Oslavy Dne D: Lídři se přesunuli do Normandie, Trump se pozdravil s hrdiny vylodění

Oslavy Dne D: Lídři se přesunuli do Normandie, Trump se pozdravil s hrdiny vylodění
Britská premiérka Theresa Mayová a francouzský prezident Emmanuel Macron se z anglického Portsmouthu přesunuli do Normandie, kde navážou na oslavy 75. výročí Dne D.
Státníci, mezi nimi například americký prezident Donald Trump, vzdají v Normandii hold tisícům vojáků spojeneckých sil, kteří padli při osvobozování Evropy.
Macron a Mayová položili ve čtvrtek ráno základní kámen budoucího britského památníku ve Ver-sur-Mer.
Emmanuel Macron a Donald Trump na oslavách 75. výročí Dne D.
Foto: Reuters
Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 6. 6. 2019 12:46
Světoví lídři i veteráni si v Normandii připomínají oslavy 75. výročí vylodění v tomto francouzském regionu. Už ve středu se konaly připomínkové ceremonie v jihoanglickém přístavu Portsmouth. Zlomový okamžik druhé světové války, známý jako Den D, si přijeli připomenout například prezidenti USA a Francie Donald Trump a Emmanuel Macron, britská královna Alžběta II., premiérka Theresa Mayová nebo český ministerský předseda Andrej Babiš. Podívejte se, jak oslavy probíhají.
Den D v Anglii slaví i Babiš. Veteránům tleská po boku Trumpa i Alžběty II. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy