Osamělí Japonci si mohou pronajmout kamaráda

Lucie Kalivodová
28. 9. 2009 9:55
Profesionální "záskok" zajišťuje svým osamělým klientům falešné manžele, svědky, příbuzné, kamarády
Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie. | Foto: Reuters

Tokio/Londýn - Ženichův svědek Rjúči Ičinokawa zaujal na své místo před shromážděnými svatebčany, odkašlal si a následujících pár minut hovořil o nevěstě a ženichovi.

Nic neobvyklého, kdyby však čerstvé novomanžele znal - on je ale neznal o nic více než servírka a číšník, kteří je obsluhovali při jejich svatební snídani. Od chvíle, kdy se hosté posadili ke stolu, až po posledních tónů písně v rámci zábavné večerní karaoke, byl Ičinokawa součástí velkého, ač dobře míněného, podvodu.

Je totiž profesionálním "záskokem", který v Japonsku patří mezi zdárně se rozvíjející servis, který zajišťuje svým osamělým klientům falešné manžele, svědky, příbuzné, kamarády, kolegy, přítele a přítelkyně, aby se účastnili rodinných akcí, pohřbů či firemních večírků a plnili tak svou společenskou funkci.

O víkendu si Ičinokawa si osvojil ještě další "masku" - jako strýc dvanáctiletého chlapce a jeho mladší sestry na školním sportovním dni. Oddaně je povzbuzoval, natáčel jejich sportovní snahu na svou ruční kameru a účastnil se všech soutěží, do kterých byly zapojeny jak děti, tak i dospělí.

Pokud by se někdo zeptal, představí se jako strýc dětí, možná prohodí pár zdvořilostních frází a nenápadně se vytratí. Pak se opět zadívá na svou "neteř", "synovce" a svou "sestru" - rozvedenou ženu, jejíž děti byly ve škole šikanovány kvůli tomu, že nemají otce.

Ičinokawa rozjel svou agenturu Hagemaši Tai ("Chci Tě rozveselit") před téměř čtyřmi lety poté, co opustil svůj původní plán stát se kvalifikovaným poradcem.

"Po prvním úspěšném svatebním proslovu se začali žádosti jen hrnout," řekl britskému deníku The Guardian Ičinokawa. "Lidé chtěli ženy, mladé i staré lidi, všechny typy, ale samozřejmě jsem nemohl všechny role zastat sám," dodal.

Pokud mají Ichinokawowi agenti proslov na svatbě anebo mají zpívat karaoke, účtují si více.
Pokud mají Ichinokawowi agenti proslov na svatbě anebo mají zpívat karaoke, účtují si více. | Foto: Aktuálně.cz

Proto zaměstnává třicet lidí různého věku i pohlaví ve všech koutech Japonska a se schopnostmi a dovednostmi osvojit si jakoukoli další identitu: jako například otce dítěte, které má problémy ve škole nebo rodičů ženy, která se účastní formální seznamovací party.

Jeho  agenti si za svou službu účtují v přepočtu necelé tři tisíce korun. Pokud ale mají proslov anebo mají zpívat karaoke, je to dražší.

Počet agentur, které nabízejí "pronájem" kamaráda se v Japonsku za posledních osm let zdvojnásobil. Tento trend je podle britského listu důsledkem sociálních a ekonomických změn v kombinaci s hluboko zakořeněnou kulturní averzí sdílet osobní a profesní problémy.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Šampionem IndyCar je podruhé během tří let Američan Newgaarden

Americký pilot Josef Newgarden vyhrál zámořský formulový šampionát IndyCar. 28letému jezdci k tomu stačilo v neděli dojet osmý v závěrečném podniku sezony, který hostil okruh Laguna Seca. Do závodu, který vyhrál jeho krajan Colton Herta, vjížděl s náskokem 41 bodů na dalšího Američana Alexandera Rossiho. Toho ale v celkovém pořadí nakonec v souboji o druhé místo přeskočil Francouz Simon Pagenaud. Šampion z roku 2017 Newgarden vybojoval pro svůj tým Penske už 35. titul vítěze IndyCar.

Další zprávy