OSN musí říct k Sýrii jasné slovo, vyzval Kerry

ČTK ČTK
19. 9. 2013 22:28
Tvrdíme-li, že známe pravdu, myslíme to vážně, není to hra, dodal šéf americké diplomacie.
Foto: Reuters

Washington - Rada bezpečnosti OSN musí příští týden v otázce syrského chemického útoku jednat a schválit závaznou rezoluci. Prohlásil to na čtvrteční tiskové konferenci ve Washingtonu americký ministr zahraničí John Kerry.

Informace inspektorů OSN podle něj prokázala, že za srpnovým útokem je syrský režim.

"Přichází okamžik zkoušky. Rada bezpečnosti musí příští týden jednat, pro světové společenství je důležité povstat a promluvit," řekl americký ministr.

"Tvrdíme-li, že známe pravdu, myslíme to vážně," dodal. Rada bezpečnosti podle něj musí přijmout závaznou a vymahatelnou rezoluci, která stanoví "ten nejsilnější mechanismus" k dosažení cíle.

Není to hra, varoval ministr

Kerry obsáhle zdůvodňoval přesvědčení USA o vině režimu Bašára Asada za chemický útok, jemuž v srpnu na předměstí Damašku padly za oběť stovky lidí.

 Zpráva inspektorů OSN, kteří na místě následky útoku zkoumali, podle amerického ministra jen potvrdila váhu amerických argumentů.

Podle Kerryho nelze dopustit, aby jedna strana předkládala své argumenty a druhá operovala opačnými. "Není to hra," varoval ministr.

Putin: Chemický útok mohla být provokace

K hledání viníka chemického útoku se ve čtvrtek vyslovil i ruský prezident Vladimir Putin. Na setkání ruského diskusního klubu Valdaj prohlásil, že Moskva má závažné důvody se domnívat, že srpnový chemický útok u syrského Damašku byl provokací.

 Putin také řekl, že si není stoprocentně jistý, zda se syrská vláda podrobí rusko-americkému plánu na zničení jejích chemických zbraní. Je ale optimistou.

Kerry promluvil k novinářům po svém setkání s čínským ministrem zahraničí Wang Iem. Před zahájením rozhovorů řekl, že Spojené státy si uvědomují "příkré rozpory", které mezi USA a Čínou panují v názorech na srpnový chemický útok v Sýrii. Neztrácejí ale naději, že Peking významně a pozitivně přispěje k diplomatickému řešení syrského konfliktu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Krasobruslaři Taschlerovi mají životní 6. místo na ME, vyhráli Italové

Krasobruslaři Natálie a Filip Taschlerovi na mistrovství Evropy obsadili šesté místo v kategorii tanečních párů. I když ve volném tanci atakovali osobní rekord, ve srovnání s rytmickým tancem si o jednu příčku pohoršili. I tak dosáhli svého maxima na ME a poprvé se dostali do nejlepší desítky. Titul získali Italové Charlene Guignardová a Marco Fabbri.

Taschlerovi podobně jako v rytmickém tanci jeli s velkým nasazením bez výraznějšího zaváhání a známkou 111,43 bodu se přiblížili na 36 setin svému maximu, které zaznamenali v listopadu právě v Espoo při závodě Grand Prix. Francouzský pár Evgeniia Loparevová, Geoffrey Brissaud, který po rytmickém tanci ztrácel jen 42 setin, je porazil o tři a půl bodu.

před 6 hodinami

Reakce bude silná a rychlá, vzkázal izraelský premiér po útoku v Jeruzalémě

Reakce Izraele na páteční útok palestinského střelce v Jeruzalémě bude "silná, rychlá a přesná". Prohlásil to v sobotu podle agentury Reuters premiér Benjamin Netanjahu. Při útoku přišlo o život sedm lidí a byl nejsmrtelnějším v oblasti Jeruzaléma od roku 2008.

Palestinský ozbrojenec v pátek přijel autem k budově ve východním Jeruzalémě, která se využívá jako synagoga, a zahájil palbu. Střelba začala v době, kdy lidé vycházeli ven po večerních modlitbách. Policie uvedla, že útočníka, který byl obyvatelem východního Jeruzaléma, zastřelila.

Podle izraelských médií byl terorista údajně člen Hamásu, což je islamistické hnutí, které vládne v Pásmu Gazy. Otec jednadvacetiletého střelce agentuře Reuters řekl, že jeho syn nemá žádné vazby na militanty. Žádna skupina se zatím ke střelbě nepřihlásila. V sobotu se ale v Jeruzalémě znovu střílelo. Podle policie třináctiletý Palestinec poranil dva muže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy