Velký pátek ve světě: Papež vzpomínal na dětské oběti útoků, v Seville se lidé v panice ušlapávali

ČTK Domácí ČTK, Domácí
14. 4. 2017 20:34
Křesťané po celém světě si připomínají ukřižování Ježíše Krista. Ve Vatikánu papež František vzpomněl na nedávné teroristické útoky, při kterých zahynuly i děti. V Jeruzalémě oslavy předznamenal útok zřejmě duševně nemocného Palestince, který pobodal lidi v tramvaji, jednu ženu smrtelně. Ve španělské Seville oslavy poznamenala panika. V jejím důsledku bylo zraněno několik lidí, z nichž 17 bylo hospitalizováno, z toho jeden člověk s vážnými zraněními hlavy.
Papež František.
Papež František. | Foto: Reuters

Vatikán/Jeruzalém/Sevilla - Před stovkami věřících odsloužil papež František ve svatopetrské bazilice tradiční mši u příležitosti Velkého pátku, kdy si křesťané z celého světa připomínají ukřižování Ježíše Krista. Večer se papež zúčastní křížové cesty poutníků v římském Koloseu, v jehož okolí už platí přísná bezpečnostní opatření.

Páteční mši papež zahájil pokleknutím na zem a modlitbou. Poté vzpomněl mimo jiné na děti, které zemřely minulý týden po otravě toxickým plynem po náletu na syrské město Chán Šajchún, a také na dětské oběti dvou teroristických útoků na koptské křesťany v Egyptě z minulé neděle.

Křesťané si připomněli ukřižování Ježíše Krista i v Jeruzalémě. Někteří z nich nesli na zádech velké dřevěné kříže. Oslavy Velkého pátku v Jeruzalémě předznamenal útok zřejmě duševně nemocného Palestince, který pobodal lidi v tramvaji, jednu ženu smrtelně.

Proslulá jsou procesí v jihošpanělské Seville, kde nad ránem oslavy poznamenala panika. V jejím důsledku bylo zraněno několik lidí, z nichž 17 bylo hospitalizováno, z toho jeden člověk s vážnými zraněními hlavy. Policie zadržela osm lidí, u nichž nalezla kovové tyče. Podle místních úřadů šlo ale o projevy vandalismu, nikoli o organizovanou akci.

Křížová cesta, někdy nazývaná Kalvárie, je symbolická cesta připomínající události spojené s ukřižováním Ježíše Krista. Obsahuje 14 tradičních zastavení, která začínají odsouzením Ježíše k smrti, pokračují přes jeho ukřižování a končí uložením jeho těla do hrobu.

Velký pátek je prvním dnem Velikonočního třídenní, to je umučení, pohřbení a vzkříšení Ježíše Krista. Následuje Bílá sobota, kdy v podvečer začíná slavnost Kristova vzkříšení a nočními obřady přechází v neděli, kdy se slaví zmrtvýchvstání.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden dnes získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech AFL-CIO. Centrála navíc slíbila, že se zasadí o to, aby současný prezident Donald Trump nebyl znovu zvolen do funkce v listopadových volbách, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy