Organizace pro zákaz chemických zbraní vyšetří útok chlorem v syrském Aleppu

ČTK ČTK
26. 11. 2018 18:45
Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) vyšetří údajný sobotní útok jedovatým plynem na civilisty v syrském Aleppu, ze kterého Damašek obvinil povstalce. Oznámil to nový šéf organizace Fernando Arias, kterého citovala agentura Reuters. Podle syrských státních médií utrpělo zranění na 100 lidí. Syrští rebelové obvinění odmítli s tím, že chemické zbraně nevlastní.
Oběť útoku chlorem
Oběť útoku chlorem | Foto: Reuters

Syrská vláda, která obvinila povstalce z použití chloru, požádala (OPCW), aby do města poslala svou misi, uvedl Fernando Arias. OPCW se v této souvislosti obrátila na příslušné bezpečnostní odborníky v OSN s dotazem, zda je bezpečné vyslat misi do tohoto města, odkud byli před dvěma lety vyhnáni rebelové.

Smluvní státy OPCW v červnu přes odpor Ruska a jeho spojenců na mimořádném zasedání organizaci pověřily i vyšetřováním osob, které jsou zodpovědné za chemické útoky. Předtím mohli experti OPCW jen určovat, zda byly, či nebyly použity chemické zbraně.

Z používání chemických zbraní během syrského konfliktu, který začal v roce 2011, se obviňují obě strany. Tým expertů OSN a Organizace pro zákaz chemických zbraní obvinil syrskou vládu z použití chloru při nejméně dvou útocích v letech 2014 a 2015 a nervového plynu sarin při útoku na město Chán Šajchún v dubnu 2017, kdy zahynula stovka lidí.

Stejný tým OSN a OPCW rovněž obvinil teroristickou organizaci Islámský stát (IS) z použití yperitu ve dvou případech v letech 2015 a 2016. Syrská vláda také viní rebely z použití jedovatého plynu v roce 2013 při útoku na město Chán Asal jihozápadně od Halabu, který si vyžádal 25 obětí, uvedla agentura AP.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nedostal z Hradu pozvánku na 28. října

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zatím nedostal pozvánku na slavnostní udílení státních vyznamenání na Pražském hradě 28. října. Pozvání nedostal ani loni. Nejvyšší žalobce se zhruba před dvěma lety odmítl dostavit na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem v době, kdy státní zastupitelství dohlíželo na vyšetřování kauzy v Lesní správě Lány.

"Od té doby, kdy pan nejvyšší státní zástupce odmítl schůzku s panem prezidentem za situace, kdy bylo Nejvyšší státní zastupitelství činné v kauze Lesní správy Lány, pan nejvyšší státní zástupce žádné pozvání na Hrad nedostal a s žádným už ani nepočítá," řekl tehdy mluvčí nejvyššího žalobce Petr Malý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy