Orbán kritizuje Tuska kvůli postoji k Rusku. Čechy chválí

ČTK ČTK
18. 2. 2015 20:15
Orbán řekl novinářům, že Evropská unie je rozdělená podle toho, jak se chovat vůči Rusku. Maďarsko podle něj zastává podobný názor jako Česko, Slovensko a Rakousko.
Viktor Orbán (vpravo) a Vladimir Putin.
Viktor Orbán (vpravo) a Vladimir Putin. | Foto: Reuters

Budapešť - Maďarský premiér Viktor Orbán ve středu zostřil svoji kritiku těch evropských zemí, které se snaží izolovat Rusko kvůli jeho postupu v krizi na Ukrajině. Za hlavního zastánce této politiky označil prezidenta Evropské unie, bývalého polského premiéra Donalda Tuska, uvedla agentura Reuters.

Orbán řekl novinářům, že Evropská unie je rozdělená podle toho, jak se chovat vůči Rusku. Maďarsko společně s Českem, Slovenskem a Rakouskem jsou podle něho toho názoru, že je třeba s Moskvou spolupracovat.

"Myslíme si, že bez spolupráce s Rusy nemůžeme dosáhnout našich cílů," prohlásil Orbán den poté, co v Budapešti hostil ruského prezidenta Vladimira Putina. Dohodl se s ním kromě jiného na pokračování dodávek ruského plynu Maďarsku, čímž upevnil vazby své země na Moskvu.

Země jako Polsko nebo pobaltské státy a USA se domnívají, že EU s Moskvou kvůli její podpoře proruských separatistů bojujících na východě Ukrajiny spolupracovat nemá. "Rozpor v Evropské unii je hluboký, je strategické povahy," myslí si Orbán, podle kterého je předsedající unijním summitům Tusk "na opačné straně dělící čáry" (než Maďarsko).

Donald Tusk, který polskou vládu vedl do loňského podzimu, patřil k nejhlasitějším zastáncům tvrdších sankcí vůči Rusku a v této politice pokračuje i poté, co premiérské křeslo vyměnil za funkci v čele EU.

Orbán ve čtvrtek míří do Varšavy, kde ho čeká schůzka s Tuskovou nástupkyní Ewou Kopaczovou. Podle šéfa polské diplomacie Grzegorze Schetyny by premiérka se svým maďarským kolegou měla mluvit o budoucnosti spolupráce v rámci EU, včetně energetické solidarity.

"Maďarsko má právo mít suverénní politiku, ale jde o vysoce riskantní hru," řekl ve středu v Polském rozhlase v souvislosti s návštěvou Putina v Budapešti v době války na Ukrajině. "Je to Orbánovo rozhodnutí a on je tím, kdo za to doma v Maďarsku při volbách zaplatí politickou cenu," myslí si polský ministr zahraničí.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Zeman ve středu jmenuje Dörfla předsedou Vrchního soudu v Praze

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenuje Luboše Dörfla novým předsedou Vrchního soudu v Praze. Informaci Českého rozhlasu potvrdil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Dörfl nyní vede ústecký krajský soud, v čele pražského vrchního soudu nahradí Jaroslava Bureše, kterému 2. ledna příštího roku skončí sedmileté funkční období.

Další zprávy