V oblastech, kde operuje Boko Haram, umírají hlady desítky tisíc lidí, varuje OSN

ČTK ČTK
30. 9. 2016 19:00
Podle OSN v západní Africe v oblastech, kde jsou aktivní radikálové z hnutí Boko Haram umírají hlady tisíce Afričanů. "Tragédie používání slova hladomor spočívá v tom, že když ho použijete, je zpravidla už příliš pozdě," citovala agentura Reuters humanitárního koordinátora OSN Tobyho Lanzera. Boko Haram bojuje od roku 2009 na severovýchodě Nigérie a má od té doby na svědomí životy asi 20 tisíc lidí.
Hladomor, ilustrační foto
Hladomor, ilustrační foto | Foto: Reuters

Ženeva - V oblasti západní Afriky, kde působí radikálové z hnutí Boko Haram, umírají hlady desítky tisíc lidí. Na tiskové konferenci to uvedl humanitární koordinátor OSN Toby Lanzer. Zhruba 65 tisíc lidí se podle měřítka závažnosti hladomoru nachází v takzvané fázi pět, což znamená katastrofální situaci. Fáze pět se vyhlašuje v případě, že "hladovění, smrt a bída" jsou očividné.

"Tragédie používání slova hladomor spočívá v tom, že když ho použijete, je zpravidla už příliš pozdě," citovala agentura Reuters Lanzera, který v minulosti působil i v Jižním Súdánu, Dárfúru a Čečensku.

Boko Haram bojuje od roku 2009 na severovýchodě Nigérie a má od té doby na svědomí životy asi 20 tisíc lidí. Zhruba 2,6 milionu lidí uteklo ze svých domovů. Násilnostmi Boko Haram jsou zasaženy také okolní státy Niger, Čad a Kamerun.

"Pokud jde o mou první cestu mimo Maiduguri, nikde jinde jsem neviděl tolik dospělých, kteří byli tak vyčerpaní, že mohli sotva chodit," popsal Lanzer. Maiduguri je metropolí severonigerijského státu Borno, bašty radikálních milic Boko Haram. Jak uvedla jedna z humanitárních organizací, která v oblasti působí, její zaměstnanci objevili ve městě Bama hroby asi 430 dětí, které zemřely hlady v posledních týdnech.

Zemanova geopolitická ledabylost ve stylu „Amerika Afrika, paradajka paprika“ jednu podstatnou informaci nese, tvrdí komentátor Petr Honzejk. | Video: Petr Honzejk
 

Právě se děje

Další zprávy