reklama
 
 

Organizace pro zákaz chemických zbraní vyšetří útok chlorem v syrském Aleppu

26. 11. 2018 18:45
Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) vyšetří údajný sobotní útok jedovatým plynem na civilisty v syrském Aleppu, ze kterého Damašek obvinil povstalce. Oznámil to nový šéf organizace Fernando Arias, kterého citovala agentura Reuters. Podle syrských státních médií utrpělo zranění na 100 lidí. Syrští rebelové obvinění odmítli s tím, že chemické zbraně nevlastní.

Syrská vláda, která obvinila povstalce z použití chloru, požádala (OPCW), aby do města poslala svou misi, uvedl Fernando Arias. OPCW se v této souvislosti obrátila na příslušné bezpečnostní odborníky v OSN s dotazem, zda je bezpečné vyslat misi do tohoto města, odkud byli před dvěma lety vyhnáni rebelové.

Smluvní státy OPCW v červnu přes odpor Ruska a jeho spojenců na mimořádném zasedání organizaci pověřily i vyšetřováním osob, které jsou zodpovědné za chemické útoky. Předtím mohli experti OPCW jen určovat, zda byly, či nebyly použity chemické zbraně.

Z používání chemických zbraní během syrského konfliktu, který začal v roce 2011, se obviňují obě strany. Tým expertů OSN a Organizace pro zákaz chemických zbraní obvinil syrskou vládu z použití chloru při nejméně dvou útocích v letech 2014 a 2015 a nervového plynu sarin při útoku na město Chán Šajchún v dubnu 2017, kdy zahynula stovka lidí.

Stejný tým OSN a OPCW rovněž obvinil teroristickou organizaci Islámský stát (IS) z použití yperitu ve dvou případech v letech 2015 a 2016. Syrská vláda také viní rebely z použití jedovatého plynu v roce 2013 při útoku na město Chán Asal jihozápadně od Halabu, který si vyžádal 25 obětí, uvedla agentura AP.

autor: ČTK | 26. 11. 2018 18:45

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama