OSN má zprávy o dalším zneužívání dětí členy mise OSN v Africe, generální tajemník je zděšen

ČTK ČTK
30. 1. 2016 17:29
Šest nových svědectví o zneužívání dětí ve Středoafrické republice získala OSN - viníky jsou členové mírových jednotek OSN. Několik dívek ve věku od 14 do 16 let oznámilo, že je znásilnili gruzínští členové jednotky EUFOR, což je evropská mírová mise s mandátem OSN. Francouzští vojáci podle zdrojů zneužili sedmiletou dívku a devítiletého chlapce. Tyto případy nebyly zahrnuty do prosincové zprávy o zneužívání, v níž se konstatuje "zásadní selhání OSN". Tehdy se hovořilo o tom, že se zneužití dětí ve Středoafrické republice dopustilo údajně 13 francouzských vojáků, dva vojáci z Guineje a tři z Čadu.
Pan Ki-mun: "Politika OSN nestrpí žádný druh sexuálního zneužívání."
Pan Ki-mun: "Politika OSN nestrpí žádný druh sexuálního zneužívání." | Foto: Vojtěch Marek

New York - Organizace spojených národů získala šest nových svědectví o zneužívání dětí ve Středoafrické republice. Viníky jsou přitom členové mírových jednotek OSN.

Několik dívek ve věku od 14 do 16 let oznámilo, že je znásilnili gruzínští členové jednotky EUFOR, což je evropská mírová mise s mandátem OSN. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun dnes prohlásil, že se "stydí a je zděšen".

Francouzští vojáci podle zdrojů zneužili sedmiletou dívku a devítiletého chlapce.

Pan Ki-mun, který se dnes účastní summitu Africké unie v Addis Abebě, řekl, že činy "několika jedinců poškozují práci většiny". "Politika OSN nestrpí žádný druh sexuálního zneužívání," řekl.

OSN oznámila šest případů ze Středoafrické republiky v pátek s tím, že sedmiletá dívka poskytla služby výměnou za vodu a sušenky. OSN vyslechla výpověď pěti dívek a jednoho chlapce, kteří řekli, že je zneužili členové mise EU a Francie. Události se staly v roce 2014 v táboře pro uprchlíky, který je poblíž letiště u hlavního města Bangui.

Tyto případy nebyly zahrnuty do prosincové zprávy o zneužívání, v níž se konstatuje "zásadní selhání OSN". Tehdy se hovořilo o tom, že se zneužití dětí ve Středoafrické republice dopustilo údajně 13 francouzských vojáků, dva vojáci z Guineje a tři z Čadu.

Francie poslala do Středoafrické republiky 2000 svých vojáků v roce 2013 s úkolem zklidnit násilí mezi křesťanskými milicemi a muslimy. V roce 2014 misi převzala OSN, v jejímž kontingentu je 10 000 lidí.

Anthony Banbury z OSN v pátek řekl, že z 16 mírových misí OSN je potvrzeno 69 případů zneužití dětí. OSN může o incidentech informovat, viníky ale mohou stíhat jen země, odkud dotyční pocházejí.

 

Právě se děje

Další zprávy