Oslavy Dne D: Lídři se přesunuli do Normandie, Trump se pozdravil s hrdiny vylodění

Oslavy Dne D: Lídři se přesunuli do Normandie, Trump se pozdravil s hrdiny vylodění
Britská premiérka Theresa Mayová a francouzský prezident Emmanuel Macron se z anglického Portsmouthu přesunuli do Normandie, kde navážou na oslavy 75. výročí Dne D.
Státníci, mezi nimi například americký prezident Donald Trump, vzdají v Normandii hold tisícům vojáků spojeneckých sil, kteří padli při osvobozování Evropy.
Macron a Mayová položili ve čtvrtek ráno základní kámen budoucího britského památníku ve Ver-sur-Mer.
Emmanuel Macron a Donald Trump na oslavách 75. výročí Dne D.
Foto: Reuters
Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 6. 6. 2019 12:46
Světoví lídři i veteráni si v Normandii připomínají oslavy 75. výročí vylodění v tomto francouzském regionu. Už ve středu se konaly připomínkové ceremonie v jihoanglickém přístavu Portsmouth. Zlomový okamžik druhé světové války, známý jako Den D, si přijeli připomenout například prezidenti USA a Francie Donald Trump a Emmanuel Macron, britská královna Alžběta II., premiérka Theresa Mayová nebo český ministerský předseda Andrej Babiš. Podívejte se, jak oslavy probíhají.
Den D v Anglii slaví i Babiš. Veteránům tleská po boku Trumpa i Alžběty II. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy