Orbán prosadil zákon o neprůhlednosti banky a pošty, šéf banky si navíc zdvojnásobil plat

ČTK ČTK
1. 3. 2016 19:27
Maďarská vládní strana Fidesz premiéra Viktora Orbána schválila zákon, který omezí přístup veřejnosti k informacím o centrální bance a o státní poště. Nově tyto dvě státní instituce nebudou muset zveřejňovat všechny informace o své činnosti. Kritici návrhu vyčítají oslabení demokratické kontroly. Investigativní novináři připomínají, že v posledních letech mohly být nejpodezřelejší korupční případy odhaleny jedině na základě požadavků na poskytnutí informací veřejnosti. V rámci zákona se také na dvojnásobek zvyšuje plat guvernéra banky Györgyho Matolcsyho, blízkého spojence Orbána.
Maďarský premiér Viktor Orbán.
Maďarský premiér Viktor Orbán. | Foto: Reuters

Budapešť - Maďarský parlament v úterý schválil zákon, který omezí přístup veřejnosti k informacím o centrální bance a o státní poště. Předpis prošel díky vládní straně Maďarský občanský svaz (Fidesz) premiéra Viktora Orbána, která v minulosti díky dvoutřetinové většině v parlamentu prosadila novou ústavu. Kritici Orbánovi vyčítají, že tím podkopává demokratické svobody v zemi. Podle tamního úřadu na ochranu dat je předpis v rozporu s ústavou.

Maďarská centrální banka díky novému zákonu může omezit poskytování údajů o fungování svých obchodních součástí a nadací, uvedla tamní média.

Agentura Reuters už v pondělí informovala, že Fidesz předložil parlamentu pozměňovací návrh zákona o fungování centrální banky. Počítá se v něm se zvýšením platu guvernéra banky Györgyho Matolcsyho na dvojnásobek, tedy pět milionů forintů měsíčně (zhruba 440 tisíc Kč). Matolcsy je blízkým spojencem maďarského premiéra. Viceguvernéři banky by si podle návrhu přišli na 90 procent Matolcsyho platu.

Centrální banka za Matolcsyho vedení koupila několik nemovitostí a založila šest nadací ke vzdělávacím účelům. Tyto nadace nyní podle návrhu plně spravují kurátoři. Jejich aktivy tak již nadále nespadají do kategorie veřejného majetku.

Návrh zákona podle Reuters také umožňuje označit jako tajné ty údaje o obchodních součástech v částečném nebo úplném vlastnictví centrální banky, jejichž zveřejnění by mohlo poškodit zájmy banky v oblasti měnové politiky. Utajení by podle návrhu mohly podléhat po dobu až deseti let.

Pošta podle přijaté novely nebude muset zveřejnit údaje o sobě a svých podnicích, pokud by tím v konkurenčním boji utrpěla "nepřiměřené škody".

Kritici Orbánovy vlády tvrdí, že změny výrazně omezí transparentnost státních institucí a oslabí demokratickou kontrolu. Nová pravidla budou mít také velice nepříznivý dopad na práci investigativních žurnalistů.

"V posledních letech mohly být nejpodezřelejší korupční případy odhaleny jedině na základě požadavků na poskytnutí informací veřejnosti. To chtějí těmito zákony odstranit," řekl agentuře AP šéfredaktor investigativního serveru Atlatszo.hu Tamás Bodoky.

 

Právě se děje

Další zprávy