Opportunity zřejmě našla nesporný důkaz o vodě na Marsu

Petr Jemelka Petr Jemelka
10. 6. 2013 22:30
Sonda objevila horniny s obsahem jílových minerálů - ty vznikají působením vody
Rover Opportunity už posílá domů cenné informace devět let.
Rover Opportunity už posílá domů cenné informace devět let. | Foto: NASA/JPL/Cornell University

Pasadena (USA) - Marťanské vozítko Opportunity zřejmě našlo definitivní důkaz, že se na povrchu rudé planety kdysi skutečně vyskytovala voda v kapalném skupenství.

Při analýze hornin ze skály Esperance totiž sonda narazila na jílové minerály, které vypovídají o tom, že je dlouhodobě omývala voda.

Pokud se výsledky prvotního měření potvrdí, půjde o dosud nejjasnější důkaz vody na povrchu rudé planety a největší objev, jež Opportunity za devět let trvání mise učinila.

Podobný nález sice není první svého druhu, sonda amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) ale dosud nenašla vzorek s tak vysokým obsahem minerálů.

"Pátrá sice o důkazech o existenci vody na Marsu už od roku 2004, povětšinou ale objevila důkazy o někdejší přítomnosti tekutiny s nízkou PH, tedy spíš o kyselině sírové než o vodě. Jílové minerály ale vznikají až při neutrálních hodnotách PH, takže tady už hovoříme o vodě, jež by se dala pít a která je mnohem příhodnější pro procesy vedoucí ke vzniku života," vysvětlil BBC šéf výzkumu mise Opportunity Steve Squyres.

Mars očima Opportunity:

Přítomnost jílových minerálů je každopádně přímým důkazem toho, že byl Mars před miliony let úplně jiným místem - mnohem teplejším a vlhčím.

NASA hodlá rekonstruovat podmínky pohostinného Marsu

Po nálezu v lokalitě Cape York nyní řízení mise v Pasadeně rozhodlo, že se Opportunity přesune na místo nazývané Solander Point, kde by mohlo najít a analyzovat horniny z větší hloubky.

Cílem není jen vytvoření představy o tom, jak Mars kdysi vypadal. Vědci doufají, že se jim podaří na základě geologického výzkumu prastaré marťanské podmínky znovu nastolit, i když prozatím jen v počítačovém modelu.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

"Možná bychom se mohli pokusit zrekonstruovat podmínky, jež tehdy panovaly, včetně řek, jezer, pramenů nebo čehokoliv," prohlásil zástupce šéfa výzkumu Ray Arvidson.

Opportunity stále objevuje, přestože už měla být dávno v důchodu. Když totiž v lednu 2004 na Marsu přistála, doufala NASA, že bude pracovat 90 marťanských dní, sonda už jich ale přes problémy se solárními panely a pamětí brzy překoná 3300. Den na rudé planetě trvá 24 hodin, 39 minut a 35 vteřin.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Ajax ukončil kontrakt s Nourim, jenž má poškozený mozek

Ajax Amsterodam ukončil kontrakt s někdejším velkým fotbalovým talentem Abdelhakem Nourim, jenž má po prodělaném infarktu během přípravného utkání v roce 2017 trvale poškozený mozek. Nizozemská média uvedla, že Ajax od té doby Nouriho stále platí, ale vzhledem k tomu, že se smlouva díky klauzuli měla 1. července automaticky prodloužit, kontrakt nyní klub vypověděl.

Deník De Telegraaf uvedl, že Ajax jedná s Nouriho rodinou o kompenzaci pro bývalého hráče, jenž byl nedávno po letech v nemocnici propuštěn do domácí péče. Stav dvaadvacetiletého bývalého záložníka se mírně zlepšuje, ale je upoután na lůžko a odkázán na pomoc druhých.

Velký fotbalový talent zkolaboval v červenci 2017 během přípravného utkání Ajaxu proti Werderu Brémy. Navzdory tomu, že byl na hřišti oživen a letecky přepraven do nemocnice, utrpěl vážné poškození mozku.

Po tlaku ze strany rodiny Ajax v roce 2018 uznal, že nese za Nouriho zdravotní stav zodpovědnost, neboť kvůli pozdnímu použití defibrilátoru nebyl fotbalistův mozek dlouho zásobován kyslíkem.

Nourimu, jenž se narodil v Amsterodamu marockým rodičům, byla předpovídána velká fotbalová budoucnost. Pravidelně nastupoval za mládežnické reprezentační týmy a v sezoně 2016/17 si zahrál patnáct zápasů v různých soutěžích za áčko Ajaxu.

před 1 hodinou

Soud potvrdil mladíkovi osmnáct let vězení za vraždu spolužačky

Devatenáctiletý Daniel Miarko si odpyká 18 let ve vězení za to, že loni na Plzeňsku ubodal svou bývalou spolužačku. Trest mu potvrdil pražský vrchní soud, který zamítl jeho odvolání. Motivem vraždy byla msta za to, že dívka neopětovala mladíkovy milostné city. Rodině své oběti musí Miarko uhradit pět milionů korun za způsobenou újmu.

Obhájci zpochybňovali, že byl Miarko v době činu příčetný, a usilovali o to, aby ho soud poslal do detenčního ústavu namísto do vězení. "V žádném případě není na místě upustit od potrestání u takto závažného, připraveného, promyšleného trestného činu a nařídit toliko zabezpečovací detenci," reagoval předseda odvolacího senátu Martin Zelenka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy