Osmidenní válku vyhrál Egypt. Poraženým je Abbás

Petr Jemelka Petr Jemelka
22. 11. 2012 16:15
Ukázalo se, že Mahmúd Abbás už nemůže mluvit za všechny Palestince
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Káhira/Gaza/Jeruzalém - Mezi palestinským hnutím Hamás a Izraelem od středy platí křehké příměří. Ironií osudu je, že na osmidenním konfliktu podle analytiků vydělaly všechny zúčastněné strany.

Premiérovi židovského státu Benjaminu Netanjahuovi mohlo přidat politické body nejen relativně rychlé ukončení bojů, ale také fakt, že armáda zahájila operaci v Gaze likvidací velitele ozbrojeného křídla Hamásu Ahmada Džabarího.

Navíc se poprvé v ostrém boji osvědčil nejmodernější protiraketový systém světa - izraelská Železná klenba.

Hamás zase upevnil svou moc v Gaze a tím, že byl ochoten vyjednat příměří, částečně získal i legitimitu, která mu doposud chyběla spíš než konkurenčnímu hnutí palestinského prezidenta Mahmúd Abbáse. Ten se naopak stal jasným poraženým. Ukázalo se, že už nemůže mluvit za všechny Palestince, čímž zároveň ztratil vliv na mezinárodní scéně.

"Podívejte, co se Hamásu povedlo. Byli to oni, ne prezident Abbás, kdo z Palestiny znovu udělal celosvětové téma," shrnul pro CNN Aaron David, expert na Blízký východ z Wilsonova Centra.

Palestincům, kteří jsou nepřátelsky naladěni vůči Izraeli, se zase Hamás zavděčil tím, že střílel rakety dál, než z Gazy kdy létaly (dokonce až na Jeruzalém). Dojednané příměří krom toho otevírá dveře k případnému budoucímu uvolnění blokády Pásma Gazy.

Analytici se ale shodují, že na eskalaci konfliktu a jeho prozatímním uklidnění nejvíce vydělal Egypt.

Tím, že se prostředníkem vyjednávání stal jeho prezident Muhammad Mursí, se totiž potvrdil trend nastavený už jarními arabskými revolucemi. Poměr sil v regionu se mění - Spojené státy tam ztrácejí vliv a Izrael spojence.

Díky tomu, že podceňovaný Mursí přiměl radikály z Hamásu zasednout k jednacímu stolu a domluvit příměří, si získal respekt arabského světa i Západu.

V pozadí je ještě dopad událostí v Gaze na Írán. Ten by mohl po konfliktu v Gaze přijít o iluze. Když se stále se zdokonalující protiraketový systém židovského státu ukázal jako velmi efektivní, je otázkou, zda by měla případná raketová reakce Teheránu na bleskový útok izraelského letectva nějaký efekt, tedy lépe řečeno, zda se jí Izrael ještě musí bát.

 

Právě se děje

Další zprávy