Organizovaný zločin v EU kvete. Využívá volných hranic

Lucie Kalivodová
26. 10. 2009 12:15
Nejnovější hrozbou pro Evropu jsou západoafrické zločinecké skupiny
Kokain
Kokain | Foto: Reuters

Brusel - Na tom, že hranice v rámci Evropské unie mizí, vydělávají nejenom legální byznysmeni a podnikatelé, ale i obchodníci s drogami, bílým masem, padělaným luxusním zbožím i s falešnými eurobankovkami. Tedy oblast známá spíše jako organizovaný zločin.

Informoval o tom server EUobserver.com s odvoláním na organizaci Europol zabývající se kriminalitou v Evropské unii.

Organizovanému zločinu prospívá mimo jiné i liberalizace mezinárodního obchodu, nízkonákladové aerolinie nebo čínská ekonomika nízkých mezd, zatímco hospodářská krize ohrožuje "zbytek" ekonomiky.

Nejvarovnějšími předpověďmi Europolu založenými na aktuálních datech je nově vznikající hrozba západoafrických zločineckých skupin. Ty agentura zvýraznila ve své zprávě jako jedny z hlavních nových vývojových linií.

Foto: Aktuálně.cz

Maroko je hlavním dodavatelem marihuany a kokainu pro evropský trh.

"Západní Afrika je nyní vzhledem ke své strategické poloze mezi zeměmi produkujícími kokain a Evropou klíčovou tranzitní zónou," uvádí se ve zprávě.

Guinejský záliv, kde Nigerijci "udržují pozici vlivu uvnitř širší zločinecké oblasti", hraje stále důležitější roli jako centrum pro přepravu drog směřujících z jižní Ameriky do Evropy.

Stejná oblast je pak hlavním zdrojem i pro obchod s bílým masem. Tyto skupiny využívají výhod stejného procesu liberalizace trhu a otevřených hranic jako legální firmy a společností.

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie. | Foto: Ondřej Besperát

"Zajímavou novinkou je využívání balkánských cest pro obchod s bílým masem a narkotiky. Přes Černé moře do Rumunska a přes Středozemní moře do přístavů Slovinska, Chorvatska a Černé hory," uvádí zpráva s tím, že pro pašeráky veškerého nelegálního zboží představují tyto trasy relativně malé riziko.

Kromě drog se obchoduje i s padělanými léčivy, která se dovážejí převážně z Číny, Hongkongu, Indie, Thajska a Turecka. Potřebné složky pro výrobu léčiv pak zločinecké gangy získávají ve východní Evropě.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy