Opěvování Saddáma stálo místo iráckého úředníka

ČTK ČTK
18. 4. 2015 18:07
Zapomenutá kompromitující nahrávka zlomila vaz vysokého úředníka v Iráku, který na ni oslavoval bývalého prezidenta.
Saddám Husajn.
Saddám Husajn. | Foto: Aktuálně.cz

Bagdád - Mluvčí iráckého předsedy vlády Rafíd Džaburí odstoupil z funkce poté, co se na internetu objevil 15 let starý videozáznam, ve kterém zpíval píseň oslavující bývalého iráckého prezidenta Saddáma Husajna. Informovala o tom dnes agentura AFP.

"Nechtěl jsem již déle zatěžovat úřad ministerského předsedy. Požádal jsem proto o zproštění úřadu a moje žádost byla přijata," uvedl na internetu Džaburí, který v minulosti působil jako novinář britské stanice BBC. Mluvčím iráckého premiéra se stal před necelým půlrokem.

Saddáme Husajne, tvoji nepřátelé padnou a ty vytrváš!

V písni, která se objevila na internetu, zpívá o někdejším iráckém diktátorovi jako o "meči spravedlnosti proti zlu" a prohlašuje: "Ó, Saddáme Husajne, tvoji nepřátelé padnou a ty vytrváš".

Džaburí se v pátek pokusil věc vysvětlit. Uvedl, že píseň zpíval před více než 15 lety, kdy byl "mladý a bez rozumu" a musel se "podřídit požadavkům tehdejšího života". Členem Saddámovy strany Baas ale prý tehdy nebyl.

Režim prezidenta Saddáma Husajna se zhroutil v dubnu 2003 krátce po invazi země armádou USA a Británie. Husajn stál v čele země od roku 1979.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni.

Informovala o tom mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Policie dopravu z obou směrů odkláněla zhruba dvě hodiny na objízdné trasy, kolem 22:00 byla silnice opět průjezdná.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při srážce vlaku s kamionem na nechráněném přejezdu na Nymbursku se zranily tři děti, jedno z nich těžce

Při páteční odpolední srážce osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu v Běrunicích na Nymbursku se zranily tři děti. Jedno z nich těžce, další středně těžce a jedno lehce.

Celkem záchranná služba ošetřila a odvezla do nemocnice pět lidí, všichni byli z vlaku, řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová. Škodu vyšetřovatelé vyčíslili na více než tři miliony korun.

Nehoda se stala na přejezdu, který není chráněn závorami, je vybaven výstražným křížem a značkou stop.

Další zprávy