Orbánova vláda ztratila v parlamentu ústavní většinu

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 2. 2015 7:55
Dvoutřetinová většina všech zvolených poslanců je v Maďarsku potřebná ke změnám ústavy, vyhlášení války nebo k volbě ústavních soudců.
Tisíce Maďarů žádaly na demonstraci v neděli 9. listopadu 2014 demisi premiéra Orbána a šéfky daňové správy kvůli údajné korupci.
Tisíce Maďarů žádaly na demonstraci v neděli 9. listopadu 2014 demisi premiéra Orbána a šéfky daňové správy kvůli údajné korupci. | Foto: Reuters

Veszprém (Maďarsko) - Maďarská vládnoucí koalice premiéra Viktora Orbána ztratila po nedělních doplňovacích volbách ve Veszprému dvoutřetinovou většinu v parlamentu. Měla ji minulých pět let, a mohla tak například měnit ústavu.

Ve městě u jezera Balaton jasně zvítězil kandidát levicové opozice Zoltán Kész před kandidátem koalice Orbánovy strany Fidesz a křesťanských demokratů Lajosem Némedim, sdělila státní volební komise.

Bezpartajní učitel angličtiny Kész (41) získal po sečtení téměř sta procent lístků zhruba 43 procent hlasů, zatímco Némedi dostal 34 procent, uvedla agentura DPA. Třetí skončil kandidát nacionalistické strany Jobbik.

Dvoutřetinová většina pro Orbánovu vládní koalici závisela na jediném křesle. O místo v parlamentu, které se uvolnilo po říjnovém odchodu Tibora Navracsicse do úřadu eurokomisaře, se ucházelo dvanáct kandidátů.

Dvoutřetinová většina všech zvolených poslanců je v Maďarsku potřebná nejen ke změnám ústavy, ale i k vyhlášení války nebo k volbě ústavních soudců.

Orbánova strana ovládá parlament od roku 2010 a novou ústavu už prosadila. Orbán ale může využívat i takzvané supervětšiny, kdy pro změnu zákonů týkajících se voleb, médií nebo vnitřní bezpečnosti musejí hlasovat dvě třetiny poslanců přítomných v jednacím sále parlamentu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 56 minutami

Nemocnici Královské Vinohrady nově povede dermatolog Arenberger

Novým ředitelem Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze byl jmenován dermatolog Petr Arenberger, uvedla Česká televize. Do funkce Arenbergera jmenoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na základě tendru, kterého se účastnilo celkem osm lidí. Arenberger je nyní ve vinohradské nemocnici přednostou dermatovenerologické kliniky. Dosavadní ředitel Robert Grill odejde z funkce ke konci září na vlastní žádost kvůli blížícímu se důchodovému věku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy