Orbánova vláda spustila kampaň proti kritice z Bruselu, vyzývá k obraně Maďarska

ČTK ČTK
19. 9. 2018 14:55
Kampaň reaguje na schválení rezoluce Evropského parlamentu vybízející k postihu Budapešti kvůli problémům s nezávislostí soudů, svobodou médií či porušováním práv uprchlíků a menšin.
Maďarský premiér Viktor Orbán.
Maďarský premiér Viktor Orbán. | Foto: Reuters

Budapešť - Maďarská vláda premiéra Viktora Orbána spustila ve státem placených médiích kampaň proti rezoluci Evropského parlamentu, který minulý týden doporučil Evropské unii zahájit proti Budapešti sankční řízení kvůli vážnému ohrožení základních hodnot.

Vládní kampaň burcuje k obraně Maďarska, upozornil server Politico.eu. Připomněl i názor kritiků, že může jít i o pumpování peněz do provládních médií a společností.

"Promigrační většina v Evropském parlamentu nás chce umlčet, protože bráníme naši vlast a Evropu plotem (na hranicích)," tvrdí první video, vytvořené v rámci této kampaně a zveřejněné na vládní stránce na facebooku.

Klip, vyzývající Maďary k obraně Maďarska, zobrazuje nizozemskou zelenou europoslankyni a předkladatelku zprávy o situaci v Maďarsku Judith Sargentiniovou ve společnosti amerického finančníka George Sorose, ze kterého Orbánova vláda dělá veřejného nepřítele číslo jedna, a vůdce liberálů v EU Guye Verhofstadta.

Kampaň reaguje na schválení rezoluce EP vybízející k postihu Budapešti kvůli problémům s nezávislostí soudů, svobodou médií či porušováním práv uprchlíků a menšin.

Maďarská vláda již dříve uvedla, že hodlá rozhodnutí europarlamentu napadnout u unijního soudu; hlasování bylo podle ní neplatné, protože nezapočetlo hlasy poslanců, kteří se zdrželi. Mluvčí Evropského soudního dvora dnes uvedl, že soud ještě žalobu od maďarské vlády neobdržel.

Mluvčí rakouského předsednictví serveru řekl, že Rada EU se po maďarské stížnosti zabývala otázkou, zda je hlasování EP platné, ale dospěla k závěru, že není kompetentní rozhodovat o procedurách týkajících se jiné instituce.

Mediální kampaň maďarské vlády má zahrnovat také reklamní spoty v rozhlasových a televizních stanicích, jakož i na internetu.

Budapešť v uplynulých letech utratila milionové sumy od daňových poplatníků na kampaně proti Bruselu a Sorosovi, připomnělo Politico a dodalo, že podle kritiků jde nejen o politické kampaně, ale i o pumpování peněz do společností blízkých vládě.

Orbán vyhrál volby díky tomu, že nejlépe zná maďarskou mentalitu, myslí si český velvyslanec v Budapešti Juraj Chmiel. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy