Operace USA proti Islámskému státu má jméno. Prý je mdlé

ČTK ČTK
15. 10. 2014 23:10
Americké vojenské operace rutinně dostávají oficiální jména - jméno té nynější je Inherent Resolve. Jeden z důvodů je administrativní, ale názvy operací mají rovněž povzbudit veřejnost k podpoře akcí.
Nálety jsou podle Kurdů neúčinné. Na snímku americké bombardéry F-18 nad Sýrií.
Nálety jsou podle Kurdů neúčinné. Na snímku americké bombardéry F-18 nad Sýrií. | Foto: Reuters

Washington - Americká vojenská operace v Iráku a Sýrii proti radikálům z hnutí Islámský stát (IS) dostala po několika měsících jméno Inherent Resolve, což je možné přeložit jako Bytostné odhodlání.

Inherent Resolve je ale podle agentury AP mdlý název, který není vůbec rázný, jako byla například operace Pouštní bouře, při které mezinárodní koalice vyhnala z Kuvajtu irácké okupační vojsko.

Šéf generálního štábu USA Martin Dempsey učinil konečné rozhodnutí, uvedl k výběru jména bez dalších podrobností Dempseyho mluvčí Ed Thomas. Podle komentátorů nedramatické jméno může naznačovat přístup prezidenta Baracka Obamy. Podle armádního velení název Inherent Resolve ale "odráží neochvějné odhodlání a hluboké závazky Spojených států a jeho spojenců zničit IS, který pro region i mezinárodní společenství představuje hrozbu".

Americké vojenské operace rutinně dostávají oficiální jména. Jeden z důvodů je čistě administrativní. Názvy operací mají ale rovněž povzbudit veřejnost k podpoře akcí.

Spojené státy stojí v čele mezinárodní koalice, která se snaží zastavit postup IS. Radikálové ovládají rozsáhlá území v Sýrii a Iráku. V Iráku se k Washingtonu zatím přidaly Británie, Francie, Dánsko, Nizozemsko, Belgie či Kanada.

V Sýrii je to několik arabských zemí, zatímco Francie svou vojenskou účast v této zemi zvažuje. USA začaly s pozorovacími lety nad oblastmi ovládanými IS v červnu, později přikročily i k náletům.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy