reklama
 
 

OSN: Syrské provládní jednotky v Aleppu procházejí domy a vraždí civilisty

Aktualizováno 13. 12. 2016 14:06
Server BBC s odvoláním na OSN uvedl, že syrské provládní jednotky v Aleppu procházejí domy. Na místě prý zabily už desítky lidí. Organizace má údajně k dispozici spolehlivé důkazy, podle nichž bylo "na místě" zastřeleno nejméně 82 civilistů. Mezi oběťmi jsou i ženy a děti. Povstalci v Aleppu přišli už takřka o veškeré území, které ve východní části města kontrolovali. Podle zpráv z pondělí už povstalci drží pouze jedno malé území. Na místě stále zůstávají tisíce lidí a čelí bombardování.

Aleppo - Syrské provládní jednotky v Aleppu procházejí domy a zabíjejí civilisty, kteří jsou uvnitř. Uvedl to server BBC s odvoláním na informace OSN.

Organizace má prý k dispozici spolehlivé důkazy, podle nichž bylo "na místě" zastřeleno za posledních 48 hodin nejméně 82 civilistů. Mezi nimi bylo podle mluvčího i 11 žen a 13 dětí.

Podle místních aktivistů je dopaden každý, kdo je spojován s rebely.

"Každou hodinu se odehrávají krveprolití," popsala exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

"Včera večer jsme obdrželi další hluboce znepokojivé zprávy o tom, že na ulicích leží mnoho těl," uvedl mluvčí OSN Rupert Colville na tiskové konferenci v Ženevě.

"Obyvatelé je nebyli schopni odnést kvůli intenzivnímu bombardování a strachu, že budou na potkání zastřeleni."

Colville vyzval syrskou vládu, aby ušetřila životy civilistů i bojovníků, kteří se vzdají.

Také generální tajemník OSN Pan Ki-mun vyjádřil znepokojení nad "zprávami o zvěrstvech páchaném na velkém množství civilistů včetně žen a dětí". 

Bitva o Aleppo se chýlí ke konci

Aleppo padá do rukou syrského režimu prezidenta Bašára Asada. Syrským vládním jednotkám a jejich spojencům se v posledních týdnech podařilo s pomocí ruských letadel postupně vyhnat z města téměř všechny protivládní ozbrojené vzbouřence, které podporují západní spojenci v čele s USA.

Šéf SOHR Ramí Abdar Rahmán v pondělí uvedl, že bitva o Aleppo se chýlí ke konci. Rebelové se prý stáhli ze všech šesti důležitých čtvrtí, které dosud ovládali.

Podle Rahmána už povstalci ve druhém největším syrském městě kontrolují jen jedno malé území. Syrská státní televize tvrdí, že režimní síly se spojenci kontrolují již 99 procent města. Na místě stále zůstávají tisíce lidí a čelí bombardování. Humanitární pracovníci v Aleppu volají o pomoc a záchranu těchto civilistů.

Také dobrovolníci ze Syrské civilní obrany, takzvané Bílé přilby, apelují na záchranu místních.

"Pět let se nás režim snaží zabít. Prosím, nedávejte jim tuhle šanci," napsala skupina na Twitteru. 

Jiný uživatel na Twitteru, který tvrdí, že je obyvatel Aleppa a učitel, aktivista a zpravodaj mluví "o konci světa v Aleppu".

Francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault uvedl, že OSN by měla využít všechny své páky k tomu, aby zjistila, co se v Aleppu děje. Šéf francouzské diplomacie také varoval Moskvu, že by se v Aleppu mohla stát spolupachatelem aktů "pomsty a teroru".

autoři: Zahraničí, ČTK | 13. 12. 2016 11:15

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama