reklama
 
 

Operace USA proti Islámskému státu má jméno. Prý je mdlé

15. 10. 2014 23:10
Americké vojenské operace rutinně dostávají oficiální jména - jméno té nynější je Inherent Resolve. Jeden z důvodů je administrativní, ale názvy operací mají rovněž povzbudit veřejnost k podpoře akcí.

Washington - Americká vojenská operace v Iráku a Sýrii proti radikálům z hnutí Islámský stát (IS) dostala po několika měsících jméno Inherent Resolve, což je možné přeložit jako Bytostné odhodlání.

Inherent Resolve je ale podle agentury AP mdlý název, který není vůbec rázný, jako byla například operace Pouštní bouře, při které mezinárodní koalice vyhnala z Kuvajtu irácké okupační vojsko.

Šéf generálního štábu USA Martin Dempsey učinil konečné rozhodnutí, uvedl k výběru jména bez dalších podrobností Dempseyho mluvčí Ed Thomas. Podle komentátorů nedramatické jméno může naznačovat přístup prezidenta Baracka Obamy. Podle armádního velení název Inherent Resolve ale "odráží neochvějné odhodlání a hluboké závazky Spojených států a jeho spojenců zničit IS, který pro region i mezinárodní společenství představuje hrozbu".

Americké vojenské operace rutinně dostávají oficiální jména. Jeden z důvodů je čistě administrativní. Názvy operací mají ale rovněž povzbudit veřejnost k podpoře akcí.

Spojené státy stojí v čele mezinárodní koalice, která se snaží zastavit postup IS. Radikálové ovládají rozsáhlá území v Sýrii a Iráku. V Iráku se k Washingtonu zatím přidaly Británie, Francie, Dánsko, Nizozemsko, Belgie či Kanada.

V Sýrii je to několik arabských zemí, zatímco Francie svou vojenskou účast v této zemi zvažuje. USA začaly s pozorovacími lety nad oblastmi ovládanými IS v červnu, později přikročily i k náletům.

autor: ČTK | 15. 10. 2014 23:10

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama