Orbán chápe fotbal jako znak maďarské národní hrdosti. Pumpuje do něj miliony

Martin Novák Martin Novák
24. 6. 2021 16:59
Maďarští fotbalisté na Euru z takzvané skupiny smrti s favorizovanou Francií, Portugalskem a Německem do osmifinále nepostoupili. Loučili se ale se ctí. V Mnichově domácí fotbalisty dlouho trápili v zápase, který skončil nerozhodně 2:2. Samotný fotbal však zastínil politický spor.
Premiér Viktor Orbán sledoval zápas Eura mezi domácími Maďary a Portugalci přímo v budapešťské Puskás Areně.
Premiér Viktor Orbán sledoval zápas Eura mezi domácími Maďary a Portugalci přímo v budapešťské Puskás Areně. | Foto: Reuters

Nejen v Německu vyvolal pobouření nový zákon, který schválil maďarský parlament. Poslanci vládní strany Fidesz premiéra Viktora Orbána schválili zákaz propagace a zobrazení homosexuality mezi lidmi mladšími osmnácti let. A to jako dodatek k legislativě, která zpřísňuje tresty za pedofilii.

UEFA pak zamítla žádost starosty Mnichova Dietera Reitera, aby se během zápasu Němců proti Maďarům mnichovská Allianz Arena rozsvítila v duhových barvách jako výraz podpory práv gayů a leseb.

Maďarský ministr zahraničí Peter Szijjártó žádost odsoudil jako politizaci sportu a ještě na adresu pořadatelské země zápasu přisadil poznámkou, že právě Německo by si mělo vzít ponaučení ze své historické zkušenosti. Premiér Orbán měl přímo v Mnichově utkání sledovat v čestné lóži, ale po zprávách o nasvícení stadionu cestu odřekl.

Na německé nebo přesněji bavorské straně zavládlo po zamítavém stanovisku UEFA zklamání. "Je hanebné, že nám asociace nedovolila dát najevo podporu diverzity a toleranci," uvedl mnichovský starosta. "Bylo by to skvělé gesto namířené proti diskriminaci," dodal bavorský premiér Markus Söder.

Podpora LGBT komunitě

Maďarský premiér Viktor Orbán se prezentuje jako politik, který staví na konzervativismu, tradičních hodnotách a patriotismu. V jeho pojetí to znamená, že odmítá migraci, kritizuje Evropskou unii za přílišné zasahování do záležitostí členských zemí, snaží se přesvědčit maďarské ženy k vyšší porodnosti a odmítá uvažovat o legalizaci svateb osob stejného pohlaví či adopcí dětí homosexuálními páry.

Podobné spory zasáhly i samotnou maďarskou fotbalovou reprezentaci. Brankář Péter Gulácsi, který chytá v bundesligovém klubu RB Lipsko, vyjádřil na začátku roku na Facebooku podporu LGBT komunitě. A byl za to kritizován v maďarských médiích, většinou loajálních Orbánovi. Bývalý maďarský reprezentant János Hrutka přišel o post komentátora sportovní televize Spiler TV, když ve vysílání ocenil Gulácsiho názor a jeho odvahu se k danému tématu vyslovit.

Ve středu těsně před zápasem se Gulácsi komentování politiky raději vyhnul. Na přímý dotaz, co si myslí o sporu a plánu mnichovské radnice nasvítit stadion duhovými barvami, řekl, že ho teď zajímá jedině fotbal.

Nostalgie

Viktor Orbán v uplynulých jedenácti letech v čele maďarské vlády nasměroval do fotbalu velké peníze ze státního rozpočtu. Financoval tréninková centra pro mládež a také výstavbu nového moderního stadionu Puskás Arena v Budapešti pro 67 tisíc diváků, který vyrostl v roce 2019 na místě starého a chátrajícího stánku.

V zemi je fotbal spojený s nostalgií po padesátých letech, kdy maďarská reprezentace byla nejlepší tým v Evropě a možná i na světě. V roce 1954 mělo Maďarsko na dosah titul mistra světa, ale ve finále šampionátu ve Švýcarsku těsně podlehlo západnímu Německu. Následně v roce 1956 přišla sovětská invaze, potlačení povstání a emigrace mnoha lidí. Maďarský fotbal se už nikdy nevzpamatoval a Orbán si dal za cíl ho znovu pozvednout mezi evropskou špičku.

Jeho strana Fidesz vládne v Maďarsku nepřetržitě od roku 2010, vyhrála tři volby za sebou. Příští se konají v roce 2022 a podle průzkumu má sjednocená opozice šanci na vítězství. Zřejmě půjde o velmi těsný souboj.

 

Právě se děje

Další zprávy