Osamělí Japonci si mohou pronajmout kamaráda

Lucie Kalivodová
28. 9. 2009 9:55
Profesionální "záskok" zajišťuje svým osamělým klientům falešné manžele, svědky, příbuzné, kamarády
Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie. | Foto: Reuters

Tokio/Londýn - Ženichův svědek Rjúči Ičinokawa zaujal na své místo před shromážděnými svatebčany, odkašlal si a následujících pár minut hovořil o nevěstě a ženichovi.

Nic neobvyklého, kdyby však čerstvé novomanžele znal - on je ale neznal o nic více než servírka a číšník, kteří je obsluhovali při jejich svatební snídani. Od chvíle, kdy se hosté posadili ke stolu, až po posledních tónů písně v rámci zábavné večerní karaoke, byl Ičinokawa součástí velkého, ač dobře míněného, podvodu.

Je totiž profesionálním "záskokem", který v Japonsku patří mezi zdárně se rozvíjející servis, který zajišťuje svým osamělým klientům falešné manžele, svědky, příbuzné, kamarády, kolegy, přítele a přítelkyně, aby se účastnili rodinných akcí, pohřbů či firemních večírků a plnili tak svou společenskou funkci.

O víkendu si Ičinokawa si osvojil ještě další "masku" - jako strýc dvanáctiletého chlapce a jeho mladší sestry na školním sportovním dni. Oddaně je povzbuzoval, natáčel jejich sportovní snahu na svou ruční kameru a účastnil se všech soutěží, do kterých byly zapojeny jak děti, tak i dospělí.

Pokud by se někdo zeptal, představí se jako strýc dětí, možná prohodí pár zdvořilostních frází a nenápadně se vytratí. Pak se opět zadívá na svou "neteř", "synovce" a svou "sestru" - rozvedenou ženu, jejíž děti byly ve škole šikanovány kvůli tomu, že nemají otce.

Ičinokawa rozjel svou agenturu Hagemaši Tai ("Chci Tě rozveselit") před téměř čtyřmi lety poté, co opustil svůj původní plán stát se kvalifikovaným poradcem.

"Po prvním úspěšném svatebním proslovu se začali žádosti jen hrnout," řekl britskému deníku The Guardian Ičinokawa. "Lidé chtěli ženy, mladé i staré lidi, všechny typy, ale samozřejmě jsem nemohl všechny role zastat sám," dodal.

Pokud mají Ichinokawowi agenti proslov na svatbě anebo mají zpívat karaoke, účtují si více.
Pokud mají Ichinokawowi agenti proslov na svatbě anebo mají zpívat karaoke, účtují si více. | Foto: Aktuálně.cz

Proto zaměstnává třicet lidí různého věku i pohlaví ve všech koutech Japonska a se schopnostmi a dovednostmi osvojit si jakoukoli další identitu: jako například otce dítěte, které má problémy ve škole nebo rodičů ženy, která se účastní formální seznamovací party.

Jeho  agenti si za svou službu účtují v přepočtu necelé tři tisíce korun. Pokud ale mají proslov anebo mají zpívat karaoke, je to dražší.

Počet agentur, které nabízejí "pronájem" kamaráda se v Japonsku za posledních osm let zdvojnásobil. Tento trend je podle britského listu důsledkem sociálních a ekonomických změn v kombinaci s hluboko zakořeněnou kulturní averzí sdílet osobní a profesní problémy.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Vláda sníží DPH u ubytovacích služeb i vstupného na kulturní akce

Daň z přidané hodnoty (DPH) by měla u ubytovacích služeb, vstupného na kulturní akce a sportovní události, vstupného na sportoviště, jízdného na vleky a vstupného do saun a dalších podobných zařízení klesnout z 15 na 10 procent. Dále by měla klesnout o čtvrtinu silniční daň u nákladních aut nad 3,5 tuny. V rámci daňového balíčku, který by měl firmám pomoci s následky šíření koronaviru, to v pondělí schválila vláda. Informovalo o tom ministerstvo financí.

Podle schváleného návrhu firmy budou moci také uplatňovat daňovou ztrátu zpětně a obce zřejmě získají oprávnění osvobozovat od daně z nemovitostí kvůli mimořádným událostem. Zemědělcům by se mohla zkrátit lhůta pro vrácení přeplatku spotřební daně u tzv. zelené nafty z 60 na 40 dnů.

Balíček navrhuje ministerstvo financí projednat v Parlamentu ve zrychleném režimu v rámci stavu legislativní nouze.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Vláda se s Lufthansou dohodla na několikamiliardové pomoci

Letecká společnost Lufthansa se s německou vládou rámcově dohodla na několikamiliardové státní pomoci. S odkazem na zdroje z německé vlády to dnes uvedla agentura DPA. Lufthansa těžce doplácí na koronavirovou krizi, dohoda je podle zdrojů v rámci záchranného plánu, který připravila vláda. Ještě ji ale musí schválit řídící výbor německého státního fondu ekonomické stabilizace, řídící orgány Lufthansy a Evropská komise (EK).

Podle vládního plánu by největší letecká společnost v Německu měla od spolkové vlády získat podporu v objemu devíti miliard eur (245 miliard Kč). Německý stát by pak na jejím základě měl v Lufthanse získat 20procentní podíl. Neměl by tedy možnost blokovat důležitá firemní rozhodnutí.

před 38 minutami

Parkurová série Global Champions se vrátí až příští rok

Jezdci se naposledy na kolbišti představili na začátku března v Dauhá. Od té doby vedení soutěže kvůli šířící se nákaze a zaváděným opatřením v jednotlivých zemích závody odkládalo. A přestože se postupně omezení ruší, není podle představitelů série reálné mezinárodní soutěž obnovit.

"Musíme se řídit pravidly vlád a zdravotních úřadů, která se neustále mění, a to v rychlém sledu, což má zásadní dopad na mezinárodní plánování," uvedli zástupci Global Champions Tour na webu.

Připomněli, že omezení cestování se v různých částech světa liší, takže by všichni jezdci nemohli závodit. "Navíc je tu riziko druhé vlny na podzim, léčba nebo vakcína neexistuje, což logistické plánování dál komplikuje," doplnili.

před 57 minutami

Mistry pěvce norimberské ve Státní opeře nahradí Tristan a Isolda

Listopadové uvedení opery Richarda Wagnera Mistři pěvci norimberští, které mělo být vrcholem sezony v pražské Státní opeře, nahradí Tristan a Isolda. Důvodem jsou stávající hygienická opatření, která velkým divadlům komplikují zkoušení mnohočlenného orchestru a sboru, stejně jako omezení mezistátní dopravy a nepřítomnost zahraničních umělců. "Karanténou způsobené zpoždění neumožňuje odpovědně nastudovat očekávaný operního opus," vysvětluje ředitel Národního divadla Jan Burian. Na programu místo toho bude jiný, méně výpravný a také pro sbor méně náročný Wagnerův titul Tristan a Isolda. Ten uvede Státní opera 26. listopadu. Předprodej vstupenek začne 1. června.

Zdroj: ČTK
Další zprávy