OSN uvalila sankce na severokorejské výrobce zbraní

Martin Novák Martin Novák
25. 4. 2009 7:42
Jde o reakci na test rakety dlouhého doletu
Severokorejský vůdce Kim Čong-il je na tom údajně špatně se zdravím.
Severokorejský vůdce Kim Čong-il je na tom údajně špatně se zdravím. | Foto: Reuters

New York - Svět utahuje šrouby kolem severokorejského komunistického režimu.

OSN uvalila embargo na dvě velké a důležité severokorejské firmy i na jednu banku poté, co Pchjongjang 5. dubna uskutečnil test rakety dlouhého doletu, která proletěla vzdušným prostorem Japonska.

Severokorejci tvrdí, že šlo o komunikační satelit, ale Rada bezpečnosti OSN je jiného názoru.

Sankce a zákaz obchodování se zahraničím se týká zbrojařských firem Korea Mining Development Trading Corporation a Korea Ryonbong General Corporation.

Jde o hlavní severokorejské vývozce zbraní, včetně komponentů pro výrobu raket.

Jihokorejci sledují na pouliční obrazovce záznam testu severokorejské rakety.
Jihokorejci sledují na pouliční obrazovce záznam testu severokorejské rakety. | Foto: Reuters

Sankce OSN nadále uvalila i na finanční ústav Tanchon Commercial Bank, který zbrojní obchody zprostředkovává.

Obě firmy a banka jsou označovány za hlavní protagonisty severokorejské výroby balistických střel. Jeden z diplomatů v OSN uvedl, že sankce mohou být rozšířeny i na firmy, které s uvedenými severokorejskými společnostmi spolupracují.

Severní Korea patří mezi největší výrobce i vývozce zbraní na světě. Podíl vojenských výdajů na rozpočtu země je patrně nejvyšší na světě, ačkoliv Pchjongjang přesná čísla tají.

V říjnu 2006 KLDR provedla podzemní jaderný výbuch, podle amerických a jihokorejských expertů zřejmě neúspěšný.

Nedávno vůdce země Kim Čong-il oznámil, že odstupuje od dohody o odzbrojení a obnoví jaderný program.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy