Mrazivý rekord: Za poslední rok utekl ze Sýrie milion lidí

Fotky: Dopady války. Jak vypadá den očima uprchlíka
Syrská válka už stála život asi 150 000 lidí, přes devět milionů dalších muselo utéct ze svých domovů.
Statistika je tedy jasná. Při pohledu na vysoká čísla je ale snadné ztratit představu, jaké utrpení konflikt způsobuje každému konkrétnímu jedinci.
"Dopad války je tak obrovský, že je velice snadné ztratit náhled toho, co znamená pro jednoho jediného člověka,“ říká Joanne Liuová, mezinárodní prezidentka Lékařů bez hranic (MSF).
Jak tedy vypadá jeden den syrského uprchlíka? Projekt Lékařů bez hranic "Dopad války" jej představuje nejen očima uprchlíků, ale zejména zdravotníků a jejich pacientů.
Foto: © Moises Saman/Magnum
Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 9. 7. 2015 8:11
Konflikt začal v březnu 2011, od té doby si vyžádal odhadem bezmála čtvrt milionu mrtvých. Z domovů prchla polovina všech obyvatel Sýrie.

Damašek - Ze Sýrie kvůli vlekoucí se občanské válce uprchly od roku 2011 více než čtyři miliony lidí, oznámil Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky.

Mimo své domovy, ale stále v rodné zemi, je dalších 7,6 milionu Syřanů.

Před boji žilo v Sýrii asi 22 milionů lidí. Počet uprchlíků však stále stoupá, milion Syřanů opustil svou zem v minulých deseti měsících.

"Jde o největší skupinu uprchlíků z jediného konfliktu za jednu lidskou generaci," sdělil vysoký komisař pro uprchlíky António Guterres.

Téměř polovina běženců je v Turecku, další pak v ostatních zemích sousedících se Sýrií - v Libanonu, Jordánsku a Iráku.

Pomoc vázne

Guterres oznámil, že uprchlíci žijí v chudobě a nutně potřebují pomoc. Jeho úřad koncem června informoval, že se podařilo získat jen čtvrtinu z celkových 4,5 miliardy dolarů (109 miliard Kč), které potřebuje na pomoc pro syrské uprchlíky. Guterres tehdy upozornil, že peněz je tak málo, že nebude možné zajistit materiál a potraviny potřebné pro přežití běženců v příštím půlroce.

Kvůli syrské válce nechodí do školy zhruba 750 000 syrských dětí a pro nedostatek financí agentury OSN omezily letos pomoc, již dosud poskytovaly 1,6 milionu běženců.

Guterresův úřad zaštiťuje asi 200 agentur. Pro uprchlíky je zapotřebí 5,5 miliardy dolarů, z toho 4,5 miliardy je určeno agenturám OSN a nevládním organizacím a zbylá miliarda pro země, které Syřanům poskytly ochranu. OSN do konce května dostala ze slíbených peněz jen 1,06 miliardy dolarů.

Češi přijmou 1500 uprchlíků

Syřané jsou ve stále větší míře mezi běženci, kteří se snaží dostat z Balkánu nebo přes Středozemní moře do Evropy. ČR chce do roku 2017 přijmout 1500 uprchlíků nejen ze Sýrie a 400 z nich ještě letos.

V Evropské unii se původně uvažovalo o přidělení kvót na přijetí uprchlíků, ale členské státy to nakonec odmítly a dohodly se na dobrovolném přijímání běženců.

Do dvou let si mají rozdělit 40 000 uprchlíků, kteří jsou v Itálii a Řecku. Dále by měly přijmout 20 000 běženců, kteří jsou v uprchlických táborech mimo evropské území. Podle původní představy Evropské unie mělo Česko letos a příští rok přijmout dohromady přes 1850 běženců.

 

Právě se děje

Další zprávy