OSN musí uprchlíkům snížit potravinové dávky, nemá peníze

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
11. 6. 2015 16:06
Světový program pro výživu Spojených národů musí omezit distribuci základních potravin do utečeneckých táborů v Keni.
Humanitární pomoc v Keni. Ilustrační foto.
Humanitární pomoc v Keni. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Nairobi - Světový program pro výživu Spojených národů (WFP) bude muset až do září snížit potravinovou pomoc asi půl milionu uprchlíků v keňských uprchlických táborech,  protože mu docházejí peníze.

Ve zmiňovaných táborech jsou lidé, kteří uprchli před konflikty hlavně ze Somálska a Súdánu.

Pomoc bude podle agentury Reuters omezena pro tábory Dadaab a Kakuma na severu Keni.

"Obáváme se dopadu tohoto opatření na lidi, kteří jsou závislí na naší pomoci. Zásoby potravin se nám ale tenčí a snížení dávek je jediná možnost, jak v pomoci dále pokračovat. Doufáme, že jde jen o dočasné omezení, a stále žádáme dárce o pomoc," podotkl ředitel WFP v Keni Thomas Hansson.

Pro odvrácení kritického nedostatku potravin pro uprchlíky v Keni v srpnu a září WFP potřebuje přes 12 milionů dolarů (asi 292 milionů korun).

Tábory už prošly stovky tisíc lidí

Tábor Dadaab byl postaven na začátku občanské války v Somálsku v roce 1991. Od té doby jím prošly stovky tisíc uprchlíků.

Tábor Kakuma vznikl o rok později pro děti, jež bez doprovodu prchaly před násilím na jihu Súdánu. WFP v obou táborech každý měsíc distribuuje 9300 tun jídla za zhruba 9,6 milionu dolarů.

Asi půl milionu uprchlíků si chodí každých čtrnáct dní pro dávky obilovin, luštěnin, zeleniny, oleje, soli a sójové a kukuřičné mouky. Každý tak má zajištěnu denní stravu s obsahem 2100 kilokalorií. Od pondělí budou dávky sníženy tak, že se na každou osobu dostane 1520 kilokalorií.

WFP byl v těchto táborech nucen snížit příděly už loni v listopadu na polovinu, dokud se mu na začátku letošního roku nepodařilo získat prostředky na obnovu původních dávek.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

IKEM začne stavět nové pavilony, hotovo bude za dva a půl roku

Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM), který je největším transplantačním centrem v Česku, ve středu slavnostně zahájil stavbu dvou nových pavilonů. Přístavba umožní rozšíření kardiovaskulárních a transplantačních programů, bude tam také nový urgentní příjem. Náklady na stavbu budou 1,05 miliardy korun, z toho 603,7 milionu korun přispěje stát prostřednictvím strategických vládních investic.

Podepsání smlouvy se zhotovitelem a poklepání základního kamene stavby se ve středu zúčastnili premiér Andrej Babiš (ANO), ministr Petr Arenberger (za ANO), ředitel IKEM Michal Stiborek a zástupci stavební firmy IMOS Brno. Nové pavilony by měly být hotové za 2,5 roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy