Velký pátek ve světě: Papež vzpomínal na dětské oběti útoků, v Seville se lidé v panice ušlapávali

ČTK Domácí ČTK, Domácí
14. 4. 2017 20:34
Křesťané po celém světě si připomínají ukřižování Ježíše Krista. Ve Vatikánu papež František vzpomněl na nedávné teroristické útoky, při kterých zahynuly i děti. V Jeruzalémě oslavy předznamenal útok zřejmě duševně nemocného Palestince, který pobodal lidi v tramvaji, jednu ženu smrtelně. Ve španělské Seville oslavy poznamenala panika. V jejím důsledku bylo zraněno několik lidí, z nichž 17 bylo hospitalizováno, z toho jeden člověk s vážnými zraněními hlavy.
Papež František.
Papež František. | Foto: Reuters

Vatikán/Jeruzalém/Sevilla - Před stovkami věřících odsloužil papež František ve svatopetrské bazilice tradiční mši u příležitosti Velkého pátku, kdy si křesťané z celého světa připomínají ukřižování Ježíše Krista. Večer se papež zúčastní křížové cesty poutníků v římském Koloseu, v jehož okolí už platí přísná bezpečnostní opatření.

Páteční mši papež zahájil pokleknutím na zem a modlitbou. Poté vzpomněl mimo jiné na děti, které zemřely minulý týden po otravě toxickým plynem po náletu na syrské město Chán Šajchún, a také na dětské oběti dvou teroristických útoků na koptské křesťany v Egyptě z minulé neděle.

Křesťané si připomněli ukřižování Ježíše Krista i v Jeruzalémě. Někteří z nich nesli na zádech velké dřevěné kříže. Oslavy Velkého pátku v Jeruzalémě předznamenal útok zřejmě duševně nemocného Palestince, který pobodal lidi v tramvaji, jednu ženu smrtelně.

Proslulá jsou procesí v jihošpanělské Seville, kde nad ránem oslavy poznamenala panika. V jejím důsledku bylo zraněno několik lidí, z nichž 17 bylo hospitalizováno, z toho jeden člověk s vážnými zraněními hlavy. Policie zadržela osm lidí, u nichž nalezla kovové tyče. Podle místních úřadů šlo ale o projevy vandalismu, nikoli o organizovanou akci.

Křížová cesta, někdy nazývaná Kalvárie, je symbolická cesta připomínající události spojené s ukřižováním Ježíše Krista. Obsahuje 14 tradičních zastavení, která začínají odsouzením Ježíše k smrti, pokračují přes jeho ukřižování a končí uložením jeho těla do hrobu.

Velký pátek je prvním dnem Velikonočního třídenní, to je umučení, pohřbení a vzkříšení Ježíše Krista. Následuje Bílá sobota, kdy v podvečer začíná slavnost Kristova vzkříšení a nočními obřady přechází v neděli, kdy se slaví zmrtvýchvstání.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

O zlato budou na MS osmnáctek hrát hokejisté Kanady a Ruska

Hokejisté Kanady a Ruska budou na mistrovství světa hráčů do 18 let v americkém Friscu bojovat o zlato. Čtvrtfinálový přemožitel českého týmu Kanada deklasoval v semifinále obhájce titulu z roku 2019 Švédsko 8:1. Rusové zdolali Finsko 6:5 a zahrají si podruhé za sebou ve finále, které se hraje v noci na pátek ve 3:00 SELČ. Boj o bronz startuje dnes od 23:00 SELČ.

Další zprávy