Jako kdyby v Evropě přestali všichni kouřit. Lepší vzduch zachránil 11 tisíc lidí

Zahraničí Zahraničí
3. 5. 2020 15:14
Opatření zavedená v evropských státech proti koronaviru pomohla zachránit okolo 11 300 životů lidí, kteří by za normální situace předčasně zemřeli kvůli znečištěnému ovzduší. Kvalita vzduchu, který v Evropě dýcháme, se v posledních měsících prudce zlepšila. Tvrdí to studie helsinského Centra pro výzkum energie a čistého vzduchu zveřejněná tento čtvrtek.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

"Dalo by se to přirovnat k tomu, kdyby na měsíc přestali kouřit úplně všichni lidé v Evropě," cituje hlavního analytika studie Lauriho Myllyvirtu agentura Reuters.

Kromě záchrany životů pomohlo čistší ovzduší zabránit ve výskytu až 6000 nových případů dětského astmatu a 600 předčasných porodů v Evropě, píše se dál v textu. O 1900 méně lidí podle něj muselo navštívit pohotovost.

Kombinace dvou obrázků ukazuje kolísání emisí oxidu dusičitého v celé Evropě od ledna 2020 do 11. března 2020.
Kombinace dvou obrázků ukazuje kolísání emisí oxidu dusičitého v celé Evropě od ledna 2020 do 11. března 2020. | Foto: Reuters

Výzkumníci se zabývali pravděpodobnými dopady sníženého znečištění na choroby, které špatné ovzduší způsobuje nebo alespoň zhoršuje. Kromě zmíněného astmatu se tak jedná například o rakovinu, nemoci srdce a dýchacího ústrojí nebo cukrovku. Právě tato onemocnění přitom u pacientů s covid-19 zhoršují průběh nové nemoci a vedou ke zvýšenému riziku úmrtí.

"Zatím můžeme říci, že potíže spojené se znečištěním ovzduší a potíže, které zvyšují riziko úmrtí na covid-19, se překrývají," cituje agentura Saru De Matteisovou z Evropské respirační společnosti.

Špatný vzduch přitěžuje u chorob srdce i dýchání

Vědci vytvořili statistický model, ve kterém kombinují data o kvalitě vzduchu, počasí, emisích, populaci a nemocech, vysvětluje britský server The Guardian. K počtu zhruba 11 tisíc zachráněných analytici došli díky počítači, který vykalkuloval několik scénářů v rozmezí 7 tisíc až 20 tisíc zachráněných životů.

Jen v Německu podle studie čistší ovzduší zachránilo od předčasné smrti přes 2000 lidí, ve Velké Británii více než 1750 a v Itálii skoro 1500. Ve 40 procentech případů se přitom jedná o lidi s chorobami srdce, v 17 procentech o bronchitidu a podobná onemocnění a ve 13 procentech o rakovinu nebo mrtvici.

Reuters připomíná, že v Evropské unii a Velké Británii kvůli znečištěnému ovzduší ročně předčasně zemře okolo 400 tisíc lidí.

Studie nicméně nezahrnuje případy smrti na nákazu koronavirem. Tím se zatím ve světě nakazilo okolo tří a čtvrt milionu lidí, zemřelo jich asi 230 tisíc.

Stamiliony lidí omezily cesty ven

Podle helsinského centra byl v posledním měsíci průměrný obyvatel Evropy vystaven o 37 procent nižší hladině oxidu dusičitého než obvykle. Plyn obvykle produkuje silniční doprava. Stamiliony lidí zůstaly kvůli vládním opatřením doma nebo cesty ven omezily.

Celkově doprava, průmysl a topení vyprodukovaly o 12 procent méně nebezpečných částic, známých jako PM2,5, než je běžné. Studie pokrývala 21 evropských zemí.

Podle Myllyvirty analýza klade důraz na "obrovské přínosy pro veřejné zdraví a kvalitu života, kterých by bylo možné dosáhnout rychlým a udržitelným redukováním fosilních paliv". Hlavní analytik také uvedl, že tisíce případů, kterých ubylo díky zlepšení ovzduší, pomohlo částečně uvolnit ruce zdravotníkům bojujícím s pandemií.

Méně turistů v Benátkách znamená čistší vodu v proslulých městských kanálech.
Méně turistů v Benátkách znamená čistší vodu v proslulých městských kanálech. | Foto: Reuters

"Jsem v tom velmi rozpolcen. Lidé umírají. Opatření, která jsme byli nuceni přijmout, způsobují mnoho ekonomických a jiných potíží, ale jedná se o bezprecedentní experiment snižování spotřeby fosilních paliv," uvedl Myllyvirta.

"Doufám, že to lidi přiměje k myšlence: 'Co kdybychom měli takovou kvalitu ovzduší ne proto, že by všichni byli nuceni sedět doma, ale protože jsme zvládli posun k čisté dopravě a energii?' Musíme doufat, že nám tento virus pomůže na cestě vpřed v boji se změnami klimatu a proti dalším větším výzvám, než aby nás vrátil zpět," cituje ho server The Guardian.

Video: Virus se může rozdovádět, přijde druhá vlna, katastrofu nečekám, říká imunoložka

Teplé počasí může přispět k tomu, že virus vydrží v ovzduší a na povrchu menší dobu, riziko nákazy se zmenší, říká imunoložka Blanka Říhová. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Očkování v USA jde rychle, Universal odkládá premiéru filmu Rychle a zběsile 9 už jen o měsíc

Jen o měsíc odkládá filmové studio Universal velkorozpočtový snímek Rychle a zběsile 9, který měl také do českých kin dorazit koncem května. Nově se s premiérou počítá na 25. června, píše agentura Reuters. Podle ní se hollywoodská firma vlastněná nadnárodním konglomerátem Comcast snaží vytipovat dobu, kdy se do biografů bude moci vrátit co nejvíce lidí, aby z prodeje vstupenek zaplatila náklady. Snímek měl rozpočet přes 200 milionů dolarů, v přepočtu 4,4 miliardy korun.

Universal film odložil jen o měsíc. Podle Reuters to dokazuje, že studio vkládá naděje do rychlého průběhu očkování v USA a Kanadě, které společně tvoří největší filmový trh světa. V New Yorku se sítě biografů AMC, Cineworld či Cinemark po roční pauze způsobené pandemií znovu otevřely tento pátek. Provozovatelé doufají, že v lukrativní letní sezóně už na velkorozpočtové filmy jako Rychle a zběsile 9 přitáhnou opět davy nyní již naočkovaných diváků. Jako první má do kin 7. května zamířit Black Widow, ve které stejnojmennou superhrdinku hraje Scarlett Johanssonová.

Zdroj: Reuters
Další zprávy