Osadníci začnou na Marsu umírat po 68 dnech, zjistili vědci

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
16. 10. 2014 10:17
Ke chmurné prognóze dospěli experti prestižního Massachusettského technického institutu. Projekt Mars One přitom počítá s vysláním prvních lidí na rudou planetu už v roce 2024.
Vizualizace projektu Mars One, jehož cílem je v rámci reality show osídlit Mars do roku 2025.
Vizualizace projektu Mars One, jehož cílem je v rámci reality show osídlit Mars do roku 2025. | Foto: Mars One

Washington - První marťanští osadníci, kterým chce nizozemská společnost Mars One už v roce 2024 vystavit jednosměrnou letenku na rudou planetu, začnou po 68 dnech postupně umírat.

K pochmurné prognóze dospěli experti prestižního Massachusettského technického institutu (MIT) na základě analýzy vědeckých údajů, jež jsou k tomuto projektu k dispozici.

Ambiciózní projekt nizozemského podnikatele Base Lansdorpa počítá s tím, že bude start, let, přistání i zabydlování prvních osadníků vysílat v přímém přenosu, a vznikne tak reality show, jež nemá obdoby.

Američtí odborníci ale varují, že půjde o hororovou podívanou. "K prvnímu úmrtí jednoho z těchto pionýrů dojde přibližně do 68 dnů mise, a to udušením," uvádí se v pětatřicetistránkové zprávě.

Autoři přitom své konstatování podepírají grafy a matematickými vzorci týkajícími se zdrojů kyslíku, výživy a technologií, jež jsou k dispozici pro soběstačnost výpravy.

Počítají s technologiemi, které neexistují

Rostliny, jež by měly zajistit potravu kolonistům a produkovat dostatek kyslíku, ani technologie pro udržení rovnováhy atmosféry zatím nejsou podle vědců vyvinuty.

Navíc budou osadníci stále více záviset na dodávce náhradních dílů, které by jim měla dopravit další mise. Tato následná výprava přitom bude "podle velmi optimistického scénáře" stát kolem 4,5 miliardy dolarů (téměř 97 miliard Kč) a náklady vysílání dalších posádek budou ještě vyšší.

Lansdorp podle časopisu Popular Science v první reakci údaje obsažené ve vědecké zprávě odmítl. Argumentoval tím, že jsou v ní použity neúplné údaje. Nicméně připustil, že otázka náhradních dílů je skutečně problém: "Mají pravdu, největší výzvou pro Mars One je udržet vše v provozuschopném stavu."

Pokud jde o kyslík, vedení společnosti Mars One uvedlo, že "nesouhlasí s tím, že příslušná technologie není v zásadě připravena. Systém musí být ještě otestován, ale technologie už existuje."

K účasti na projektu se dobrovolně přihlásilo více než 200 000 lidí ze 140 zemí. Záměr vyvolal mnoho skepsí, nicméně ho podpořil nizozemský nositel Nobelovy ceny za fyziku Gerard 't Hooft.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy