Oslavy revoluce: policie v Íránu střílí do demonstrantů

Zahraničí Zahraničí
11. 2. 2010 12:50
Opoziční politik Mahdí Karrúbí byl při cestě autem napaden policejními složkami
Foto: Reuters

Teherán - Íránská policie rozehnala ve čtvrtek v Teheránu střelbou protivládní demonstrace. Provládní Íránci totiž oslavují 31. výročí islámské revoluce a v centru města se kromě příznivců vlády sešli i příznivci opozice.

Na povolené manifestaci se sešly stovky tisíc lidí, místní média hovoří dokonce o milionech, aby si vyslechly projev prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda.

Protivládní demonstranti, kteří se do dnešních oslav "přimísili", čelí útokům ze strany policie. Podle agenturních zpráv však policisté nepoužívají ostré náboje, ale jen náboje s barvou a slzný plyn.

Opoziční politik Mahdí Karrúbí byl při cestě autem napaden policejními složkami. Karrúbí sice zraněn nebyl, ale jeho syn byl zadržen, když se snažil do incidentu zasahovat, napsal zpravodajský server BBC.

Napadena a zraněna byla i politikova ochranka. Při cestě na demonstraci byl za podobných okolností napaden i bývalý prezident Mohammad Chátamí. Zraněn taktéž nebyl.

Foto: Reuters

Opoziční webová stránka Džaras informovala o krátkém zatčení vnučky vůdce revoluce ajatolláha Rúholláha Chomejního a jejího manžela, bývalého prezidenta Chátamího. Oba byli podle Reuters po hodině propuštěni. Podle svědků nikdo z několika set protivládních demonstrantů ale vážně zraněn není.

Účastníci povolených manifestací zaplnili s transparenty v rukou ulice vedoucí k náměstí Ázádí, kde k nim Ahmadínežád promluvil.

Íránský prezident kromě oslavování islámské revoluce řekl, že se už podařilo obohatit  první dávku uranu na 20 procent. Írán s obohacováním na tuto úroveň začal teprve v úterý a tehdejší zprávy předpokládaly, že příprava několika set centrifug pro tento složitý technologický proces zabere několik měsíců.

Foto: Reuters

"Dokážeme uran obohacovat na víc než 20 procent, dokonce i na víc než 80 procent. Ale nebudeme to dělat, protože to nepotřebujeme. Denně v Natanzu získáme několik kilogramů uranu obohaceného na 3,5 procenta, brzy tuto produkci ztrojnásobíme," řekl Ahmadínežád.

Státní televize vysílá pouze záběry z oficiální akce a hovoří o milionech přítomných. Zpravodaj americké stanice CNN, který dění v Teheránu sleduje z Islámábádu, tvrdí, že v davu je mnoho lidí, kteří se dožadují občerstvení, které jim bylo pravděpodobně za účast na manifestaci přislíbeno.

Obyvatelé Teheránu oznamují, že se zpomalil internet, což je běžná taktika íránských úřadů jak zabránit opozici v komunikaci. Z velké části nefungují ani mobilní telefony.

 

Právě se děje

před 37 minutami

V Nizozemsku vjelo auto na zahrádku kavárny, šest lidí je zraněných

Šest lidí ve středu utrpělo zranění, když ve městě Gennep na východě Nizozemska vjelo auto na zahrádku kavárny. Proč se tak stalo, není jasné, uvedla nizozemská agentura ANP. Poranění pěti lidí je lehké, šestý člověk byl převezen do nemocnice. Případ vyšetřuje policie, která řidiče auta zadržela. Podle místních médií není vyloučené, že nějakou roli při této nehodě mohly sehrát drogy. Město Gennep leží u hranice s Německem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy