Orlické vraždy po slovensku. Našla se oběť bytové mafie

jem
23. 12. 2009 18:30
Po okradení neváhali slovenší mafiání své oběti zabít

Bratislava - Když chtěli Váš byt nebo dům, nic je nezastavilo. Slovenská policie postupně rozkrývá strukturu velmi dobře organizované bytové mafie a objasňuje její hrůzné praktiky.

Zločinci neváhali své oběti po okradení zavraždit, a to způsobem, který připomíná v Česku známé orlické vraždy.

Celkem je v této kauze vyšetřováno šestatřicet lidí, kteří podle policie v letech 2005 až 2008 způsobili škodu až padesát milionů eur.

Kruté praktiky organizovaného gangu vyšly najevo poté, co bylo objeveno tělo dva roky pohřešovaného Viliama Andrášika z Bratislavy.Tělo bylo nalezeno ve vodní nádrži, svázané lanem a zatížené závažím. Andrášik byl zavražděn v roce 2007 po opakovaných „návštěvách" bytové mafie, která chtěla koupit jeho dům.

Velmi pravděpodobně není jediný, kterého potkal tento osud.

V souvislosti s bytovou mafií policie pohřešuje další tři lidi. Své oběti si mafie vybírala dvěma způsoby. „Měli tipaře, kteří se pohybovali na frekventovaných místech v Bratislavě. Tam se seznámili, vypili nějaké to víno a zapředli rozhovor. Když tipař zjistil, že dotyčný žije sám a kde bydlí, stal se vhodným kandidátem," citoval Evu Mišíkovou ze slovenské generální prokuratury deník Pravda.

Druhou metodou bylo získávání informací z bytových správ a z registrů neplatičů. „Z pravděpodobností hraničící s jistotou můžeme konstatovat, že získávali údaje přímo z databází těch institucí nebo úřadů, které vedly evidenci neplatičů," dodává Mišíková.

Na sídlišti Petržalka zase gangsteři přesvědčili muže, který bydlel v bytě své sestry žijící v Kanadě, aby s nimi vyměnil byt. Nabízený byt ale měli jen v pronájmu a nájem platili pouze do té doby, než muž na jejich člověka přepsal svůj byt. Poté se stal bezdomovcem.

Když si mafie vybrala kandidáta, většinou zfalšovala jeho doklady. S falešnými doklady pak zloději sepsali před notářem kupní smlouvu a byt či dům prodali třetí osobě.

Případy se nejdříve objevovaly ojediněle a na různých místech, proto se zprvu nezdálo, že jde o organizovaný gang. Později byl pro účely vyšetřování případu vytvořen speciální policejní tým. Podle posledních informací se zdá, že gang působil i mimo bratislavský region.

Komplici na policii i katastrálním úřadu

V tom, že zmíněné praktiky mafii tak dlouho procházely, zřejmě sehrálo klíčovou roli to, že měl gang své členy i v policejních kruzích a na katastrálním úřadě. Podle slovenského policejního prezidenta komplic na policii kandidáta na okradení „prolustroval" v evidenci obyvatel. Komplic na katastrálním úřadu měl zase ovlivňovat rozhodování této instituce ve prospěch bytové mafie.

V čele gangu stála žena

Mozkem gangu byla žena, který už byla třikrát ve vazbě, ale vždy ji propustili, přestože byla za podobnou trestnou činnost v minulosti již dvakrát odsouzena a měla podmínku. Po posledním propuštění byla Zuzana Z. na útěku a 16. prosince ji zadržela rakouská policie.

 

Právě se děje

Další zprávy