Jako kdyby v Evropě přestali všichni kouřit. Lepší vzduch zachránil 11 tisíc lidí

Zahraničí Zahraničí
3. 5. 2020 15:14
Opatření zavedená v evropských státech proti koronaviru pomohla zachránit okolo 11 300 životů lidí, kteří by za normální situace předčasně zemřeli kvůli znečištěnému ovzduší. Kvalita vzduchu, který v Evropě dýcháme, se v posledních měsících prudce zlepšila. Tvrdí to studie helsinského Centra pro výzkum energie a čistého vzduchu zveřejněná tento čtvrtek.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

"Dalo by se to přirovnat k tomu, kdyby na měsíc přestali kouřit úplně všichni lidé v Evropě," cituje hlavního analytika studie Lauriho Myllyvirtu agentura Reuters.

Kromě záchrany životů pomohlo čistší ovzduší zabránit ve výskytu až 6000 nových případů dětského astmatu a 600 předčasných porodů v Evropě, píše se dál v textu. O 1900 méně lidí podle něj muselo navštívit pohotovost.

Kombinace dvou obrázků ukazuje kolísání emisí oxidu dusičitého v celé Evropě od ledna 2020 do 11. března 2020.
Kombinace dvou obrázků ukazuje kolísání emisí oxidu dusičitého v celé Evropě od ledna 2020 do 11. března 2020. | Foto: Reuters

Výzkumníci se zabývali pravděpodobnými dopady sníženého znečištění na choroby, které špatné ovzduší způsobuje nebo alespoň zhoršuje. Kromě zmíněného astmatu se tak jedná například o rakovinu, nemoci srdce a dýchacího ústrojí nebo cukrovku. Právě tato onemocnění přitom u pacientů s covid-19 zhoršují průběh nové nemoci a vedou ke zvýšenému riziku úmrtí.

"Zatím můžeme říci, že potíže spojené se znečištěním ovzduší a potíže, které zvyšují riziko úmrtí na covid-19, se překrývají," cituje agentura Saru De Matteisovou z Evropské respirační společnosti.

Špatný vzduch přitěžuje u chorob srdce i dýchání

Vědci vytvořili statistický model, ve kterém kombinují data o kvalitě vzduchu, počasí, emisích, populaci a nemocech, vysvětluje britský server The Guardian. K počtu zhruba 11 tisíc zachráněných analytici došli díky počítači, který vykalkuloval několik scénářů v rozmezí 7 tisíc až 20 tisíc zachráněných životů.

Jen v Německu podle studie čistší ovzduší zachránilo od předčasné smrti přes 2000 lidí, ve Velké Británii více než 1750 a v Itálii skoro 1500. Ve 40 procentech případů se přitom jedná o lidi s chorobami srdce, v 17 procentech o bronchitidu a podobná onemocnění a ve 13 procentech o rakovinu nebo mrtvici.

Reuters připomíná, že v Evropské unii a Velké Británii kvůli znečištěnému ovzduší ročně předčasně zemře okolo 400 tisíc lidí.

Studie nicméně nezahrnuje případy smrti na nákazu koronavirem. Tím se zatím ve světě nakazilo okolo tří a čtvrt milionu lidí, zemřelo jich asi 230 tisíc.

Stamiliony lidí omezily cesty ven

Podle helsinského centra byl v posledním měsíci průměrný obyvatel Evropy vystaven o 37 procent nižší hladině oxidu dusičitého než obvykle. Plyn obvykle produkuje silniční doprava. Stamiliony lidí zůstaly kvůli vládním opatřením doma nebo cesty ven omezily.

Celkově doprava, průmysl a topení vyprodukovaly o 12 procent méně nebezpečných částic, známých jako PM2,5, než je běžné. Studie pokrývala 21 evropských zemí.

Podle Myllyvirty analýza klade důraz na "obrovské přínosy pro veřejné zdraví a kvalitu života, kterých by bylo možné dosáhnout rychlým a udržitelným redukováním fosilních paliv". Hlavní analytik také uvedl, že tisíce případů, kterých ubylo díky zlepšení ovzduší, pomohlo částečně uvolnit ruce zdravotníkům bojujícím s pandemií.

Méně turistů v Benátkách znamená čistší vodu v proslulých městských kanálech.
Méně turistů v Benátkách znamená čistší vodu v proslulých městských kanálech. | Foto: Reuters

"Jsem v tom velmi rozpolcen. Lidé umírají. Opatření, která jsme byli nuceni přijmout, způsobují mnoho ekonomických a jiných potíží, ale jedná se o bezprecedentní experiment snižování spotřeby fosilních paliv," uvedl Myllyvirta.

"Doufám, že to lidi přiměje k myšlence: 'Co kdybychom měli takovou kvalitu ovzduší ne proto, že by všichni byli nuceni sedět doma, ale protože jsme zvládli posun k čisté dopravě a energii?' Musíme doufat, že nám tento virus pomůže na cestě vpřed v boji se změnami klimatu a proti dalším větším výzvám, než aby nás vrátil zpět," cituje ho server The Guardian.

Video: Virus se může rozdovádět, přijde druhá vlna, katastrofu nečekám, říká imunoložka

Teplé počasí může přispět k tomu, že virus vydrží v ovzduší a na povrchu menší dobu, riziko nákazy se zmenší, říká imunoložka Blanka Říhová. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy