OSN ohlásila konec africké epidemie eboly a varovala před novou

ČTK ČTK
14. 1. 2016 7:30
Generální tajemník OSN Pan Ki-mun ve středu se zdrženlivým optimismem ohlásil konec africké epidemie eboly, ale varoval, že nové vzplanutí choroby je nevyhnutelné a svět musí být dál na pozoru. Libérie se má dnes po Guineji a Sieře Leone stát další zemí bez případů eboly. Západní Afrika má tak pro tuto chvíli epidemii za sebou, uvedl Pan Ki-mun.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

New York - Generální tajemník OSN Pan Ki-mun ve středu se zdrženlivým optimismem ohlásil konec africké epidemie eboly, ale varoval, že nové vzplanutí choroby je nevyhnutelné a svět musí být dál na pozoru. Libérie se má dnes po Guineji a Sieře Leone stát další zemí bez případů eboly. Západní Afrika má tak pro tuto chvíli epidemii za sebou, uvedl Pan Ki-mun.

"Tohoto úspěchu by nemohlo být dosaženo bez rozhodného vůdcovství prezidentů a dalších odpovědných osob z těchto tří států a bez účasti všech místních komunit," uvedl generální tajemník na shromáždění v New Yorku.

"Nebezpečí ale samozřejmě trvá. V tomto roce lze očekávat další případy eboly," konstatoval. Ke vzniku nových ohnisek nákazy ale bude podle něj docházet čím dál méně.

Světová zdravotnická organizace (WHO) označuje oficiálně epidemii za skončenou, pokud daná země absolvuje bez nových případů dvě inkubační období dlouhá 21 dnů. Sierra Leone tohoto stavu dosáhla loni v listopadu, Guinea o měsíc později.

Epidemie krvácivé horečky eboly si vyžádala přes 11 300 životů od výskytu prvních případů v Guneji v prosinci 2013. Podle expertů jsou pro vznik nových ohnisek nákazy kritické zejména první tři měsíce po skončení epidemie.

 

Právě se děje

Další zprávy