Orbán miláčkem amerických republikánů. V Texasu hrozil liberálům a kritikům se vysmál

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
5. 8. 2022 16:42
Maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi se ve čtvrtek na americké konzervativní konferenci CPAC dostalo přijetí jako rockové hvězdě. Lidé v texaském Dallasu tleskali ve stoje, nadšeně vykřikovali a během jeho proslovu hlasitě dávali najevo souhlas, když brojil proti migraci, médiím a manželství pro stejnopohlavní páry.
Maďarský premiér Viktor Orbán na konferenci CPAC v Texasu.
Maďarský premiér Viktor Orbán na konferenci CPAC v Texasu. | Foto: Reuters

Orbán, předseda maďarské vládnoucí strany Fidesz, v Texasu přednesl projev v době, kdy čelí silné kritice za svůj dřívější proslov, ve kterém se ohradil proti "míšení ras". Jeho dlouhodobá poradkyně Zsuzsa Hegedüsová řeč označila za "čistě nacistickou" a na svou funkci rezignovala. Následně si ale odchod rozmyslela. Kritikům se maďarský premiér v Dallasu vysmál a ty, kteří ho nazývají rasistou, označil za idioty.

"Všichni víme, jak tohle funguje. Progresivní liberálové nechtěli, abych sem přijel, protože věděli, co vám řeknu: Musíme spojit naše síly, protože my, Maďaři, víme, jak porazit nepřátele svobody na politickém bojišti," hřímal.

V současnosti nejdéle vládnoucí politik v EU také vyzval konzervativce, aby získali zpět instituce, kterým dominuje "globalistická vládnoucí třída". A to jak ve Washingtonu, tak v Bruselu. "Musíme najít přátele a spojence jeden v druhém. Musíme koordinovat pohyb našich jednotek, protože čelíme stejné výzvě," prohlásil.

Ačkoliv to může znít jako paradox, spolupráce pravicových stran z různých států, které staví na silné národní identitě a brojí proti globalizaci, je vcelku běžná, vysvětlil deníku Aktuálně.cz politolog Jan Charvát z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Republikánskou konferenci, kterou Viktor Orbán zahajoval, bude zakončovat bývalý americký prezident Donald Trump. Ten se s maďarským premiérem setkal už během týdne na svém golfovém hřišti v New Jersey. "Mezi Trumpem a Orbánem je velká podobnost. A řekl bych, že Trumpovi maďarský premiér imponuje jako silný muž, který v zemi už čtyřikrát jasně vyhrál volby," doplnil Charvát.

Akce vlivných republikánů

Konference CPAC se v květnu výjimečně uskutečnila i přímo v Budapešti a navázala tak na blízké vztahy amerických republikánů a maďarských vládnoucích politiků. Politolog Charvát připomněl, že Orbána již dříve navštívil například prominentní konzervativní moderátor stanice Fox News Tucker Carlson, který obdivoval jeho protiimigrační politiku a plot, který nechal postavit na hranicích Maďarska.

Americký deník New York Times poukázal na to, že Orbán v Texasu mluvil o svých obvyklých tématech. Kromě liberálních politiků a institucí se silně vymezil proti migraci nebo právům LGBT lidí, kritizoval média a zmínil i podnikatele George Sorose. I kvůli tomu je u řady amerických konzervativců tolik oblíbený. Na konferenci mimo jiné promluvil texaský guvernér Greg Abbott, který prosadil zákaz potratů, nebo Sean Hannity, další známý moderátor Fox News.

"Orbán jednoduše brnkal na struny kulturních válek, což dělá vždy. Zdůraznil protiimigrační kampaň a boj za 'rodinné hodnoty' proti právům gayů a otázkám genderu," vysvětlila socioložka Lane Scheppeleová z Princetonské univerzity. "Očekával za to hlasitý potlesk - a toho se mu dostalo."

Jan Charvát také upozornil, že řečníci a další účastníci konference CPAC představují velmi významný myšlenkový proud u amerických republikánů. V minulosti na této akci vystupoval například někdejší americký prezident Ronald Reagan nebo George W. Bush. Konference se kromě politiků účastní i konzervativní aktivisté.

Nadšení republikáni

Akci v Dallasu doprovázel také prodej reklamních předmětů, zpochybňující, že poslední prezidentské volby vyhrál Joe Biden. Této Trumpově teorii, kterou vyvrátily americké úřady i soudy, část republikánů stále věří. Ale ne všichni návštěvníci CPAC jsou exprezidentovými skalními fanoušky. Někteří na konferenci zavítali vůbec poprvé.

"Mluví takovým mezinárodním jazykem, a tím je svoboda," zhodnotil Orbánův projev například Afroameričan Jerry Brook, kterému maďarský premiér imponuje. Další účastnici se líbily jeho postoje vůči migraci. "Chci, aby sem lidé chodili legálně," prohlásila Danna Spencerová.

V červenci přitom vyšla zpráva, podle které v Maďarsku dochází k opakovanému porušování právního státu, a EU proto zvažuje pozastavení všech dotací. Nespokojenost s Orbánem roste i mezi zeměmi visegrádské čtyřky kvůli jeho blízkému vztahu k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. "Globalisti mohou jít k čertu," vzkázal však svým kritikům na závěr texaského projevu.

Video: Projev maďarského premiéra Viktora Orbána v rumunském Sedmihradsku

"Nechceme se stát národem rasových míšenců," prohlásil maďarský premiér Viktor Orbán v rumunském Sedmihradsku. | Video: Aktuálně.cz/Youtube/VOKS.news, Aktuálně.cz/Youtube/Médiatér
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Keňané volili prezidenta, poslance a senátory, komise může sčítat hlasy až týden

Keňané v úterý volili nového prezidenta, členy obou komor parlamentu a zástupce místních správ. I když se volební místnosti oficiálně uzavřely již v 16:00 SELČ, hlasování bylo podle BBC prodlouženo v místech, která se otevřela později. Hlavním tématem předvolební kampaně bylo řešení ekonomických problémů země. Na sečtení hlasů má volební komise maximálně sedm dní.

K letošním volbám se zaregistrovalo 22 milionů voličů. Keňská volební komise uvedla, že očekává volební účast kolem 60 procent. V posledních volbách v roce 2017 se k urnám dostavilo téměř 80 procent voličů.

O prezidentský post se ucházeli čtyři kandidáti. Vítěz nahradí dosavadní hlavu státu Uhurua Kenyattu, který po ukončení dvou mandátů nemá právo znovu kandidovat.

Keňské volby v minulosti provázely spory, obviňování z podvodů a také násilí. Jak píše agentura Reuters, Keňanům dělají největší starosti rychle rostoucí ceny potravin a hluboce zakořeněná korupce, takže mezi nimi panuje malá důvěra v to, že nová vláda něco změní.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Varnsdorfská textilka Velveta míří do insolvence, má dluhy přes 300 milionů

Tradiční výrobce oděvních textilií, společnost Velveta z Varnsdorfu na Děčínsku, nebyla schopna dostát svým závazkům vůči věřitelům, které přesahují 300 milionů korun. Byla proto nucena podat na sebe insolvenční návrh, informovaly dnes na webu Hospodářské noviny (HN).

Historie firmy sahá do roku 1777, kdy Josef Franz Anton Fröhlich zřídil ve Varnsdorfu tkalcovskou dílnu. Společnost se specializovala například na výrobu manšestru, dyftýnu nebo sametu. Sortiment doplňovaly oblekové tkaniny či tkaniny pro bytový dekorační textil a lůžkoviny.

"Ekonomická situace dlužníka se opět zhoršila s neočekávaným a razantním nárůstem cen elektřiny a plynu, který započal na konci roku 2021. Zvýšením cen energií se skokově zvýšily náklady na výrobu a na vlastní provoz obchodního závodu dlužníka," uvádí insolvenční návrh podaný ke Krajskému soudu Ústí nad Labem 8. srpna. Společnost s novými klienty vyjednala nové ceny, u dříve sjednaných zakázek se jí však nepodařilo zahrnout vyšší náklady, a proto nebyla schopna udržet svůj provoz v chodu.

Nadále však existují firmy Velveta Varnsdorf a Velveta Textilie, napsaly HN. První se podle obchodního rejstříku zabývá rozvodem tepla a elektřiny či barvením a chemickou úpravou textilií, druhá společnost se věnuje koupi zboží za účelem jeho dalšího prodeje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy