Osamělý vlk se vším všudy. Terorista z New Yorku neuměl vyrobit bombu, použil i hlavičky ze sirek

Martin Novák Martin Novák
12. 12. 2017 14:21
Sedmadvacetiletý Bangladéšan Akayed Ullah, který chtěl spáchat teroristický útok v New Yorku, žil ve Spojených státech se zelenou kartou s matkou a bratrem. Policie ani zpravodajské služby ho nikdy předtím nevyšetřovaly.
Atentátník Akayed Ullah.
Atentátník Akayed Ullah. | Foto: Reuters

New York - Pokus sedmadvacetiletého Akayeda Ullaha vraždit v newyorském metru spadá do kategorie útoku takzvaných osamělých vlků. Teroristů, kteří naplánují a provedou útok sami, bez příkazu od někoho či bez konzultace s kýmkoliv jiným.

Muž původem z Bangladéše připevnil bombu ke svému tělu. Tu sestrojil sám a amatérsky - použil například hlavičky od zápalek.

"Byl připraven zemřít. Zemřelo by mnohem více lidí, kdyby nálož fungovala a sestavil by ji lépe," cituje list The New York Times jednoho z vyšetřovatelů.

Bangladéšan bombu odpálil v podchodu metra před plakátem, na kterém byl vánoční stromek. Zřejmě šlo o záměr.

Vyšetřovatelům Ullah řekl, že se inspiroval na internetu výzvami Islámského státu (IS) a rozhodl se jednat kvůli americkému bombardování jejich pozic v Sýrii a Iráku.

Vůbec prý cítil rozhořčení nad situací muslimů na Blízkém východě.

Dnes již mrtvý bývalý mluvčí Islámské státu Abú Muhammad Adnání loni v květnu vyzval muslimy celého světa, aby útočili na nevěřící kdekoliv, kdykoliv a s čímkoliv. Aby nečekali na žádný rozkaz a jednali sami.

Útoky osamělých vlků, inspirovaných IS, charakterizuje v posledních měsících spíš najíždění do chodců automobily či nákladními vozy.

V Evropě takto zabíjeli několikrát (v Nice, Berlíně, Londýně nebo Barceloně), v New Yorku před šesti týdny připravil atentátník původem z Uzbekistánu Sayfullo Saipov o život šest lidí.

Bangladéšan Akayed Ullah žil v New Yorku od roku 2011. Měl zelenou kartu, tedy povolení k pobytu a práci. V bytě žil s matkou a bratrem, v minulosti pracoval jako elektrikář.

Neměl žádné záznamy o trestných činech ani nebyl znám zpravodajským službách kvůli radikalizaci. Lidé z domu, kde Ullah bydlel, popsali reportérovi listu The Wall Street Journal Bangladéšana jako uzavřeného, nepříliš přátelského člověka.

Bangladéš má v posledních letech problémy s radikálními islamisty. Několikrát napadli a zavraždili známé osobnosti, obviňované z neúcty k islámu nebo z obhajoby gayů.

Například blogera Niladry Čattópádháje, odpůrce islamistů, útočníci v jeho bytě rozsekali mačetami.

V červenci 2016 zaútočila skupina teroristů na kavárnu v bangladéšské metropoli Dháce. Zavraždili dvacet lidí, převážně cizinců.

Podívejte se na videozáznam úterní exploze na Manhattanu:

Agentura AP zveřejnila video, na kterém má bezpečnostní kamera zachytit výbuch pod autobusovým terminálem Port Authority na newyorském Manhattanu. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

před 16 minutami

Írán zatkl opozičního novináře Zama, spolupracoval podle něj se zahraničními tajnými službami

Íránské revoluční gardy oznámily, že zatkly íránského novináře Rúholláha Zama, který využíval komunikační aplikaci, aby posílil disent. Informoval o tom zpravodajský web BBC. Zam žil podle médií v exilu v Paříži. Okolnosti jeho zadržení jsou nejasné.

Šestačtyřicetiletý Zam, který je synem reformního duchovního Mohammada Alího Zama, byl podle revolučních gard dopraven do Íránu v rámci komplikované tajné operace. O jeho zatčení informovala íránská státní televize s tím, že krok představuje vítězství nad západními tajnými službami. Podle revolučních gard dostával novinář pokyny a ochranu od zpravodajských služeb Francie, Spojených států a Izraele. Jeho zadržení íránské úřady připsaly moderním a inovativním technikám, který byly využity k "oklamání" zahraničních tajných služeb.

Zam v minulosti odmítl, že by spolupracoval se zahraničními zpravodajskými službami. Novinář spravoval populární protivládní zpravodajský kanál Amadnews, kterému íránské úřady připisují podněcování protestů v letech 2017-2018 po sporných prezidentských volbách. Web sdílel videa z protestů, nelichotivé informace o íránských politicích a na šifrované komunikační aplikaci Telegram měl web 1,4 milionu sledujících. Íránské úřady uvedly, že kanál podněcoval násilné povstání, a následně jej zablokovaly. Později ale web začal fungovat pod jiným názvem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy