Oslabený Trump vyhlásí velký comeback. Po volbách ho ostřelují už i jeho republikáni

Daniel Anýž Daniel Anýž
15. 11. 2022 12:50
Donald Trump se hodlá pokusit o velký comeback, v úterý v noci by měl oznámit kandidaturu do prezidentských voleb 2024. Jeho pozice mezi republikány se ale otřásá. Přibývá otevřených hlasů, že Trump stranu táhne ke dnu a měl by spíš odejít.
Foto: Reuters

Donald Trump svoji kandidaturu opakovaně avizoval prakticky od prvních chvil, kdy v listopadu 2020 prohrál obhajobu Bílého domu s demokratem Joem Bidenem. V posledních týdnech tyto signály nabyly takřka jistoty. "V úterý 15. listopadu v Mar-a-Lago učiním velmi velké oznámení," prohlásil Trump minulé pondělí, v předvečer letošních kongresových a guvernérských voleb.

Jenže právě výsledek těchto voleb Trumpa vystavil nejvážnějším pochybám a nejtvrdším útokům z jeho vlastních republikánských řad od chvíle, kdy loni v lednu opustil Bílý dům.

Republikáni minulé úterý zaznamenali mnohem horší výsledky, než předpokládali a než jim předpovídaly průzkumy i historické statistiky. Mnozí republikánští politici, poradci a také část voličů z toho teď viní svého exprezidenta. Konkrétně jeho úporné popírání výsledků voleb 2020.

A navíc, ve stejné chvíli Trumpovi mezi republikány politicky vyrostl první možný a skutečně vážný soupeř - floridský guvernér Ron DeSantis, který minulé úterý přesvědčivě obhájil svůj úřad. Podle Trumpových republikánských kritiků je právě on tím, kdo by ho mohl v případném souboji o prezidentskou kandidaturu porazit.

"Velká lež" doběhla republikány

Podle těchto republikánů je bývalý prezident osobně zodpovědný za špatný volební výsledek z minulého úterý. Řada důležitých kandidátů, které Trump letos v kampani podpořil, v úterý ve volbách propadla. Jejich radikální názory - přímo inspirované Trumpem - jsou totiž pro středové americké voliče, jak tvrdí kritici, nepřijatelné. A už táhnou dolů celou Republikánskou stranu.

"Rozumní republikáni, kteří se soustředili na témata, jež lidi zajímají, jako je ekonomika, zločinnost a vzdělávání, vyhráli. Ale ti, kterým šlo jen o zpochybnění voleb 2020 a soustředili se na konspirační teorie, byli takřka všeobecně odmítnuti," popsal pro CNN republikán Larry Hogan, který byl osm let guvernérem Marylandu, co podle něj bylo hlavní příčinou debaklu Trumpových kandidátů a obecně špatného volebního výsledku.

Podmínkou exprezidentovy podpory do letošních voleb skutečně bylo, že kandidáti museli souhlasit s jeho ničím nepodloženým tvrzením, že prezidentské volby 2020 byly zfalšovány a že Biden vyhrál jen s pomocí rozsáhlých podvodů. Tato "velká lež", jak to nazývají demokraté i velká část médií, se ale v úterních volbách obrátila proti Trumpovým kandidátům.

Středoví voliči, kteří jsou tradičním "jazýčkem na vahách", ji odmítli. Některé republikánské kandidáty navrch poškodil také jejich tvrdý odpor proti interrupcím, kdy propagovali zákazy či velmi přísná omezení. Jedním z příkladů byl právě souboj o guvernérské křeslo v Marylandu.

Porážka Trumpových věrných

Odstupující Larry Hogan, který po dvou termínech už kandidovat nemohl, za svoji možnou nástupkyni podpořil středovou kandidátku. Trump proti ní tlačil svého muže, který vyhlásil, že jako guvernér by v Marylandu přezkoumal volby 2020 a prosadil zákaz interrupcí.

V primárkách, kde rozhodují jen republikáni, Trumpův kandidát vyhrál. Ve všeobecných volbách ho ale před týdnem na hlavu porazil (takřka o 30 procentních bodů) demokrat Wes Moore, který se tak stane i historicky prvním černošským guvernérem Marylandu.

Stejně špatně jako v Marylandu dopadli Trumpovi kandidáti v některých dalších státech. V nich šlo navíc o to, kdo bude mít po volbách většinu v Senátu. Ve třech klíčových soubojích v Arizoně, Pensylvánii a Nevadě, kde si republikáni hodně pomýšleli na vítězství a kde to i naznačovaly poslední předvolební průzkumy, jejich kandidáti proti všem těmto předpokladů nakonec prohráli.

Demokraté si díky tomu udrží Senát, což prezidentovi v příštích dvou letech kromě jiného otevře cestu, aby jmenoval další federální soudce a obsazoval důležité posty ve své administrativě.

Republikáni sice s největší pravděpodobností převezmou dolní komoru Kongresu, Sněmovnu reprezentantů, ale i tam bude jejich výsledek zdaleka slabší, než ukazovaly předvolební průzkumy a analýzy.

I ty, Fox News?

Mnozí republikáni teď ukazují na Donalda Trumpa jako na hlavní příčinu neúspěchu. "Ti (kandidáti), kteří se nejtěsněji přimkli k bývalému prezidentovi, zklamali. Ti, kteří mluvili o budoucnosti, uspěli," prohlásil v neděli například Bill Cassidy, republikánský senátor z Louisiany.

Tento názor má kromě jiného oporu i v rozsáhlém průzkumu pro agenturu AP, list Wall Street Journal a další média, ve kterém se vyjádřilo přes sto tisíc voličů. Nezávislí jsou sice nespokojeni se stavem ekonomiky a dávají to za vinu prezidentu Bidenovi, ale většina z nich se stejně ve volbách přiklonila k demokratům, protože jim vadí Trump.

"Republikáni následovali Trumpa až na kraj útesu," nechal se pro New York Times slyšet David Urban, jeden z bývalých exprezidentových poradců. Podle amerických novinářů se od Trumpa odvracejí také někteří významní sponzoři a definitivně se s ním patrně rozešel i vlivný mediální magnát Rupert Murdoch.

Jeho dva deníky, bulvár New York Post i seriózní Wall Street Journal, Trumpa po úterních volbách shodně označily za "losera", tady za politika odsouzeného k prohrám. A stanice Fox News, nejvlivnější médium z Murdochova amerického portfolia, které dosud zcela stálo za exprezidentem, na svém webu uveřejnila článek, kde cituje republikánské zdroje, podle nichž by se měla jejich strana s Trumpem už rozloučit.

Exprezident na tuto revoltu reaguje protiofenzivou. Z prohry ve volbách v neděli obvinil šéfa republikánů v Senátu Mitcha McConnella, který podle Trumpa špatně rozděloval peníze na podporu republikánských kandidátů. Tvrdě se obul i do Murdochových médií, což zároveň spojil s útokem na floridského guvernéra Rona DeSantise.

"Fox, Wall Street Journal a už vůbec ne skvělý New York Post… ti všichni jsou pro guvernéra Rona DeSanctimoniouse, průměrného guvernéra se skvělým public relations," použil Trump pro DeSantise svoji posměšnou přezdívku, se kterou poprvé přišel před dvěma týdny.

Podle Trumpa je DeSantis "neloajání" a jen "hraje politické hry". Exprezident zároveň připomněl svoji vítěznou kampaň 2016, kdy v souboji o kandidaturu porazil početné pole republikánských soupeřů.

"Snadno jsem je vyřídil, knockoutoval jednoho po druhém. A teď jsme v přesně stejné situaci. Půjdou po nás, po MAGA, ale nakonec zvítězíme," napsal Trump s odkazem na ústřední slogan svého hnutí Make America Great Again - Učiňme Ameriku znovu velkou.

DeSantis nad Trumpem vede

Podle amerických médií je ale nyní klíčové, o jak velkou část své voličské základny se Trump ještě může reálně opřít. Dosud ji poměrně pevně ovládal, až dvě třetiny republikánských voličů se například ztotožnily s jeho tvrzením, že volby 2020 byly zfalšované.

Raketový nástup DeSantise, který si mezi republikány udělal velké jméno už před úterními volbami, ovšem tuto dosavadní podporu pro Trumpa může rozdrolit. Floridský guvernér je od Trumpova vítězství ve volbách 2016 prvním politikem, o kterém by republikánští voliči vůbec byli ochotni uvažovat jako o Trumpově alternativě a svém možném prezidentovi. 

Podle jednoho z prvních průzkumů, který byl dělán už po úterních volbách, by měl DeSantis nyní jako kandidát na prezidenta mezi republikány větší podporu (42 procent) než Trump (34 procent). Ještě před měsícem přitom exprezident v sondáži stejné agentury před DeSantisem vedl o deset procentních bodů.

Video: Teprve jsem začal bojovat, vzkazuje DeSantis

Trump se ho bojí nejvíc. „A teprve jsem začal bojovat,“ říká guvernér Floridy Ron DeSantis. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy