Svoboda a suverenita v dešti a bahnu. Jak šťastní brexitéři slavili v Londýně

Martin Novák Martin Novák
1. 2. 2020 10:17
Velká Británie od soboty už není členem Evropské unie. V pátek večer, v den brexitu, se Londýn loučil po anglicku. Hustě pršelo a trávník na náměstí Parliament Square, kde se sešli kvůli oslavám nadšení zastánci britského odchodu z Evropské unie, se změnil v jedno velké bahno.
Oslavy brexitu v Londýně.
Oslavy brexitu v Londýně. | Foto: Martin Novák

Londýn (od našeho zpravodaje) - Občas někdo uklouzne a má hnědé kalhoty od kotníku až po bok, ale nálada je skvělá.

Úsměvy, skandování, hvízdání, zvonění zvonci. Pro ty, kdo si přáli odchod z EU, je tento večer splněním snu. Britskými vlajkami tu mávají malé dívky na ramenou otců stejně jako lidé kolem osmdesátky. Jedna dvojice přišla ustrojená jako rytíři z časů krále Richarda Lví srdce. Kromě britských tu jsou k vidění také vlajky Anglie a Walesu, vlaje i jedna americká.

A mnoho nápisů. "Demokracie, svoboda, suverenita. Jsme venku. Vítězství. Zavřete zrádce." Na bednách visí připínací placky s nápisem Happy Brexit Day, na kterých je v pozadí hodinová věž Big Ben s konfetami.

Lidí nepřišlo moc, maximálně několik tisíc. Ale jsou to ti, kterým na brexitu opravdu záleží. "Znamená to pro mě moc, kamaráde. Strašně moc. Budeme si vládnout sami, rozhodovat o sobě sami a budeme konečně dávat peníze na to, co potřebujeme. Na zdravotnický systém, na důchody. Je potřeba, aby Británie a britská vláda se staraly především o britské občany," říká cyklista oděný v britském dresu a mávající za jízdy obrovskou vlajkou.

Jiný mladík mává vlaječkou už na eskalátorech pří výjezdu ze stanice metra Westminster. "Důležitá je suverenita, rozhodovat si o sobě sami. Bez Bruselu. Stát, který nemá suverénní vládu, není žádný stát. Potřebujeme si sami rozhodovat o imigraci. O tom, kdo sem přijde," usmívá se.

Další skupina mladíků hlasitě skanduje "brexit, brexit" vedle policistů, kteří dohlížejí na dopravu. Ti se ani neotočí. "Malým zemím, jako je vaše Česká republika, Evropská unie možná něco dává, ale nám ne. Byl čas vystoupit," tvrdí jeden z oslavujících.

Jeden z příznivců brexitu.
Jeden z příznivců brexitu. | Foto: Martin Novák

Starší pár sleduje dění na trávníku z chodníku. "Vy jste z České republiky? My se tam příští týden chystáme. Máme strašně rádi Prahu a těšíme se tam. Víte, my máme rádi Evropu a Evropany. Moc. Ale Evropská unie nás dusila, je to byrokracie, potřebovali jsme odejít. Ale Evropu máme rádi," říká muž.

Několik lidí pak rozdává vlaječky před náměstím a při výstupech z metra. "Je to velký den, zase jsme suverénní zemí. Je to den, který se zapíše do historie," říká nadšeně jeden z nich.

V jedenáct hodin místního času - o půlnoci středoevropského - nastává to, kvůli čemu sem všichni přišli. Poslední sekundy v Evropské unii. Když začne odpočítávání, připomíná to Silvestra. "Tři dva, jedna, ááááááááá. Jsme venku! Jsme venku!" Britové - ti, co chtěli brexit, i ti, co ho nechtěli - přestali být občany Evropské unie. Jsou zase jen Brity.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Podle Kaczyńského budou volby polského prezidenta nejpozději 28. června

Prezidentské volby se budou v Polsku konat nejpozději 28. června navzdory veškerým snahám je překazit, prohlásil dnes rezolutně předseda vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński. Dal přitom najevo, že k tomu využije "všechny prostředky, jež má stát k dispozici".

V Polsku pokračují ostré politické spory o termín už odložených voleb - opozice chce delší odklad, PiS konání co nejdříve. Původně byly volby hlavy státu vypsané na 10. května, ale kvůli šíření koronaviru se nekonaly. Vláda přes odpor opozice neuspěla se svou snahou prosadit zákon o výhradně korespondenčním hlasování. Volby nyní nestihne uspořádat ani do konce května.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Hongkong kvůli vměšování Číny nezasluhuje zvláštní status, řekl americký ministr zahraničí

Hongkong v současné chvíli nemá dostatečnou autonomii vůči Pekingu na to, aby bylo pro Spojené státy nadále opodstatněné udržovat s ním zvláštní vztahy oproti zbytku pevninské Číny. V reakci na současné snahy Pekingu o prosazení nové bezpečnostní legislativy v poloautonomní provincii to ve středu v Kongresu uvedl americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Rozhodnutí o změně zvláštního statusu, který USA Hongkongu přiznávají, nyní náleží prezidentovi Donaldu Trumpovi, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Sněmovna nevydala poslankyni SPD Maříkovou k stíhání za výroky o migrantech

Policie nyní nebude moci obvinit poslankyni SPD Karlu Maříkovou za její výroky o migrantech, které v minulosti napsala na sociální síti. Sněmovna ji ve středu k trestnímu stíhání zhruba po tříhodinové debatě nevydala, jak už dřív doporučil mandátový a imunitní výbor.

Pro vydání poslankyně hlasovalo pět ze 165 přítomných poslanců. Proti jich bylo 138.

Maříková loni v lednu na svém profilu na Facebooku přirovnala migranty k invazivním druhům rostlin a zvířat, jimž by měl být zakázán vstup do Evropské unie. Jejími výroky se později začala zabývat policie pro podezření z přečinu podněcování k nenávisti a hanobení národa, rasy nebo etnika.

Verdikt sněmovny neznamená, že případ úplně končí. Policisté by mohli Maříkovou obvinit potom, co přestane být političkou chráněnou imunitou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy