Opakovaně volala na policii, nikdo nepomohl. Vraždy dvou dívek otřásají Rumunskem

ČTK ČTK
2. 8. 2019 18:19
Kauza kolem dvou zavražděných dívek, která v těchto dnech otřásá Rumunskem, má další politickou oběť. Po osmi měsících ve funkci byla odvolána ministryně školství Ecaterina Andronescuová. Premiérka Viorica Dancilaová její odchod zdůvodnila tím, že v médiích nemístně svalovala zodpovědnost za smrt dívek na rodiče, uvedla agentura DPA. Kvůli případu už dříve odstoupili ministr vnitra a také policejní prezident.
Lidé zapalují svíčky během jednoho z protivládních protestů.
Lidé zapalují svíčky během jednoho z protivládních protestů. | Foto: Reuters

Minulý týden byla u jihorumunského města Caracal unesena, znásilněna a nakonec zavražděna 15letá Alexandra Macešanuová. Pravděpodobným pachatelem byl muž, který jí v nedaleké vesnici nabídl svezení. Dívka opakovaně volala na tísňovou linku, policii však podle médií trvalo 19 hodin, než vnikla do domu pachatele. To už ale bylo pozdě.

Muž podezřelý z činu, bývalý automechanik Gheorghe Dinca, je od minulého pátku ve vazbě. Podle serveru Digi24 se přiznal k vraždám dvou dívek - zmíněné Alexandry a také 18leté Luizy Melencuové, která se pohřešovala od dubna. V domě podezřelého objevila policie lidské pozůstatky na dně sudu s kyselinou, není však zcela zřejmé, zda patřily oběma dívkám.

Andronescuová v televizním rozhovoru prohlásila, že ji rodiče jako dítě učili nenastupovat s nikým cizím do auta. Pokud rodiče zavražděné dívky toto varování dceři nepředali, měla to udělat škola, dodala nyní už bývalá ministryně.

Případ vražd na jihu země vyvolal v Rumunsku pobouření. Tisíce Rumunů demonstrovaly v Bukurešti a dalších městech proti vládě sociálnědemokratické premiérky Dancilaové a proti policii, která je podle nich zkorumpovaná a nekompetentní.

Po šesti dnech v úřadu v úterý rezignoval ministr vnitra Nicolae Moga. Převzal tím politickou zodpovědnost za pochybení policie během vyšetřování případu.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Český řidič kamionu zemřel na německé dálnici, když narazil do kolony aut

Při nehodě na dálnici v německém Sasku-Anhaltsku zahynul český řidič kamionu, který zřejmě kvůli nepozornosti naboural do kolony stojících vozidel. Informoval o tom deník Leipziger Volkszeitung. Neštěstí se stalo v pondělí odpoledne na dálničním úseku mezi Halle a Lipskem poblíž města Merseburg. Čtyřiatřicetiletý řidič zůstal po nárazu do stojícího kamionu zaklíněný v kabině a na místě podlehl svým zraněním. Podle policie zatím není zřejmé, zda řidiče přemohla únava nebo nehodu způsobila chvilková nepozornost.

Zdroj: ČTK
Další zprávy