Opakovaně volala na policii, nikdo nepomohl. Vraždy dvou dívek otřásají Rumunskem

ČTK ČTK
2. 8. 2019 18:19
Kauza kolem dvou zavražděných dívek, která v těchto dnech otřásá Rumunskem, má další politickou oběť. Po osmi měsících ve funkci byla odvolána ministryně školství Ecaterina Andronescuová. Premiérka Viorica Dancilaová její odchod zdůvodnila tím, že v médiích nemístně svalovala zodpovědnost za smrt dívek na rodiče, uvedla agentura DPA. Kvůli případu už dříve odstoupili ministr vnitra a také policejní prezident.
Lidé zapalují svíčky během jednoho z protivládních protestů.
Lidé zapalují svíčky během jednoho z protivládních protestů. | Foto: Reuters

Minulý týden byla u jihorumunského města Caracal unesena, znásilněna a nakonec zavražděna 15letá Alexandra Macešanuová. Pravděpodobným pachatelem byl muž, který jí v nedaleké vesnici nabídl svezení. Dívka opakovaně volala na tísňovou linku, policii však podle médií trvalo 19 hodin, než vnikla do domu pachatele. To už ale bylo pozdě.

Muž podezřelý z činu, bývalý automechanik Gheorghe Dinca, je od minulého pátku ve vazbě. Podle serveru Digi24 se přiznal k vraždám dvou dívek - zmíněné Alexandry a také 18leté Luizy Melencuové, která se pohřešovala od dubna. V domě podezřelého objevila policie lidské pozůstatky na dně sudu s kyselinou, není však zcela zřejmé, zda patřily oběma dívkám.

Andronescuová v televizním rozhovoru prohlásila, že ji rodiče jako dítě učili nenastupovat s nikým cizím do auta. Pokud rodiče zavražděné dívky toto varování dceři nepředali, měla to udělat škola, dodala nyní už bývalá ministryně.

Případ vražd na jihu země vyvolal v Rumunsku pobouření. Tisíce Rumunů demonstrovaly v Bukurešti a dalších městech proti vládě sociálnědemokratické premiérky Dancilaové a proti policii, která je podle nich zkorumpovaná a nekompetentní.

Po šesti dnech v úřadu v úterý rezignoval ministr vnitra Nicolae Moga. Převzal tím politickou zodpovědnost za pochybení policie během vyšetřování případu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

Další zprávy