Masový vrah Omar Mateen byl už jako malý agresivní, hrubý a drzý, vzpomíná jeho učitel

Simona Fendrychová ČTK Simona Fendrychová, ČTK
Aktualizováno 17. 6. 2016 18:43
Omar Mateen během útoku v orlandském klubu Pulse, kde zavraždil 49 lidí a desítky dalších zranil, kontroloval na internetu, jaký ohlas jeho čin dosáhl. Podle vyšetřovatelů byl nejen v přímém kontaktu se svou ženou, ale také na internetu vyhledával, zda už se o útoku dozvěděla média.
Foto: Reuters

Orlando - Masového vraha z orlandského gay klubu Pulse Omara Mateena hodnotili jako problémového už učitelé na základní škole. "Velmi aktivní, neustále v pohybu, hrubá mluva, drzý a agresivní," citovala  agentura AP hodnocení Mateena od jednoho z jeho někdejších učitelů.

V sedmé třídě Omara vedení školy přemístilo do jiného kolektivu, aby tak předešlo konfliktům s jinými žáky. Zpráva dále konstatuje, že si Mateen vede velmi špatně v několika předmětech, jako příčinu pak škola udává problémy s chováním.

V roce 1999, kdy byl Mateen na druhé stupni, škola zaslala jeho otci dopis o tom, že Omarův přístup a neschopnost sebekázně jsou ve třídě rušivými prvky.

Zatímco vraždil návštěvníky orlandského gay klubu Pulse, sledoval Omar Mateen na svém telefonu, jaké ohlasy jeho běsnění vyvolalo na sociálních sítích.

Vyšetřovatelé zjistili, že v době, kdy na toaletách klubu držel rukojmí, si na svém mobilu vyhledával na internetu pojmy "Pulse Orlando" a "střílení". Psal také své ženě, jestli už viděla zprávy. Kolem něj zatím leželi zranění a mrtví lidé.

Na Facebooku byl devětadvacetiletý Omar Mateen aktivní již před útokem. Kritizoval nálety spojenců v Sýrii, které podle jeho slov "zabíjely nevinné ženy a děti". Napsal také několik výhružných příspěvků.

"V příštích několika dnech budete svědky útoků od Islámského státu v USA," stálo v tom posledním.

Vazby na islamisty se nepodařilo najít

Republikánský senátor Ron Johnson z bezpečnostního výboru Senátu proto požádal Marka Zuckerberga o pomoc s odhalením Mateenových digitálních stop, píše britský The Guardian. Zatím se podařilo zjistit, že týden před vlastním útokem na Facebooku hledal informace o střelcích z kalifornského San Bernardina.

Přestože se při telefonním hovoru z klubu na tísňovou linku 911 přihlásil k organizaci Islámský stát, žádné skutečné vazby na islamisty se vyšetřovatelům nepodařilo najít.

Vše zatím nasvědčuje tomu, že mu šlo především o to, jakou pozornost svým činem upoutá. Policie odhalila, že během tříhodinového obléhání nočního klubu byl v přímém kontaktu se svou manželkou a vyměňovali si zprávy. Kolem čtvrté hodiny ráno, ve chvíli, kdy se s vystrašenými rukojmími zavřel na toaletách, psal Noor Salmanové, jestli už viděla zprávy.

Salmanová podle vyšetřovatelů v jedné zprávě napsala, že ho miluje. Poté, co se informace o útoku dostaly do médií, se mu několikrát snažila dovolat.

Manželka o tom, že útoky chystá, dopředu věděla a v současné době ji vyšetřuje FBI.

Podle informací televize CNN poskytuje cenné informace o přípravách na Mateenův čin. Ten měl několik týdnů před útokem utratit tisíce dolarů, za něž mimo jiné nakoupil zbraně, které posléze použil v klubu.

Omar Mateen a Noor Salmanová byli manželé od roku 2011 a ve městě Fort Pierce, které se nachází asi dvě hodiny jízdy od Orlanda, společně vychovávali tříletého syna.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Výjimku z nošení roušek dostanou děti do 2 let a řidiči, kteří jsou v autě sami

Zákaz vycházení bez pokrývky nosu a úst, který platí od 19. března, se nově nebude vztahovat na děti do dvou let věku a řidiče, kteří jsou v motorovém vozidle sami. Na dnešním zasedání toto usnesení schválila vláda, informoval na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Podle ministra výjimka vznikla po konzultaci s odborníky. Poměrně dlouho se diskutovala smysluplnost nošení v roušky v takových případech, uvedl Vojtěch.

Zdroj: ČTK
Další zprávy