Opěvování Saddáma stálo místo iráckého úředníka

ČTK ČTK
18. 4. 2015 18:07
Zapomenutá kompromitující nahrávka zlomila vaz vysokého úředníka v Iráku, který na ni oslavoval bývalého prezidenta.
Saddám Husajn.
Saddám Husajn. | Foto: Aktuálně.cz

Bagdád - Mluvčí iráckého předsedy vlády Rafíd Džaburí odstoupil z funkce poté, co se na internetu objevil 15 let starý videozáznam, ve kterém zpíval píseň oslavující bývalého iráckého prezidenta Saddáma Husajna. Informovala o tom dnes agentura AFP.

"Nechtěl jsem již déle zatěžovat úřad ministerského předsedy. Požádal jsem proto o zproštění úřadu a moje žádost byla přijata," uvedl na internetu Džaburí, který v minulosti působil jako novinář britské stanice BBC. Mluvčím iráckého premiéra se stal před necelým půlrokem.

Saddáme Husajne, tvoji nepřátelé padnou a ty vytrváš!

V písni, která se objevila na internetu, zpívá o někdejším iráckém diktátorovi jako o "meči spravedlnosti proti zlu" a prohlašuje: "Ó, Saddáme Husajne, tvoji nepřátelé padnou a ty vytrváš".

Džaburí se v pátek pokusil věc vysvětlit. Uvedl, že píseň zpíval před více než 15 lety, kdy byl "mladý a bez rozumu" a musel se "podřídit požadavkům tehdejšího života". Členem Saddámovy strany Baas ale prý tehdy nebyl.

Režim prezidenta Saddáma Husajna se zhroutil v dubnu 2003 krátce po invazi země armádou USA a Británie. Husajn stál v čele země od roku 1979.

 

Právě se děje

Další zprávy