Osvobození Mosulu provázejí potíže, postup proti Islámskému státu zastavil hustý déšť

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
30. 3. 2016 7:31
Podle vůdce kurdských pešmergů musela irácká armáda v pondělí pozastavit své akce jižně od Mosulu kvůli špatnému počasí, zejména hustému dešti. Operace na osvobození města, které IS zabral v červnu 2014, začala minulý čtvrtek. Na islamisty tlačí jejich nepřátelé také v Sýrii, tento víkend IS ztratil kontrolu nad syrským historickým městem Palmýra. Společnost IHS Jane’s 360 zabývající se bezpečnostní problematikou v polovině března vydala zprávu, v níž tvrdí, že IS ztratil od vyhlášení chalífátu více než pětinu z území, které kontroloval. Třetinu z toho tento rok.
Iráčtí vojáci nedaleko Mosulu. Ilustrační foto.
Iráčtí vojáci nedaleko Mosulu. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Mosul - Rozsáhlou operaci na osvobození severoiráckého Mosulu z rukou džihádistů stále provázejí problémy. Nejprve si irácká armáda - podporovaná na zemi Kurdy a ze vzduchu Američany - stěžovala, že ji zpomalují miny a sebevražední atentátníci. Nyní jim nepřeje ani příroda.

Vůdce kurdských pešmergů Zadar Fessani v pondělí pro server Iraqi News uvedl, že vojenské akce jižně od města musely být pozastaveny kvůli špatnému počasí a "silnému dešti v dané oblasti".

Zároveň ale připomněl, že se iráckým jednotkám minulý týden podařilo převzít kontrolu nad třemi vesnicemi na předměstí města Machmúr východně od Mosulu. Operace na osvobození města, které teroristická organizace Islámský stát (IS) zabrala v červnu 2014, začala ve čtvrtek.

IS je pod tlakem na více frontách

Islamisté jsou nicméně pod tlakem nejen v Iráku, ale i v Sýrii. O víkendu ztratili kontrolu nad syrským historickým městem Palmýra, z něhož je vyhnala vojska prezidenta Bašára Asada podporovaná ruskými letadly.

Ztráta Palmýry je pro džihádistickou organizaci jedním z nejtěžších políčků od doby, co její vůdce Abú Bakr Bagdádí v červnu 2014 vyhlásil samozvaný chalífát. Asadovi může vítězství naopak pomoct posílit jeho pozici na mezinárodním poli.

"Celosvětově dochází ke sbližování názorů na to, že Islámskému státu je skutečně potřeba se postavit. Palmýra představuje strategickou porážku pro IS a strategické vítězství pro Asada a (ruského prezidenta Vladimira) Putina," řekl agentuře Reuters odborník na Blízký východ z prestižní London School of Economics Fawaz Gerges. "Hodí se to do Asadova tvrzení, že Sýrie je hrází proti Islámskému státu."

IS v posledních měsících utrpěl řadu proher. Před čtvrt rokem islamisté přišli o irácké Ramádí, v únoru pak o Tikrít nebo syrské al-Šadádí. Prohru zaznamenali i v oblastech v okolí Dajr al-Zaúru a Rakky, která - spolu s Mosulem - tvoří mocenskou linii mezi dvěma nejvýznačnějšími baštami islamistů.

IS už přišel o pětinu území, které ovládal

Společnost IHS Jane’s 360, zabývající se bezpečnostní problematikou, v polovině března vydala zprávu, v níž tvrdí, že IS ztratil od vyhlášení chalífátu více než pětinu z území, které kontroloval. O 14 procent území přišel v loňském roce, o osm dalších jen za poslední tři měsíce.

Právě při svém postupu k Palmýře a Ramádí v létě 2015 přitom IS přišel o rozsáhlá území v severní Sýrii i o kontrolu nad významným syrsko-tureckým přechodem Tal Abjád, odkud je vytlačili Kurdové a umírněná syrská opozice.

Tal Abjád byl branou, kterou islamisté vozili zásoby a nové bojovníky z Turecka do své "metropole" Rakky. Právě ztráta pohraničního města podle společnosti IHS přispěla k finančním potížím džihádistické organizace.

"Po ztrátě Tal Abjádu začala IHS zaznamenávat náznaky toho, že má Islámský stát finanční potíže. Mezi nimi například zvyšování různých daní, zvýšení nákladů na 'státem' řízené služby a výrazné škrty ve výši až 50 procent mezd vyplácených bojovníkům IS," uvedla společnost s tím, že finanční potíže dále zhoršovaly nálety koalice vedené USA i Ruskem.

Ještě ke konci roku 2014 přitom IS ovládal území o velikosti Velké Británie, třetinu Iráku a třetinu Sýrie. Z velké části šlo o pouštní řídce obývané oblasti, přesto islamisté ovládali asi devět milionů lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy