Evropská bezpečnost závisí na úspěchu Salviniho tvrdé politiky, řekl v Miláně Orbán

ČTK ČTK
28. 8. 2018 19:58
Mattea Salvini je podle Orbána první politik ve Středozemí, který převzal odpovědnost.
Orbán a Salvini na setkání v Miláně
Orbán a Salvini na setkání v Miláně | Foto: Reuters

Milán - Maďarský premiér Viktor Orbán v Miláně podpořil italského ministra vnitra Mattea Salviniho v jeho tvrdém postoji vůči migrantům a řekl mu, aby to nevzdával.

Podle Orbána, který v této věci rovněž proslul jako zastánce tvrdé linie, na tom závisí evropská bezpečnost. Salvini po schůzce s maďarským premiérem uvedl, že nastává historický okamžik pro budoucnost Evropy.

Maďarský premiér italského ministra pochválil za jeho migrační politiku a řekl, že Salvini je "první politik ve Středozemí, který převzal odpovědnost", když se snaží zastavit migranty plující přes moře z Afriky do Evropy.

"Nesmíte to vzdát, stojíme za vámi ve snaze bránit italské námořní hranice," řekl Orbán. "Evropská bezpečnost závisí na vašem úspěchu," dodal.

Orbán připomněl, že i on sám se stal před několika lety terčem kritiky, když "ukázal, že hranice se dají chránit".

Maďarsko v době masové vlny do Evropy balkánskou cestou postavilo na svých hranicích v roce 2015 plot, aby vlnu zastavilo. Po něm pak začaly zpřísňovat kontroly na hranicích i další evropské země.

"Jsme velmi blízko historického bodu obratu pro budoucnost Evropy: dnes začala série schůzek a budou další," citovala Salviniho agentura ANSA, aniž to blíže upřesnila.

O migraci v Itálii jednal i premiér Andrej Babiš s italským premiérem Giuseppem Contem. Babiš po jednání s Contem řekl, že řešením migračního problému je finanční podpora státům, jako je Itálie, zemím severní Afriky a africkým státům, odkud migranti přicházejí.

Agentura ANSA také přinesla Orbánovo vyjádření na adresu Salviniho před jejich setkáním. Maďarský premiér označil Salviniho za hrdinu. "Rád ho potkám osobně, je to můj hrdina," řekl Orbán novinářům, když opouštěl po obědě milánskou restauraci.

Dodal, že je jeho velkým obdivovatelem, ale že má i nějaké zkušenosti, které mu snad může předat. Salvini Orbánovo vyjádření označil za "moudrá slova", uvedla agentura ANSA.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy