Organizace pro zákaz chemických zbraní vyšetří útok chlorem v syrském Aleppu

ČTK ČTK
26. 11. 2018 18:45
Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) vyšetří údajný sobotní útok jedovatým plynem na civilisty v syrském Aleppu, ze kterého Damašek obvinil povstalce. Oznámil to nový šéf organizace Fernando Arias, kterého citovala agentura Reuters. Podle syrských státních médií utrpělo zranění na 100 lidí. Syrští rebelové obvinění odmítli s tím, že chemické zbraně nevlastní.
Oběť útoku chlorem
Oběť útoku chlorem | Foto: Reuters

Syrská vláda, která obvinila povstalce z použití chloru, požádala (OPCW), aby do města poslala svou misi, uvedl Fernando Arias. OPCW se v této souvislosti obrátila na příslušné bezpečnostní odborníky v OSN s dotazem, zda je bezpečné vyslat misi do tohoto města, odkud byli před dvěma lety vyhnáni rebelové.

Smluvní státy OPCW v červnu přes odpor Ruska a jeho spojenců na mimořádném zasedání organizaci pověřily i vyšetřováním osob, které jsou zodpovědné za chemické útoky. Předtím mohli experti OPCW jen určovat, zda byly, či nebyly použity chemické zbraně.

Z používání chemických zbraní během syrského konfliktu, který začal v roce 2011, se obviňují obě strany. Tým expertů OSN a Organizace pro zákaz chemických zbraní obvinil syrskou vládu z použití chloru při nejméně dvou útocích v letech 2014 a 2015 a nervového plynu sarin při útoku na město Chán Šajchún v dubnu 2017, kdy zahynula stovka lidí.

Stejný tým OSN a OPCW rovněž obvinil teroristickou organizaci Islámský stát (IS) z použití yperitu ve dvou případech v letech 2015 a 2016. Syrská vláda také viní rebely z použití jedovatého plynu v roce 2013 při útoku na město Chán Asal jihozápadně od Halabu, který si vyžádal 25 obětí, uvedla agentura AP.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Zadina z Detroitu bude hrát do poloviny listopadu v Třinci

Hokejový útočník Filip Zadina z Detroitu zahájí sezonu v Třinci. Oceláři se dohodli s vedením Red Wings na zapůjčení šestky draftu z roku 2018 před novým ročníkem NHL. Dvacetiletý odchovanec Pardubic bude v Třinci působit do poloviny listopadu, pak by se měly v zámoří rozběhnout přípravné kempy. V Třinci se Zadina setká s otcem Markem, který je asistentem trenéra Václava Varadi.

K Zadinově angažmá v Třinci výrazně pomohlo, že se sám hráč bude finančně spolupodílet na uhrazení vysoké pojistky. "I když děláme vše proto, aby se sezona rozjela v řádném termínu, nacházíme se v nejisté době. Bylo by velmi riskantní platit velké množství peněz za pojistku pro hráče NHL, když se může stát, že odehraje třeba jen tři utkání," řekl klubovému webu sportovní manažer Jan Peterek.

"Filip se nabídl, že se na té finanční zátěži bude sám podílet. Je to ohromné gesto, kterého si vážíme a ukazuje to, jak moc stojí o to si v Třinci zahrát," doplnil Peterek na adresu talentovaného střelce, který v NHL odehrál 37 zápasů a nasbíral 18 bodů za devět branek i přihrávek.

S Třincem už Zadina trénoval a nyní je jasné, že dres Ocelářů oblékne stejně jako v minulosti jeho otec, který má v jejich barvách na kontě 338 zápasů. "Pro mě to bylo jednoduché rozhodování. Třinec patří v Česku ke špičce. Myslím, že právě tady jsou ty nejlepší podmínky pro hokej v Česku," prohlásil Zadina.

Další zprávy