OSN: Při přírodních katastrofách zemřelo za dvacet let přes 600 000 lidí

ČTK ČTK
23. 11. 2015 12:56
OSN naléhá na účastníky blížícího se klimatického summitu v Paříži, aby došli k vzájemné dohodě. Podle úřadu OSN pro snižování rizik katastrof si za posledních dvacet let vyžádaly meteorologické katastrofy více než 600 tisíc lidských životů. Účast na summitu přislíbil i americký a čínský prezident. Jejich země mají na svědomí 45 procent celkových emisí oxidu uhličitého ve světě. Přesto se na ně dosavadní Kjótský protokol o snižování emisí nevztahoval. Nová klimatická dohoda si klade za cíl udržet globální oteplování na maximu dvou stupňů Celsia.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Ženeva - Přírodní katastrofy připravily podle OSN v posledních dvaceti letech o život na 600 000 lidí. S blížícím se klimatickým summitem v Pařížiproto Organizace spojených národů zdůraznila povinnost jejích účastníků dospět k dohodě.

Cílem konference OSN o klimatu, která se bude konat od 30. listopadu do 11. prosince, je omezit globální oteplování planety.

Od roku 1995 "si meteorologické katastrofy vyžádaly 606 000 životů, tedy v průměru 30 000 za rok. Více než 4,1 miliardy osob při nich utrpělo zranění, přišlo o střechu nad hlavou nebo potřebovalo naléhavou pomoc," sdělil úřad OSN pro snižování rizik katastrof.

Na zahájení klimatické konference v Paříži slíbilo přijet nejméně 138 hlav států a vlád, včetně amerického prezidenta Baracka Obamy nebo čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Jejich země mají společně na svědomí 45 procent celkových emisí oxidu uhličitého ve světě, který podle řady expertů způsobuje na planetě dramatické klimatické změny.

Nová klimatická dohoda, která vzejde z pařížské konference zvané COP 21, by měla nahradit Kjótský protokol o snižování emisí skleníkových plynů z roku 1997, který se například na Čínu, Indii a další rozvíjející se země nevztahoval a nepodepsaly jej ani Spojené státy. Má mít výrazně širší dopad. Základním cílem je, že globální oteplování by nemělo překročit dva stupně Celsia.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 14 minutami

Policie v Berlíně zadržela Syřana kvůli přípravě atentátu. Koupil už chemikálie na bombu

Německá policie zadržela v úterý v Berlíně muže, kterého podezřívá z přípravy teroristického útoku. Šestadvacetiletý Syřan hledal na internetu informace o tom, jak sestrojit bombu. Nakoupil si už i chemikálie, které se při výrobě výbušnin používají, informovala s odvoláním na prokuraturu agentura DPA.

Muže v německém hlavním městě zadržela speciální policejní jednotka, která zároveň prohledala jeho byt. Případem se zabývá generální státní zastupitelství v Karlsruhe, které má na starosti mimo jiné právě vyšetřování terorismu. Podle něj Syřan komunikoval od počátku tohoto roku s dalšími lidmi na islamistickém chatu za účelem "přípravy teroristického útoku". 

Zdroj: ČTK
Další zprávy