reklama
 
 

Velký pátek ve světě: Papež vzpomínal na dětské oběti útoků, v Seville se lidé v panice ušlapávali

14. 4. 2017 20:34
Křesťané po celém světě si připomínají ukřižování Ježíše Krista. Ve Vatikánu papež František vzpomněl na nedávné teroristické útoky, při kterých zahynuly i děti. V Jeruzalémě oslavy předznamenal útok zřejmě duševně nemocného Palestince, který pobodal lidi v tramvaji, jednu ženu smrtelně. Ve španělské Seville oslavy poznamenala panika. V jejím důsledku bylo zraněno několik lidí, z nichž 17 bylo hospitalizováno, z toho jeden člověk s vážnými zraněními hlavy.

Vatikán/Jeruzalém/Sevilla - Před stovkami věřících odsloužil papež František ve svatopetrské bazilice tradiční mši u příležitosti Velkého pátku, kdy si křesťané z celého světa připomínají ukřižování Ježíše Krista. Večer se papež zúčastní křížové cesty poutníků v římském Koloseu, v jehož okolí už platí přísná bezpečnostní opatření.

Páteční mši papež zahájil pokleknutím na zem a modlitbou. Poté vzpomněl mimo jiné na děti, které zemřely minulý týden po otravě toxickým plynem po náletu na syrské město Chán Šajchún, a také na dětské oběti dvou teroristických útoků na koptské křesťany v Egyptě z minulé neděle.

Křesťané si připomněli ukřižování Ježíše Krista i v Jeruzalémě. Někteří z nich nesli na zádech velké dřevěné kříže. Oslavy Velkého pátku v Jeruzalémě předznamenal útok zřejmě duševně nemocného Palestince, který pobodal lidi v tramvaji, jednu ženu smrtelně.

Proslulá jsou procesí v jihošpanělské Seville, kde nad ránem oslavy poznamenala panika. V jejím důsledku bylo zraněno několik lidí, z nichž 17 bylo hospitalizováno, z toho jeden člověk s vážnými zraněními hlavy. Policie zadržela osm lidí, u nichž nalezla kovové tyče. Podle místních úřadů šlo ale o projevy vandalismu, nikoli o organizovanou akci.

Křížová cesta, někdy nazývaná Kalvárie, je symbolická cesta připomínající události spojené s ukřižováním Ježíše Krista. Obsahuje 14 tradičních zastavení, která začínají odsouzením Ježíše k smrti, pokračují přes jeho ukřižování a končí uložením jeho těla do hrobu.

Velký pátek je prvním dnem Velikonočního třídenní, to je umučení, pohřbení a vzkříšení Ježíše Krista. Následuje Bílá sobota, kdy v podvečer začíná slavnost Kristova vzkříšení a nočními obřady přechází v neděli, kdy se slaví zmrtvýchvstání.

autoři: ČTK, Domácí | 14. 4. 2017 20:34

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama