Orbánova vláda ztratila v parlamentu ústavní většinu

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 2. 2015 7:55
Dvoutřetinová většina všech zvolených poslanců je v Maďarsku potřebná ke změnám ústavy, vyhlášení války nebo k volbě ústavních soudců.
Tisíce Maďarů žádaly na demonstraci v neděli 9. listopadu 2014 demisi premiéra Orbána a šéfky daňové správy kvůli údajné korupci.
Tisíce Maďarů žádaly na demonstraci v neděli 9. listopadu 2014 demisi premiéra Orbána a šéfky daňové správy kvůli údajné korupci. | Foto: Reuters

Veszprém (Maďarsko) - Maďarská vládnoucí koalice premiéra Viktora Orbána ztratila po nedělních doplňovacích volbách ve Veszprému dvoutřetinovou většinu v parlamentu. Měla ji minulých pět let, a mohla tak například měnit ústavu.

Ve městě u jezera Balaton jasně zvítězil kandidát levicové opozice Zoltán Kész před kandidátem koalice Orbánovy strany Fidesz a křesťanských demokratů Lajosem Némedim, sdělila státní volební komise.

Bezpartajní učitel angličtiny Kész (41) získal po sečtení téměř sta procent lístků zhruba 43 procent hlasů, zatímco Némedi dostal 34 procent, uvedla agentura DPA. Třetí skončil kandidát nacionalistické strany Jobbik.

Dvoutřetinová většina pro Orbánovu vládní koalici závisela na jediném křesle. O místo v parlamentu, které se uvolnilo po říjnovém odchodu Tibora Navracsicse do úřadu eurokomisaře, se ucházelo dvanáct kandidátů.

Dvoutřetinová většina všech zvolených poslanců je v Maďarsku potřebná nejen ke změnám ústavy, ale i k vyhlášení války nebo k volbě ústavních soudců.

Orbánova strana ovládá parlament od roku 2010 a novou ústavu už prosadila. Orbán ale může využívat i takzvané supervětšiny, kdy pro změnu zákonů týkajících se voleb, médií nebo vnitřní bezpečnosti musejí hlasovat dvě třetiny poslanců přítomných v jednacím sále parlamentu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni.

Informovala o tom mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Policie dopravu z obou směrů odkláněla zhruba dvě hodiny na objízdné trasy, kolem 22:00 byla silnice opět průjezdná.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Při srážce vlaku s kamionem na nechráněném přejezdu na Nymbursku se zranily tři děti, jedno z nich těžce

Při páteční odpolední srážce osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu v Běrunicích na Nymbursku se zranily tři děti. Jedno z nich těžce, další středně těžce a jedno lehce.

Celkem záchranná služba ošetřila a odvezla do nemocnice pět lidí, všichni byli z vlaku, řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová. Škodu vyšetřovatelé vyčíslili na více než tři miliony korun.

Nehoda se stala na přejezdu, který není chráněn závorami, je vybaven výstražným křížem a značkou stop.

Další zprávy