Orbán brání "otrocký zákon", protestům odmítá ustoupit. Za vše podle něj může Soros

Martin Novák Martin Novák
18. 12. 2018 19:03
Maďarskem zmítá odpor vůči novele, která zaměstnavatelům umožňuje chtít po zaměstnancích až 400 hodin neplacených přesčasů ročně. Dosud to bylo jen 250, v České republice dokonce 150. K opozici a demonstrantům se nyní přidaly i odbory.
Protest v Maďarsku proti tzv. otrockému zákonu.
Protest v Maďarsku proti tzv. otrockému zákonu. | Foto: Reuters

Šéf maďarské odborové centrály ASzSz Tamás Székely pohrozil generální stávkou v případě, že prezident János Áder novelu "zákona o otroctví", jak se mu v zemi přezdívá, podepíše.

Prezident zatím neřekl, zda tak učiní. Očekává se ale, že spíš ano. Má dobré vztahy s premiérem Viktorem Orbánem a byl i nominován za jeho stranu Fidesz. Zatím se ještě nikdy Orbánovi otevřeně nepostavil.

Podle agentury Bloomberg se maďarská ekonomika potýká s nedostatkem pracovních sil a novela zákona o přesčasech je pokusem jej řešit.

Lidé jsou ale proti, jak například ukázal průzkum agentury Republikon Intézet, podle kterého se změna nelíbí 83 procentům obyvatel země. V posledních dnech tak řada z nich vyšla do ulic.

Po sérii demonstrací v Budapešti plánuje opozice další velký mítink na pátek. Na delší dobu poslední, protože samozřejmě i v Maďarsku pak začínají Vánoce. Páteční shromáždění tak bude testem, kolik lidí dokážou odpůrci premiéra Viktora Orbána dostat do ulic v chladném počasí a těsně před svátky. Ze série demonstrací byla zatím největší ta pondělní. Sešlo se 15 tisíc lidí.

Za vše může Soros

Premiér má však na své straně většinu médií. Veřejnoprávní televize informovala o protestech až na konci týdne, a i tak uprostřed hlavní večerní zpravodajské relace. Demonstrovalo se proto i před budovou televize, kterou Orbánovi odpůrci považují za "hlásnou troubu vlády".

Orbánova vláda, která má v parlamentu dvoutřetinovou ústavní většinu a může měnit zákony bez ohledu na názory kohokoliv z opozice, zatím obviňuje ze zorganizování protestů amerického finančníka maďarského původu George Sorose. Toho Orbán už několik let vykresluje jako svého hlavního odpůrce a tvrdí, že Soros se podílí na podpoře migrace do Evropy.

"Je vcelku jasné, že za protesty je Sorosova síť. Demonstranti a opoziční poslanci záměrně provokují policisty, aby do světa dostali špatné zprávy o Maďarsku," řekl Balázs Hidvéghi, mluvčí vládní strany Fidesz.

"Protesty jsou projevem agresivity malé menšiny," uvedl pro veřejnoprávní rozhlas šéf úřadu vlády Gergely Gulyás.

Boj proti migraci na prvním místě

Orbán vládne nepřetržitě od roku 2010, vyhrál troje volby za sebou. V posledních třech letech sází ve své politice především na tvrdý odpor vůči migraci. Tvrdí, že ta představuje pro Maďarsko bezpečnostní hrozbu a ohrožuje jeho křesťanskou kulturu. Tento program, jehož součástí byla i stavba plotu na hranicích se Srbskem a Chorvatskem, mu v loňských volbách vynesl téměř polovinu veškerých odevzdaných hlasů.

Svoji politiku potvrdil i ve středu na fóru Afrika-Evropa, které hostil ve Vídni rakouský kancléř Sebastian Kurz. "Nechceme migraci do Maďarska. Nepodepíšeme žádnou dohodu, která uznává, podporuje, podněcuje nebo financuje migraci na mezinárodní úrovni," prohlásil maďarský premiér.

Podívejte se, jak ostraha vyvlekla maďarského opozičního poslance z budovy veřejnoprávní televize

Ostraha vyvedla maďarského opozičního poslance z budovy televize násilím | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Řecko schválilo zákon protim demonstracím, tisíce lidé proti němu protestují

Řecký parlament dnes schválil zákon regulující pouliční demonstrace, proti kterému v centru Atén zároveň protestovaly tisíce lidí. Legislativu navrhla řecká konzervativní vláda, podle které časté demonstrace ohrožují veřejnou bezpečnost a mají negativní dopady na obchod, píše agentura Reuters.

Před parlamentní budovou proti právní úpravě demonstrovalo okolo 10 000 lidí. Od hlavního davu se oddělila skupina manifestantů, která na dohlížející policii házela zápalné lahve. Bezpečnostní složky proti nim zakročily slzným plynem.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Někdejší Trumpův právník Cohen znovu nastoupil do vězení

Někdejší právník amerického prezidenta Donalda Trumpa Michael Cohen znovu nastoupil do vězení poté, co jej v květnu úřady propustily do domácího vězení kvůli obavám, že by mohl přijít do styku s lidmi nakaženými koronavirem. Americké úřady podle Cohenova právníka došly k závěru, že někdejší Trumpův důvěrník porušil podmínky, na jejichž základě byl propuštěn do domácího vězení, napsal server televize CNBC.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Americké úřady se bojí, že by se Epsteinova přítelkyně mohla po svém zatčení zabít. Nosí proto i oblek z papíru

Americké federální úřady se obávají, že by dlouholetá přítelkyně zesnulého finančníka Jeffreyho Epsteina Ghislaine Maxwellová mohla po svém zatčení spáchat ve vězení sebevraždu. Sebrali jí proto veškeré látkové oblečení a povlečení a dali jí namísto toho oblek z papíru, napsala agentura AP s odkazem na nejmenovaný informovaný zdroj.

Maxwellová je nyní ve federální věznici ve městě New York. Tamní vězeňská služba přitom přijala výjimečná opatření, jejichž cílem je zajistit, aby si zadržená neublížila sama nebo ji nenapadli spoluvězni, uvedl zdroj AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy