OSN: Většina migrantek v Libyi byla znásilněna nebo sexuálně zneužita

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 12. 2018 20:25
Velká většina žen a starších dívek, které přecházejí přes Libyi jako migrantky, tvrdí, že byly v zemi hromadně znásilněny pašeráky lidí nebo byly svědky toho, jak jsou jiné ženy odváděny k sexuálnímu zneužití. Uvedla to OSN ve zprávě, která se opírá o stovky rozhovorů s migrantkami.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že zpráva, na jejímž vypracování se podílel společně s podpůrnou misí OSN v Libyi, ukazuje "nepředstavitelné hrůzy", které se odehrávaly mezi migranty usilujícími o dosažení Evropy přes Libyi, kde v rozsáhlých oblastech prakticky neplatí žádné zákony.

Zpráva se týká období od ledna 2017 do srpna 2018. Vyšetřovatelé OSN shromáždili 1300 svědectví, která podrobně líčí "hroznou sérii násilností a zneužívání, jichž se na migrantech a uprchlících dopustila řada státních úředníků, ozbrojených skupin, pašeráků a překupníků".

Mezi zmíněnými zločiny je zabíjení, mučení, svévolné věznění, hromadné znásilňování, otroctví, nucené práce a vydírání.

Zpráva se podle agentury AP objevila v době, kdy se lídři Evropské unie snaží posilovat vnější hranici a zabránit tomu, aby do Evropy přicházely velké počty migrantů. Tisícovky migrantů, kteří byli zadrženi při pokusu o přeplutí Středozemního moře, byli vráceni do Libye a umístěni do detenčních center s často zoufalými podmínkami.

Je třeba umět si vymezit vlastní hranice. Jasně říct, co chceme, nebo nechceme. Od dětství jsme vedeny k tomu, abychom byly hodné holčičky | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy