Rekonstrukce tajné mise: Agenti přijeli z různých míst, po explozi zmizeli v Rusku

Helena Truchlá Denis Chripák Helena Truchlá, Denis Chripák
23. 4. 2021 14:41
V obrovskou roztržku mezi Českem a Ruskem vyústilo zjištění úřadů, že výbuch muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014 mají na svědomí agenti ruské vojenské rozvědky GRU. Utajované operace se jich zúčastnilo šest, včetně velitele jednotky 21955, generála Andreje Averjanova. Přicestovali do Česka v říjnu 2014 z několika míst a pobývali v Praze i Ostravě. Nabízíme schéma celé operace.
Praha Ostrava Vídeň Budapešť Vrbětice 112 km2 hod. autem 300 km3,5 hod. autem 13. října 370 km4 hod. autem 13. října 400 km5 hod. autem ??? výbuch muničníhoskladu číslo 16 16. října 9:25 Averjanov Ježov Miškin Čepiga Kalinin Kapinos Gebrev MOSKVA Mocná tajnáslužba GRU

Andrej Averjanov

alias Andrej Overjanov


 • generálmajor, velitel jednotky 29155 i vrbětické operace, zástupce šéfa celé GRU
 • má přímé spojení s Kremlem
 • do Vídně přiletěl z Moskvy v letadle ruského dopravce Aeroflot 13. října, zpět do Ruska odletěl 16. října večer
 • Nikolaj Ježov

  alias Nikolaj Kononichin


 • člen jednotky 29155, podílel se na přípravě otravy bulharského obchodníka se zbraněmi Emiliana Gebreva
 • do Vídně přiletěl z Moskvy 11. října, zpět do Ruska se vrátil až 3. listopadu. Není jasné, co dělal a kde byl do té doby
 • Alexandr Miškin

  alias Alexandr Petrov

  alias Nikolaj Popa


 • plukovník, držitel nejvyššího státního vyznamenání Hrdina Ruské federace
 • vojenský lékař, jeden z travičů Sergeje Skripala v Salisbury v roce 2018
 • vystupuje pod krytím prodejce sportovní výživy
 • pod moldavským pseudonymem Popa měl povolení ke vstupu do vrbětického skladu v době výbuchu
 • do Prahy přiletěl z Moskvy 11. října, zpět do Ruska se vrátil z Vídně 16. října letem v 10:05
 • Anatolij Čepiga

  alias Ruslan Boširov

  alias Ruslan Tabarov


 • plukovník, držitel nejvyššího státního vyznamenání Hrdina Ruské federace, jeden z travičů Sergeje Skripala v Salisbury v roce 2018
 • vystupuje pod krytím prodejce sportovní výživy
 • pod tádžickým pseudonymem Tabarov měl povolení ke vstupu do vrbětického skladu v době výbuchu
 • do Prahy přiletěl z Moskvy 11. října, zpět do Ruska se vrátil z Vídně 16. října letem v 10:05
 • Jevgenij Kalinin


 • cestoval pod svým pravým jménem, oficiálně v rámci pracovní cesty na ruskou ambasádu v Maďarsku
 • z Moskvy do Budapešti přiletěl 10. října, podrobnosti o přesném datu cesty do Ostravy nebo o návratu do Ruska nejsou známy
 • Alexej Kapinos


 • cestoval pod svým pravým jménem, oficiálně v rámci pracovní cesty na ruskou ambasádu v Maďarsku
 • z Moskvy do Budapešti přiletěl 10. října, podrobnosti o přesném datu cesty do Ostravy nebo o návratu do Ruska nejsou známy
 • Emilijan Gebrev


 • bulharský obchodník se zbraněmi, munice z Vrbětic měla být určená jemu
 • jeho firma EMCO nejspíš dodává zbraně ukrajinské vládě a armádě
 • v roce 2015 se ho členové GRU pokusili dvakrát otrávit, došlo i k explozím muničních skladů v Bulharsku
 • popírá, že by zbraně z Vrbětic byly určené pro vývoz na Ukrajinu
 • MOSKVA

  Mocná tajná služba GRU


  Ruská vojenská rozvědka GRU (celým názvem Hlavní správa generálního štábu Ozbrojených sil Ruské federace) sídlí na adrese Choroševskoje šosse 76B. Její součástí je tajná jednotka 21955, která se zaměřuje na podvratné operace v zahraničí. Podle českých vyšetřovatelů stojí i za výbuchy muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku.

  Elitní oddíl existuje nejspíš od roku 2009, na veřejnost o něm pronikly první informace až o 10 let později. Podle deníku New York Times je cílem jednotky 21955 destabilizace zbytku Evropy. Slouží v ní veteráni válek v Afghánistánu, Čečensku, na Balkáně i na Ukrajině.

  V rámci této jednotky pak působí ještě zvláštní elitní tým asi 30 mužů. Ti se kromě otravy Sergeje Skripala, výbuchů ve Vrběticích a pokusu o zabití Emilijana Gebreva snažili provést státní převrat v Černé Hoře v roce 2016 a úřady prošetřují možnost, že byli zapojení do katalánského referenda o nezávislosti v roce 2014. Moskva všechna obvinění popírá.

  Muniční sklad


  Sklad číslo 16 ve Vrběticích explodoval 16. října 2014 v 9.25 hodin. Zahynuli dva zkušení zbrojíři - Vratislav Havránek a Luděk Petřík.

  Druhý sklad číslo 12 pak explodoval 3. prosince téhož roku. Oba sklady si pronajímala ostravská firma Imex Group.

  Zdroj dat: Bellingcat

  Zdroj snímků: Bellingcat, Reuters, ČTK, Wikimedia Commons

   

  Právě se děje

  před 53 minutami

  Sněmovna žádá vládu o další kroky proti "vyvádění" povolenek z Liberty Ostrava

  Sněmovna v souvislosti s prodejem emisních povolenek z hutní firmy Liberty Ostrava žádá vládu mimo jiné o to, aby podnikla kroky proti vyvádění povolenek pro potřeby jiných společností ve skupině GFG, do níž ostravská firma spadá.

  Sněmovna také žádá vládu, aby prostřednictvím úřadů prověřila transakce spojené s prodejem povolenek a s poskytnutým úvěrem, za který se v rámci protipandemické pomoci zaručila Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP). Vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) poslancům řekl, že úřady již dodržování podmínek poskytnutí úvěru i záruky za něj prověřují.

  Žádosti vládě Sněmovna schválila ve svém usnesení, které na návrh Leo Luzara (KSČM) přijala v rámci projednávání informace ministra Havlíčka o situaci v ocelářském průmyslu. Debatu vyvolal nedávný prodej emisních povolenek z Liberty Ostrava jejímu sesterskému podniku v Rumunsku. Huť si v minulých letech povolenky šetřila, chce je využít k financování nezbytné modernizace. Prodej povolenek vyvolal protesty odborářů, kteří se obávali vyvádění peněz z firmy.

  Sněmovna také žádá vládu, aby prostřednictvím ministra zahraničních věcí Jakuba Kulhánka (ČSSD) kontaktovala představitele britské vlády se žádostí o intervenci u vlastníka Liberty Ostrava ve věci dodržení slibů a závazků. Má jít o sliby a závazky dané české vládě při převzetí firmy od předchozího vlastníka. Liberty Ostrava patří od roku 2019 do Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty.

  před 1 hodinou

  Rakousko vyjádřilo Česku podporu v kauze Vrbětice, další kroky má nejprve projednat EU

  Rakousko, stejně jako všechny členské státy Evropské unie, stojí solidárně za Českou republikou v souvislosti s kauzou Vrbětice. Na čtvrteční tiskové konferenci po jednání s českým ministrem zahraničí Jakubem Kulhánkem (ČSSD) v Praze to řekl šéf rakouské diplomacie Alexander Schallenberg. Další možné kroky budou podle něj nejprve probrány na zasedání Evropské rady v Bruselu.

  "Nabídli jsme zcela konkrétní podporu třeba prostřednictvím rakouského velvyslanectví v Moskvě, aby bylo možné nadále udržet provoz a fungování úřadů," řekl Schallenberg. Kulhánek také poděkoval za to, že rakouští diplomaté pomáhali při vyjednávání společného stanoviska EU na podporu ČR.

  Na dotaz, zda by mohlo Rakousko přistoupit i k dalším krokům typu vyhoštění pracovníků ambasády, Schallenberg odpověděl, že je důležité, aby EU hovořila jedním hlasem. "Jsme vnímáni, pokud jsme jednotní a hovoříme společně. Veškeré další kroky a opatření se budou probírat nejprve v Bruselu na zasedání Evropské rady. Pokud se takové činy staly a Česká republika jasně vysvětlí jejich pozadí, zaslouží si naši plnou solidaritu," poznamenal ministr.

  Některé země, například Slovensko či pobaltské státy, vyjádřily Česku solidaritu vyhoštěním ruských diplomatů. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) v neděli v České televizi uvedl, že očekává další kroky i od dalších zemí, zmínil například Británii nebo Německo.

  Zdroj: ČTK
  Další zprávy