Orbán bez problémů vyhrál, výrazně posílila krajní pravice

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 7. 4. 2014 8:50
Po sečtení 99 % hlasů vede v Maďarsku vládní strana Fidesz premiéra Viktora Orbána se 44,36 procenta, opoziční levice má 26 procent a extrémní pravice necelých 21 procent.
Příznivci strany Fidesz oslavují v Budapešti.
Příznivci strany Fidesz oslavují v Budapešti. | Foto: Reuters

BudapešťMaďaři se na rozdíl od Čechů nerozhodli ve volbách pro radikální změnu vlády.

Vítězství v nedělních parlamentních volbách podle předběžných výsledků obhájila strana Fidesz premiéra Viktora Orbána.

Po sečtení 99 % hlasů Fidesz vedl se ziskem 44,36 procenta hlasů.

"V novém parlamentu o 199 místech by měli konzervativci obsadit 133 poslaneckých křesel," uvedl maďarský deník Népszabadság.

Premiér Viktor Orbán ve volební místnosti.
Premiér Viktor Orbán ve volební místnosti. | Foto: Reuters

"Nová a skvělá éra"

Výhra není tak drtivá jako v roce 2010, kdy Fidesz dostal 53 procent hlasů, ale pokud se podaří ustavit koalici s křesťanskými demokraty, zřejmě bude stačit dvoutřetinovou ústavní většinu v parlamentu.

V Evropě je dost vzácný jev, aby jediná strana získala v pluralitních volbách takovou moc. A dokonce dvakrát za sebou.

Podle Orbána volby ukázaly, že Maďarsko je nejjednotnější zemí v Evropě.

"Je před námi nová a skvělá éra. Zvu maďarské občany, aby do této éry vstoupili společně s námi s cílem udělat z Maďarska skvělou a úspěšnou zemi," dodal staronový premiér.

Dva ortodoxní židé ve volebním místnosti.
Dva ortodoxní židé ve volebním místnosti. | Foto: Reuters

Jobbik na vzestupu

Na druhém místě skončila levicová koalice Spojenectví, vedená socialisty se 25,89 procenta hlasů (38 křesel).

Ti se marně snaží získat zpět přízeň voličů poté, co za jejich vlády v letech 2008 a 2009 propukla v Maďarsku hluboká krize a země musela požádat o pomoc Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond.

Navíc stranu oslabil před volbami skandál jejího bývalého místopředsedy Gábora Simona. Tajil konta v rakouských a švýcarských bankách.

Předseda socialistů Attila Mesterházy s rodinou.
Předseda socialistů Attila Mesterházy s rodinou. | Foto: Reuters

Třetí příčka patří krajně pravicovému Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik). Protievropská, populistická a protiromská strana obdržela 20,46 procenta, tedy 23 mandátů. Oproti roku 2010 tak Jobbik posílí, tehdy získal necelých 16 procent hlasů.

Volební účast se pohybovala kolem třiašedesáti procent.

Souboj slibů

Fidesz v předvolební kampani sliboval ekonomický růst a silné Maďarsko. Přesvědčoval Maďary, že zemi ekonomicky pozvedl, snížil nezaměstnanost a snížil poplatky za energie a vodu v domácnostech.

Socialisté tvrdili, že zvýší minimální mzdu a sníží ceny základních potravin.

Foto: Aktuálně.cz

Levicová opozice si stěžuje na to, že veřejnoprávní média stranila vládě a Orbánovi. Bývalý socialistický premiér Ferenc Gyurcsány označil hlasování za "volbu mezi svobodou a tyranií".

Čech David Prokop, který dlouhodobě žije a pracuje v Budapešti a umí maďarsky, řekl Aktuálně.cz, že většina médií skutečně podporovala Orbána a levici nebylo v předvolební kampani příliš vidět ani slyšet.

Maďarský parlament.
Maďarský parlament. | Foto: Reuters

"Když se díváte na veřejnoprávní televizi nebo rozhlas, tak to už je taková propaganda, že se tomu musíte smát. Levici dávají prostor jen média, která mají malou sledovanost a malý dosah. Veřejnoprávní média se stala stranickými médii Fideszu. A říkám to jako člověk, který v Česku volí pravici," řekl ještě před hlasováním Prokop.

Maďarský volební systém je komplikovanější než v České republice. Lidé vybírali 106 poslanců většinovým způsobem v jednomandátových obvodech a 93 poslanců poměrným způsobem na základě celostátních stranických kandidátek.

 

Právě se děje

Další zprávy