OSN: Izrael se možná v Pásmu Gazy dopustil válečných zločinů

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 23. 7. 2014 14:34
Prohlásila to vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navanethem Pillayová. Zástupce židovského státu to označil za "bezmyšlenkovitou reakci". Kerry oznámil pokrok v mírových vyjednáváních.
Foto: Reuters

Ženeva - Izrael se při bojích v palestinském Pásmu Gazy možná dopustil válečných zločinů - demolicí domů a zabíjením dětí.

Při zahájení mimořádného jednání Rady OSN pro lidská práva to ve středu v Ženevě prohlásila vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navanethem Pillayová. Izrael to rezolutně odmítá.

Komisařka zároveň odsoudila raketové útoky, jež na židovský stát podnikají radikálové z palestinského hnutí Hamás.

Konflikt si za dva týdny vyžádal už přes 670 obětí, z nichž přes 640 byli Palestinci.

"Existuje možnost, že mezinárodní humanitární právo bylo porušeno do takové míry, že se jedná o válečné zločiny. Všechny případy musejí být náležitě a nezávisle vyšetřeny," uvedla komisařka. 

Zdůraznila, že se v konfliktu nerozlišuje mezi civilisty a bojovníky a že před útoky na civilní cíle nejsou respektována varovná opatření.

Izraelská ministryně spravedlnosti Cipi Livniová prohlásila rezolutně, že Izrael mezinárodní zákon dodržuje a že se brání před terorismem. "Je politováníhodné, že jsou zabíjeni civilisté. Ale to je výsledek situace, kdy my je vyzýváme, aby odešli, a Hamás, aby zůstali," řekla.

Ministr spojů Gideon Erdan, který je stejně jako Livniová členem užšího bezpečnostního kabinetu, prohlásil, že možná nadešel čas na to, aby Izrael "rozšířil bojové cíle, omezené nyní na tunely a sklady raket".

"Je zřejmé, že nic není horšího než Hamás, takže bychom měli uvažovat o jeho svržení a o zasažení jeho představitelů," řekl Erdan.

Pan Ki-mun se postavil za Izrael

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun mezitím po setkání s izraelským prezidentem Šimonem Perésem odsoudil teroristické činy hnutí Hamás. Žádný stát na světě by se nesmířil s tím, že na jeho území dopadají rakety, které zabíjejí matky a děti, a že z tunelů vylézají teroristé, kteří bezdůvodně zabíjejí nevinné lidi.

Bývalá ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová prohlásila, že Izrael má sice právo bránit se proti raketovým útokům, avšak izraelskou reakci na ně označila za "přehnanou". "Je těžké přihlížet tak velkému počtu zabitých Palestinců, nevinných lidí," řekla.

OSN násilí v Gaze odsoudí, muslimské země mají převahu

Rada OSN pro lidská práva se sešla na popud Palestinců a muslimských států přes odpor Izraele. Na konci svého jednání má přijmout text rozhodně odsuzující násilí a porušování lidských práv při ofenzivě v Pásmu Gazy. Žádá se v něm také, aby Švýcarsko rychle svolalo konferenci států hlásících se ke čtvrté ženevské konvenci o ochraně civilistů za válečného konfliktu. Cílem je vynutit si uplatnění tohoto stěžejního zákona o lidských právech na palestinských územích včetně východního Jeruzaléma.

Se svoláním mimořádné schůze rady předem nesouhlasily evropské země ani USA, avšak při hlasování budou mít arabští účastníci podle agentury AFP zřejmě převahu. Izrael si dlouhodobě stěžuje na jednostranná posuzování situace ve svém regionu v tomto orgánu OSN.

Kerry hlásí úspěch ve vyjednávání

Z Jeruzaléma mezitím přišla dílčí dobrá zpráva.

Americký ministr zahraničí John Kerry se podle agentury Reuters nechal slyšet, že se v mírových jednáních podařilo vyjednat pokrok. Další podrobnosti ale neuvedl. 

"Rozhodně jsme se pohnuli kupředu, ale pořád je před námi kus práce," prohlásil šéf americké diplomacie krátce poté, co dorazil do Jeruzaléma, kde se má sejít s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem. Další jednání ho čekají v Tel Avivu.

 

Právě se děje

Další zprávy