Opozice neuspěla, Řecko je o krok blíže předčasným volbám

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
24. 8. 2015 11:09
Šanci nyní zřejmě dostane Lidová jednota, což je nově vzniklá strana, kterou vytvořili odpadlíci Syrizy.
Řecký prezident Prokopis Pavlopulos (vpravo) a lídr Nové demokracie Evangelos Meimarakis.
Řecký prezident Prokopis Pavlopulos (vpravo) a lídr Nové demokracie Evangelos Meimarakis. | Foto: Reuters

Atény - Evangelos Meimarakis podle předpokladů neuspěl ve své snaze sestavit novou řeckou vládu a zabránit tak konání předčasných voleb.

Vůdce opoziční Nové demokracie v pondělí formálně vrátil prezidentovi Prokopisi Pavlopulosovi mandát, jímž byl pověřen v pátek.

Třídenní šanci na sestavení vlády nyní dostane zřejmě Lidová jednota, kterou založili odpadlíci z hnutí Syriza.

Ústava totiž předpokládá, že jestliže vláda podá do roka po svém ustavení demisi, mají mít možnost sestavit jinou vládu postupně druhá a třetí nejúspěšnější parlamentní strany.

Volby v lednu vyhrála Syriza dosavadního premiéra Alexise Tsiprase, Nová demokracie skončila druhá a na třetím místě byl nacionalistický Zlatý úsvit.

Nově vzniklá Lidová jednota má ale 25 poslanců, tedy více hlasů než nacionalisté, proto by podle některých měla mandát dostat právě ona.

Úspěch jednoty v hledání koaličního partnera se ale nepředpokládá. V případě, že se novou koalici sestavit nepodaří, bude rozpuštěn parlament a příští měsíc se budou konat volby.

Nejpozději v pátek by tak měl prezident přijmout formálně Tsiprasovu demisi a pak jmenovat úřednickou vládu v čele s šéfkou nejvyššího soudu. Na přípravu voleb zbudou asi tři týdny.

 

Právě se děje

před 5 minutami

U Břeclavi se srazil nákladní vůz s dodávkou. Havárie uzavřela dálnici D2 u slovenských hranic

Srážka nákladního auta a dodávky uzavřela u hranic se Slovenskem dálnici D2 ve směru na Brno. Nehoda je se zraněním, zasahují u ní záchranáři. Vyplývá to z informací policie a Národního dopravního informačního centra (NDIC). Auta se srazila na 56. kilometru D2 kolem 06:00, dálnice mezi státní hranicí a exitem 48 u Břeclavi se uzavřela o půl hodinu později.

Zdroj: ČTK
Další zprávy