Osamělý vlk se vším všudy. Terorista z New Yorku neuměl vyrobit bombu, použil i hlavičky ze sirek

Martin Novák Martin Novák
12. 12. 2017 14:21
Sedmadvacetiletý Bangladéšan Akayed Ullah, který chtěl spáchat teroristický útok v New Yorku, žil ve Spojených státech se zelenou kartou s matkou a bratrem. Policie ani zpravodajské služby ho nikdy předtím nevyšetřovaly.
Atentátník Akayed Ullah.
Atentátník Akayed Ullah. | Foto: Reuters

New York - Pokus sedmadvacetiletého Akayeda Ullaha vraždit v newyorském metru spadá do kategorie útoku takzvaných osamělých vlků. Teroristů, kteří naplánují a provedou útok sami, bez příkazu od někoho či bez konzultace s kýmkoliv jiným.

Muž původem z Bangladéše připevnil bombu ke svému tělu. Tu sestrojil sám a amatérsky - použil například hlavičky od zápalek.

"Byl připraven zemřít. Zemřelo by mnohem více lidí, kdyby nálož fungovala a sestavil by ji lépe," cituje list The New York Times jednoho z vyšetřovatelů.

Bangladéšan bombu odpálil v podchodu metra před plakátem, na kterém byl vánoční stromek. Zřejmě šlo o záměr.

Vyšetřovatelům Ullah řekl, že se inspiroval na internetu výzvami Islámského státu (IS) a rozhodl se jednat kvůli americkému bombardování jejich pozic v Sýrii a Iráku.

Vůbec prý cítil rozhořčení nad situací muslimů na Blízkém východě.

Dnes již mrtvý bývalý mluvčí Islámské státu Abú Muhammad Adnání loni v květnu vyzval muslimy celého světa, aby útočili na nevěřící kdekoliv, kdykoliv a s čímkoliv. Aby nečekali na žádný rozkaz a jednali sami.

Útoky osamělých vlků, inspirovaných IS, charakterizuje v posledních měsících spíš najíždění do chodců automobily či nákladními vozy.

V Evropě takto zabíjeli několikrát (v Nice, Berlíně, Londýně nebo Barceloně), v New Yorku před šesti týdny připravil atentátník původem z Uzbekistánu Sayfullo Saipov o život šest lidí.

Bangladéšan Akayed Ullah žil v New Yorku od roku 2011. Měl zelenou kartu, tedy povolení k pobytu a práci. V bytě žil s matkou a bratrem, v minulosti pracoval jako elektrikář.

Neměl žádné záznamy o trestných činech ani nebyl znám zpravodajským službách kvůli radikalizaci. Lidé z domu, kde Ullah bydlel, popsali reportérovi listu The Wall Street Journal Bangladéšana jako uzavřeného, nepříliš přátelského člověka.

Bangladéš má v posledních letech problémy s radikálními islamisty. Několikrát napadli a zavraždili známé osobnosti, obviňované z neúcty k islámu nebo z obhajoby gayů.

Například blogera Niladry Čattópádháje, odpůrce islamistů, útočníci v jeho bytě rozsekali mačetami.

V červenci 2016 zaútočila skupina teroristů na kavárnu v bangladéšské metropoli Dháce. Zavraždili dvacet lidí, převážně cizinců.

Podívejte se na videozáznam úterní exploze na Manhattanu:

Agentura AP zveřejnila video, na kterém má bezpečnostní kamera zachytit výbuch pod autobusovým terminálem Port Authority na newyorském Manhattanu. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

Další zprávy