve středu v době sesuvu 23 lidí. Příčinou neštěstí bylo podle Andriase Hendrika Johannese, který vede záchranný tým, nestabilní podloží.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Facebook zablokoval barmské armádě přístup ke svým platformám

Společnost Facebook oznámila, že barmské armádě s okamžitou účinností zablokovala přístup ke stejnojmenné sociální síti a na Instagram. Informovala o tom agentura Reuters. Stalo se tak v atmosféře demonstrací proti vojenskému puči z 1. února.

"Události po převratu z 1. února, včetně násilí se smrtelnými následky, uspíšily nutnost tohoto zákazu," uvedla společnost Facebook. Domnívá se, že umožňovat barmské armádě, aby nadále mohla sociální sítě Facebook a Instagram využívat, s sebou nese příliš velká rizika. Facebook také odřízne komerční společnosti napojené na barmskou armádu od možnosti zadávat reklamu na svých platformách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy