Orbán kritizuje Tuska kvůli postoji k Rusku. Čechy chválí

ČTK ČTK
18. 2. 2015 20:15
Orbán řekl novinářům, že Evropská unie je rozdělená podle toho, jak se chovat vůči Rusku. Maďarsko podle něj zastává podobný názor jako Česko, Slovensko a Rakousko.
Viktor Orbán (vpravo) a Vladimir Putin.
Viktor Orbán (vpravo) a Vladimir Putin. | Foto: Reuters

Budapešť - Maďarský premiér Viktor Orbán ve středu zostřil svoji kritiku těch evropských zemí, které se snaží izolovat Rusko kvůli jeho postupu v krizi na Ukrajině. Za hlavního zastánce této politiky označil prezidenta Evropské unie, bývalého polského premiéra Donalda Tuska, uvedla agentura Reuters.

Orbán řekl novinářům, že Evropská unie je rozdělená podle toho, jak se chovat vůči Rusku. Maďarsko společně s Českem, Slovenskem a Rakouskem jsou podle něho toho názoru, že je třeba s Moskvou spolupracovat.

"Myslíme si, že bez spolupráce s Rusy nemůžeme dosáhnout našich cílů," prohlásil Orbán den poté, co v Budapešti hostil ruského prezidenta Vladimira Putina. Dohodl se s ním kromě jiného na pokračování dodávek ruského plynu Maďarsku, čímž upevnil vazby své země na Moskvu.

Země jako Polsko nebo pobaltské státy a USA se domnívají, že EU s Moskvou kvůli její podpoře proruských separatistů bojujících na východě Ukrajiny spolupracovat nemá. "Rozpor v Evropské unii je hluboký, je strategické povahy," myslí si Orbán, podle kterého je předsedající unijním summitům Tusk "na opačné straně dělící čáry" (než Maďarsko).

Donald Tusk, který polskou vládu vedl do loňského podzimu, patřil k nejhlasitějším zastáncům tvrdších sankcí vůči Rusku a v této politice pokračuje i poté, co premiérské křeslo vyměnil za funkci v čele EU.

Orbán ve čtvrtek míří do Varšavy, kde ho čeká schůzka s Tuskovou nástupkyní Ewou Kopaczovou. Podle šéfa polské diplomacie Grzegorze Schetyny by premiérka se svým maďarským kolegou měla mluvit o budoucnosti spolupráce v rámci EU, včetně energetické solidarity.

"Maďarsko má právo mít suverénní politiku, ale jde o vysoce riskantní hru," řekl ve středu v Polském rozhlase v souvislosti s návštěvou Putina v Budapešti v době války na Ukrajině. "Je to Orbánovo rozhodnutí a on je tím, kdo za to doma v Maďarsku při volbách zaplatí politickou cenu," myslí si polský ministr zahraničí.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Policista, který zabil George Floyda, bude obviněn z vraždy druhého stupně

Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýší obvinění bělošského policisty Dereka Chauvina z vraždy neozbrojeného černocha George Floyda z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Vznesena budou obvinění také proti třem dalším policistům, kteří byli na místě a kteří po incidentu dostali výpověď. Informoval o tom dnes americký list Star Tribune.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu Chauvin skoro devět minut 25. května při zatýkání klečel na krku. Nahrávka incidentu obletěla celý svět a v USA spustila vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě, které v místech provázelo rabování a vandalismus.

Čtyřiačtyřicetiletý Chauvin dostal minulý týden výpověď a byl obviněn z vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně. Nyní ho prokurátor podle tisku chce obvinit z vraždy druhého stupně, za kterou by mohl dostat až 40 let za mřížemi, což je o 15 víc než maximální trest za vraždu třetího stupně.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Sněmovna se zatím nedistancovala od slov Vojtěcha Filipa k legiím

Sněmovna se zatím nedistancovala od výroků svého místopředsedy a šéfa KSČM Vojtěcha Filipa o československých legionářích, jak to požaduje STAN. Debatu dnes poslanci nedokončili. Filip v diskusi opětovně jakékoli pochybení odmítl. Podle něj mohly být jeho výroky zkresleny.

Filip v nedávném rozhovoru pro ruský armádní deník Krasnaja zvezda kritizoval odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z Prahy 6, označil je za "zločinné". Pražské komunální politiky nařkl z neofašismu. Současně pochválil ruskou vládu za to, že nenutí místní úřady, aby svolily k budování pomníků československým legionářům, kteří padli v boji s bolševiky.

"Žádný výrok, který by poškodil dobré jméno československých legií, jsem neřekl. Řekl jsem, že v České republice existují lidé, kteří mají různý názor na československé legie," hájil se Filip.

Zdroj: ČTK
Další zprávy