Opportunity zřejmě našla nesporný důkaz o vodě na Marsu

Petr Jemelka Petr Jemelka
10. 6. 2013 22:30
Sonda objevila horniny s obsahem jílových minerálů - ty vznikají působením vody
Rover Opportunity už posílá domů cenné informace devět let.
Rover Opportunity už posílá domů cenné informace devět let. | Foto: NASA/JPL/Cornell University

Pasadena (USA) - Marťanské vozítko Opportunity zřejmě našlo definitivní důkaz, že se na povrchu rudé planety kdysi skutečně vyskytovala voda v kapalném skupenství.

Při analýze hornin ze skály Esperance totiž sonda narazila na jílové minerály, které vypovídají o tom, že je dlouhodobě omývala voda.

Pokud se výsledky prvotního měření potvrdí, půjde o dosud nejjasnější důkaz vody na povrchu rudé planety a největší objev, jež Opportunity za devět let trvání mise učinila.

Podobný nález sice není první svého druhu, sonda amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) ale dosud nenašla vzorek s tak vysokým obsahem minerálů.

"Pátrá sice o důkazech o existenci vody na Marsu už od roku 2004, povětšinou ale objevila důkazy o někdejší přítomnosti tekutiny s nízkou PH, tedy spíš o kyselině sírové než o vodě. Jílové minerály ale vznikají až při neutrálních hodnotách PH, takže tady už hovoříme o vodě, jež by se dala pít a která je mnohem příhodnější pro procesy vedoucí ke vzniku života," vysvětlil BBC šéf výzkumu mise Opportunity Steve Squyres.

Mars očima Opportunity:

Přítomnost jílových minerálů je každopádně přímým důkazem toho, že byl Mars před miliony let úplně jiným místem - mnohem teplejším a vlhčím.

NASA hodlá rekonstruovat podmínky pohostinného Marsu

Po nálezu v lokalitě Cape York nyní řízení mise v Pasadeně rozhodlo, že se Opportunity přesune na místo nazývané Solander Point, kde by mohlo najít a analyzovat horniny z větší hloubky.

Cílem není jen vytvoření představy o tom, jak Mars kdysi vypadal. Vědci doufají, že se jim podaří na základě geologického výzkumu prastaré marťanské podmínky znovu nastolit, i když prozatím jen v počítačovém modelu.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

"Možná bychom se mohli pokusit zrekonstruovat podmínky, jež tehdy panovaly, včetně řek, jezer, pramenů nebo čehokoliv," prohlásil zástupce šéfa výzkumu Ray Arvidson.

Opportunity stále objevuje, přestože už měla být dávno v důchodu. Když totiž v lednu 2004 na Marsu přistála, doufala NASA, že bude pracovat 90 marťanských dní, sonda už jich ale přes problémy se solárními panely a pamětí brzy překoná 3300. Den na rudé planetě trvá 24 hodin, 39 minut a 35 vteřin.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy