OSN uvalila sankce na severokorejské výrobce zbraní

Martin Novák Martin Novák
25. 4. 2009 7:42
Jde o reakci na test rakety dlouhého doletu
Severokorejský vůdce Kim Čong-il je na tom údajně špatně se zdravím.
Severokorejský vůdce Kim Čong-il je na tom údajně špatně se zdravím. | Foto: Reuters

New York - Svět utahuje šrouby kolem severokorejského komunistického režimu.

OSN uvalila embargo na dvě velké a důležité severokorejské firmy i na jednu banku poté, co Pchjongjang 5. dubna uskutečnil test rakety dlouhého doletu, která proletěla vzdušným prostorem Japonska.

Severokorejci tvrdí, že šlo o komunikační satelit, ale Rada bezpečnosti OSN je jiného názoru.

Sankce a zákaz obchodování se zahraničím se týká zbrojařských firem Korea Mining Development Trading Corporation a Korea Ryonbong General Corporation.

Jde o hlavní severokorejské vývozce zbraní, včetně komponentů pro výrobu raket.

Jihokorejci sledují na pouliční obrazovce záznam testu severokorejské rakety.
Jihokorejci sledují na pouliční obrazovce záznam testu severokorejské rakety. | Foto: Reuters

Sankce OSN nadále uvalila i na finanční ústav Tanchon Commercial Bank, který zbrojní obchody zprostředkovává.

Obě firmy a banka jsou označovány za hlavní protagonisty severokorejské výroby balistických střel. Jeden z diplomatů v OSN uvedl, že sankce mohou být rozšířeny i na firmy, které s uvedenými severokorejskými společnostmi spolupracují.

Severní Korea patří mezi největší výrobce i vývozce zbraní na světě. Podíl vojenských výdajů na rozpočtu země je patrně nejvyšší na světě, ačkoliv Pchjongjang přesná čísla tají.

V říjnu 2006 KLDR provedla podzemní jaderný výbuch, podle amerických a jihokorejských expertů zřejmě neúspěšný.

Nedávno vůdce země Kim Čong-il oznámil, že odstupuje od dohody o odzbrojení a obnoví jaderný program.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Turecko se v Sýrii dopustilo válečných zločinů, Spojené státy žádají vysvětlení

Turecko se na severovýchodě Sýrie dopustilo několika incidentů, které Spojené státy považují za válečné zločiny, oznámil zvláštní americký zmocněnec pro Sýrii James Jeffrey. Dodal, že plošné důkazy o etnických čistkách pod vedením Turků USA nemají.

Jeffrey uvedl, že USA nyní zprávy o tureckém počínání v Sýrii prověřují a že si od Ankary vyžádaly vysvětlení. Poznamenal také, že USA vyšetřují, zda Turecko během ofenzivy použilo zakázaný bílý fosfor. Ten se v minulosti kvůli schopnosti samovznícení při styku se vzduchem používal k výrobě samozápalných pum a dělostřeleckých granátů.

Jeffrey také potvrdil prohlášení amerického ministra obrany Marka Espera, že během chaosu při turecké invazi uprchlo z vězení v Sýrii přes sto členů teroristické organizace Islámský stát. "Nevíme, kde jsou," uvedl zvláštní zmocněnec.

před 13 minutami

Bývalý výškař Holm kvůli urážkám skončí v olympijském výboru

Bývalý vynikající švédský skokan do výšky Stefan Holm hodlá příští rok odejít z Mezinárodního olympijského výboru (MOV). Olympijský vítěz z Atén 2004 je znechucený z paušalizujících názorů na MOV i jeho samotného, které považuje za nespravedlivé.

"Je to těžké, když vás považují za velké zvíře a korupčníka. To ale já nejsem. V každém článku ve Švédsku o MOV se předpokládá, že všichni tam jsou zkorumpovaní. Totéž platí pro atletickou federaci. Už to fakt není legrace," řekl švédskému rozhlasu třiačtyřicetiletý Holm, jenž chce v MOV skončit po olympijských hrách v Tokiu.

Čtyřnásobný halový mistr světa s osobním rekordem 240 cm byl do Mezinárodního olympijského výboru zvolen v roce 2013.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy