reklama
 
 

Saúdská dívka, která prchla před rodinou a volala o pomoc na Twitteru, je v Kanadě

12. 1. 2019 18:10
Osmnáctiletá Rahaf Kunúnová přiletěla do Toronta. V Kanadě získala azyl poté, co se zřekla islámu a utekla od své rodiny v obavách o život.

Na konci minulého týdne se mladá dívka zabarikádovala v hotelovém pokoji  v thajském Bangkoku a odmítala se vrátit zpět do Kuvajtu za svou rodinou.

Prostřednictvím Twitteru z hotelu posílala zprávy o své situaci a médiím popisovala, že doma dlouhodobě čelila fyzickému, verbálnímu a citovému zneužívání ze strany mužských rodinných příslušníků. Psala, že se bojí o svůj život, protože se zřekla islámu. 

Podle agentury Reuters uvedly dívčiny příspěvky na sociální síti do pohybu celosvětovou kampaň aktivistů s názvem #SaveRahaf, která přiměla thajské úřady ustoupit od svého rozhodnutí přimět Kunúnovou k návratu za rodinou.

"Její případ opět přitáhl globální pozornost k přísným společenským pravidlům Saúdské Arábie, vyžadujícím například, aby žena měla svolení k cestování od mužského 'opatrovníka'," píše Reuters.

Ve středu dívka získala status uprchlice od OSN. A ačkoliv původně chtěla prchnout do Austrálie, dostala nakonec azyl v Kanadě. Dnes ji na letišti v Torontu přivítala kanadská ministryně zahraničí Chrystia Freelandová.

autoři: Kateřina Hovorková, Reuters | 12. 1. 2019 18:10

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama