Osmitýdenní chlapeček dostal nové srdce, po operaci je v dobrém stavu

ČTK ČTK
2. 12. 2017 21:20
Charlie Douthwaite se narodil jen s polovinou srdce, byl nejmladším pacientem na čekací listině pro transplantace v Británii.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Londýn - Osmitýdenní chlapeček, který byl v Británii nejmladším pacientem na čekací listině pro transplantace, dostal nové srdce. Charlie Douthwaite, který se narodil jen s polovinou srdce, absolvoval devítihodinovou transplantaci v nemocnici v Newcastlu. Informoval o tom zpravodajský server BBC.

Snaha o záchranu malého chlapce byla zahájena minulý měsíc. Charlieho matka poděkovala rodině dárce, že Charliemu dala druhou šanci na život. Po transplantaci se Charlieho stav podle lékařů vyvíjí příznivě.

"S transplantací jsme spokojeni, máme ale před sebou ještě dlouhou cestu," upozornil chirurg Fabrizio De Rita.

Informace o dárci nejsou dostupné, teoreticky může být odkudkoli z Evropské unie. Vzhledem k tomu, že jde o velmi malé dítě, musí náhradní srdce pocházet od někoho podobné velikosti.

"Jsou to ti nejodvážnější a nejstatečnější lidé. V té nejtěžší době mysleli i na někoho jiného. Kde našli tu sílu to udělat, to nevím. Navždy jim ale budu vděčná," řekla Charlieho matka.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Soudce neposlal do vazby hudebníky podezřelé z extremismu

Žádný ze tří mužů, u nichž slovenská prokuratura navrhla uvalení vazby kvůli podezření z extremismu, nepůjde do vazby. Dnes o tom podle slovenských médií rozhodl soudce v Banské Bystrici. Soud rozhodoval o vazbě v případě tří lidí z devíti, kteří byli v úterý zadrženi při akci vedené slovenskou policií. Mezi zatčenými byli i členové rockové skupiny Krátký proces a bubeník kapely Horkýže Slíže Marek Viršík. Devět zatčených bylo už v úterý obviněno z výroby a rozšiřování extrémistických materiálů. Mezi obviněnými je i jeden občan ČR.

Před soud v Banské Bystrici dnes předstoupili tři členové skupiny Krátký proces. Jejich vyšetřování bude pokračovat na svobodě.

Televize Markíza dříve informovala, že skupina Krátký proces je známá extremistickými texty. Policisté při prohlídce u jednoho z jejích členů, Rastislava Rogela, podle informací Markízy našli předměty s nacistickou a hitlerovskou tematikou. Právě Rogel byl mezi třemi muži, u kterých se dnes rozhodovalo, zda budou vzati do vazby.

Skupina Horkýže Slíže podle informací deníku SME před čtyřmi lety propůjčila Rogelově skupině své studio, které patřilo bubeníkovi Viršíkovi. Ten byl podle dnešního vyjádření Silvie Markové z marketingové agentury Smart Communication po úterním výslechu propuštěn.

Petr Fořt z managementu Horkýže Slíže razii podle Markízy okomentoval slovy, že se přímo jeho skupiny netýká a její koncerty budou pokračovat bez jakýchkoli omezení. Skupina má tento týden v plánu také několik vystoupení v Česku. Petr Fořt také zdůraznil, že kapela Horkýže Slíže se od jakéhokoli extremismu distancuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy